Menu
FANZINE.cz

Nezkrotná od P.C. a Kristin Castových možná nepřekvapí, ale potěší

Redakce

Redakce

28. 11. 2010

Pokud někdo kvůli názvu získal mylnou představu o tom, že kniha bude plná vášně a nevázaného sexu, bude zklamán. Pokud se ale člověk po všechny tři předchozí díly těšil na akci, na kterou nedošlo, tentokrát si přijde na své.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Zoey Redbirdovou se autorky pokoušely napsat jako nejtalentovanější upírku všech dob, která si ale stejně jako obyčejní puberťáci prochází krizí dospívání. Proto musel čtenář často nechtěně trpět spolu s ní, když zdlouhavě řešila své milostné problémy, protože jednoho milovala, druhého chtěla a třetí chtěl ji. K tomu problémy s rodinou, co ji nechápala, přáteli, s nimiž nemohla mluvit, i s nepřáteli, s nimiž mluvila až moc. To, že se docela blízko chystá něco velkého a hodně špatného, obvykle zjistila až když jí to nějak zkomplikovalo řešení všech těch ostatních důležitých problémů.

To se ale ve čtvrté knize změní. Částečně proto, že hrdinka už zkazila, co mohla, čímž se její problémy vyřešily samy, částečně proto, že tentokrát už akce byla zkrátka nutná. To ale knize velice prospělo. Přestala se tím řadit mezi dívčí červenou knihovnu a stala se opravdovou fantasy, s temným proroctvím, děsivými příšerami i napjatou atmosférou.

Zlatá mládež

Bohužel, u chování postav k žádné změně nedošlo, přestože i ony by nějakou potřebovaly. Těžko říct, jestli je to tím, že autorky kvůli psaní nevycházejí z domu, a proto neznají dnešní mládež. Nějaké povědomí ale pravděpodobně mají, protože narážek na něčí sexy zadky a nákupy bot je v knize víc než dost. O to protivněji zní Zoeyino neustálé přemýšlení nad tím, jak je smutné, že ji její kluk opustil právě teď, když do sebe po více než měsíčním vztahu konečně začínali být zamilovaní.

Kdo je dobrý, ten je zkrátka dobrý se vším všudy a jeho pověst nesmí poskvrnit ani občasná touha ochutnat pivo. Naopak kdo je zlý, tomu je lepší se vyhýbat. Takových lidí ale postupně ubývá, naštěstí ne tradičním pohádkovým postupem napravení hříšníka, ale formou o něco střízlivější. Zarytá potvora se nezmění v anděla díky nějakému osvícení, ale zkrátka proto, že je k tomu přinucena ostatními, vlastně proti své vůli. Záporní hrdinové se tak ale stávají ohroženým druhem.

Čas bojovat

Konečně je to tady. To, co předchozí díly pouze naznačovaly se v Nezkrotné rozjelo naplno. Zlo ukázalo svou pravou tvář a dobro bude muset vytáhnout drápky. To vše samozřejmě psané s lehkostí a švihem, aby se čtenář ani minutku nenudil. Přestože to důležité v knize by se nejspíš dalo shrnout několika větami, zbytek rozhodně není zbytečný. Naopak, scény ze života upíru přestávají působit nereálně a velice sympaticky dokreslují svět Školy noci. Autorky samy už si ho očividně mnohem více promyslely a mohou tak čtenáři podat mnohem jasnější obrázek.

Příběh konečně získal ony tajemné podtóny, které slibuje obálka. Postavy jsou v rámci svých charakterů snesitelné, vypravěčský styl autorek čtenáře rozhodně potěší. Dialogy sice občas praští do očí svou jednoduchostí, ovšem nutno uznat, že vyznívají reálně a tak by člověk spíše než nad knihou měl zaplakat nad omezeností slovníku dnešního čtenáře. Ta se ale při čtení o něco zmenší, neboť Damien opět přispěchá s nějakými těmi knižními výrazy, které je nutno čtenáři (zastupovanému dvojčaty), vysvětlit.

Závěrečné hodnocení

Jedničku by tato kniha nejspíš nedostala, dvojku si ale zaslouží. Nedá se sice považovat za knihu vyloženě vzdělávací (pokud nepočítáme časté úryvky ze Shakespeara) a na seznam maturitní četby se asi hned tak nedostane. Ovšem celkově předčila všechny své předcházející díly a rozhodně je důvodem, proč si přečíst ty následující.

Název originálu: Untamed
Český název: Nezkrotná
Autor: P.C.Castová, Kristin Castová
Překladatel: Jana Kunová
Obálka: Viera Fabianová
Počet stran: 336
Vazba: vázaná
Rozměry: 133 x 207 mm
Vydal: Knižní klub, Praha 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nezkrotná od P.C. a Kristin Castových možná nepřekvapí, ale potěší

Hide picture