Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: New Space Opera 2. Když ve vesmíru řádí mistři žánru

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

2. 3. 2011

Planeta obklopená bakteriím podobnou kolonií, která inteligencí mnohonásobně předčí lidský mozek. Časové paradoxy, kvůli nimž hrdinové stanou tváří v tvář sami sobě. Uřezané hlavy. Mistři sci-fi i fantasy a se setkávají v antologii New Space Opera 2, aby na palubách vesmírných křižníků zkřížili originalitu se zručností. Většině se to daří skvěle.

FOTO: Vesmír

Daleký vesmír, Zdroj: sxc.hu

Gardner Dozois a Jonathan Strahan nejsou mezi editory žádnými nováčky a dvojka v názvu antologie New Space Opera 2 neodkazuje pouze k počtu editorů. V pořadí druhý výbor povídek ze vzdálených planet loni vynesl dvojici slavných editorů cenu čtenářů časopisu Locus, v takřka rekordním čase vychází mimořádný výběr i u nás.

Filosofie dobra a zla

Mimořádná je kniha hned v několika ohledech, především však výčtem slavných jmen, která do ní byla ochotná přispět. O kvalitě autorů leccos napoví už krátká ochutnávka. Bruce Sterling, Neal Asher či John Scalzi patří k autorům, jejichž tvorba se ve světě i u nás těší značné oblibě. Od relativní kvality ke kvalitě skutečné to však mnohdy může trvat i řadu světelných let. Pro špičkové vesmírné koráby je taková vzdálenost naštěstí pouhý mžik.

Hned na úvodních stránkách antologie ochutnává čtenář z kalíšku vědecko-fantastické rozmanitosti. Robert Charles Wilson v povídce Utriusque Cosmi uvažuje nad existencí metasvětů, přičemž nejednomu čtenáři se při představování autorových myšlenek jistě zatočí hlava. Hlavní hrdinka, mladá dívka Carlotta, opouští bezpečnou sféru naší lidské existence, aby se stala něčím víc v kompaktním a velmi silném příběhu, který přes svůj univerzální rozsah dokáže zůstat především příběhem hodně osobním.

Gardner Dozois & Jonathan Strahan: New Space Opera 2

Člověku se skoro nechce věřit, že jej Peter Watts v následujícím příběhu bere na zdánlivě obyčejnou plavbu vesmírem. Ze zprvu banálního příběhu o střetu s netradiční podobou mimozemského života se však záhy vyklube možná nejpozoruhodnější povídka celého výběru. Watts v ní výborně buduje atmosféru, aby ji zakončil nečekanou, přesto naprosto logickou pointou. Navíc do příběhu citlivě začleňuje i filosofii dobra a zla, přičemž manipulace se čtenářem i hrdiny mu vychází na jedničku.

Láska kvete v každém věku

Space opera však není jen cestování vesmírem, objevování nových světů a ničení těch již objevených, o čemž se čtenáře pokouší přesvědčit kupříkladu Jay Lake v příběhu Vzpoura mezi svými. Povídka vyprávěná souběžně v několika dějových liniích mapuje odcizení a opětovné shledání na pozadí vzpoury a zrady. A přestože jinak se příběhy v antologii mnohdy obejdou bez krveprolití, v Lakeově napínavém příběhu ani o tento aspekt není nouze.

Soutěž recenzentů (dlouhé logo)

Lásce mateřské mezi špiónkou a synem, jehož nesměla vychovávat, se věnuje Kristine Kathryn Ruschová ve Zběhnutí. Zabíjet nevinné se totiž znechutí tajné agentce jedné vesmírné korporace a rozhodne se neuposlechnout rozkazu a zběhnout. Neuvědomuje si zjevně, že tím do nebezpečí dostane celou svou rodinu.

Na východ od Dubaje

Příjemným příběhem z východních reálií se připomene i již zmiňovaný Bruce Sterling. Jeho příběh s lákavým názvem Dej se k námořnictvu a uvidíš kus vesmíru je zasazen do blízké budoucnosti a dýchá atmosférou přelidněné Indie ve stylu tvorby Paola Bacigalupiho či Iana McDonalda.

Zdaleka ne všechny příběhy však čtenáře vytrhnou ze sci-fi letargie. Příjemně překvapí kupříkladu fantasy autor Garth Nix s krátkou povídkou Načas, která však působí spíše jako lákavý prolog k delšímu vyprávění než funkční samostatný celek. S kombinací kyberpunku a space opery experimentuje zase John Barnes Lovci princezen, v Barnesově případě však setrvává pocit určitého nedotažení a nevyjasněnosti.

Když už však čtenář zažije nějaká ta drobná zklamání (Cory Doctorow, John Kessel), v rozsahu celé antologie je dvojnásobně přebijí příběhy, do nichž se rád začte znovu a znovu (Sean Williams, Neal Asher, Peter Watts, John Scalzi).

Obsah:

  • Robert Charles Wilson: Utriusque Cosmi (Utriusque Cosmi)
  • Peter Watts: Ostrov (The Island)
  • John Kessel: Události předcházející Helvetskému obrození (Events Preceding the Helvetican Renaissance)
  • Cory Doctorow: Putování mezi hvězdami (To Go Boldly)
  • John Barnes: Lovec princezen (The Lost Princess Man)
  • Kristine Kathryn Rusch: Zběhnutí (Defect)
  • Jay Lake: Vzpoura mezi svými (To Raise A Mutiny Betwixt Yourselves)
  • Neal Asher: Skořápky (Shell Game)
  • Garth Nix: Načas (Punctuality)
  • Sean Williams: Nevyhnutelnost (Inevitable)
  • Bruce Sterling: Dej se k námořnictvu a uvidíš kus vesmíru (Join The Navy and See the Worlds)
  • Bill Willingham: Nebojácní vesmírní piráti z vnějších prstenců (Fearless Space Pirates of the Outer Rings)
  • John Meaney: Od srdce (From the Heart)
  • Elizabeth Moon: Chameleoni (Chameleons)
  • Tad Williams: Desátá múza (The Tenth Muse)
  • Justina Robson: Třeštivřesk (Cracklegrackle)
  • John Scalzi: Příběh Šibalky (The Tale of the Wicked)
  • Mike Resnick: Katastrofa Baker a chvalozpěv na Leibowitze (Catastrophe Baker and a Canticle for Leibowitz)
  • John C. Wright: Vzdálený konec dějin (The Far End of History)

Pokud patříte k vyznavačům meziplanetárních genocid, likvidování vesmírných plavidel jako figurek na šachovnici a boje muže proti androidovi, může se stát, že se s touto sci-fi antologií minete o galaxie. New Space Opera 2 nabízí zejména propracované příběhy jednotlivců nebo menších skupin, které sice obsáhnou celý vesmír a zajdou ještě mnohem dále, veskrze však zůstanou velmi lidské. A jako takové se rozhodně vyplatí si je přečíst.

Název originálu: New Space Opera 2
Český název: New Space Opera 2
Editoři: Gardner Dozois, Jonathan Strahan
Překlad: kolektiv
Obálka: Stephan Matiniére
Počet stran: 640
Vazba: brožovaná
Rozměry: 120 x 185 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: New Space Opera 2. Když ve vesmíru řádí mistři žánru

Hide picture