Menu
FANZINE.cz
Technologie

Nintendo zaplatí pokutu za porušení patentu. Ta činí přes půl miliardy

Jan Perlík

Jan Perlík

14. 3. 2013

Další žaloba v řadách Nintenda bude mít výrazný finanční důsledek. Za porušení práv má zaplatit víc jak půl miliardy korun. 

FOTO: Gameboy

Gameboy od Nintenda (ilustrační foto). Zdroj: Wikimedia Commons

Další žaloba na krku Nintenda bude mít výrazný finanční dopad. Za porušení patentových práv má zaplatit víc jak půl miliardy korun.
Podle federální poroty v New Yorku technologie, která umožňuje 3D obraz bez použití stereoskopických brýlí u kapesní konzole 3DS od společnosti Nintendo, porušuje patent, jenž vlastní bývalý zaměstnanec konkurenční společnosti Sony. Patent je označen číslem 7417664.

Vynálezce Seijiro Tomita žaloval Nintendo v roce 2011 za porušení patentových práv a ušlé zisky. Právník Tomity řekl, že vynálezce prezentoval svůj prototyp 3D u manažerů společnosti Nintendo již v roce 2003. Ti tvrdí, že schůzka s ním byla jednou ze stovek podobného typu.

Podle rozsudku tak musí Nintendo zaplatit náhradu ušlých zisků. Částka byla stanovena porotou na 30,2 miliónů dolarů (cca 597 miliónů Kč).

Seijiro Tomita vlastní společnost Tomita Technologies, která má sídlo v Japonsku. Svým vynálezem přinesl inovaci do oblasti technologií. Sledování 3D obrazu bez použití 3D brýlí předtím nebylo možné. Díky němu může lidské oko vnímat 3D obraz bez potřebných pomůcek. Dlouhých třicet let působil ve společnosti Sony a je autorem desítek patentů.

Obhájce Nintenda, Scott Lindvall, také tvrdil, že 3DS nepoužívá klíčové prvky z patentu Tomity. Případ se dostal 25. února k federálnímu soudu v New Yorku. Konečný rozsudek, který vynesl soudce Jed Rakoff, hájí práva vynálezce. Patent Tomity se netýká 3D her, které Nintendo na 3DS produkuje, nicméně pokutu musí zaplatit v plné výši.

„Jsme vděční za píli a tvrdou práci porotců,“ uvedl právník Tomity, pan Diamante, v emailu po vynesení rozsudku. „Bylo mi ctí hájit práva pana Tomity a chránit jeho vynález.“ Obhájce Nintenda Lindvall odmítl komentovat rozhodnutí soudu. Představitelé společnosti se k rozsudku zatím nevyjádřili.

Verdikt poroty neovlivní prodej ve Spojených státech vysoce ceněné řady hardwaru, videoher, softwaru a příslušenství, včetně konzole Nintendo 3DS. Nintendo má zkušenosti s vyvíjením nových technologií a zároveň respektováním vlastnických práv druhých.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nintendo zaplatí pokutu za porušení patentu. Ta činí přes půl miliardy

Hide picture