Menu
FANZINE.cz
audioknihy

Nové knihy sci-fi a hororu prosinec – Herbert, King, Čapek i Kotleta

Olga Buriánková

Olga Buriánková

31. 1. 2022

Fanoušci knih žánrů science fiction nebo hororu si i v prosinci díky literárním novinkám vyrazí na spoustu pozoruhodných cest. Některé je zavedou do kosmických hlubin, jiné odhalí světy daleké budoucnosti a dokonce i nečekaná překvapení vzdálená jen pár kroků.

Frank Herbert: Spasitel Duny

Frank Herbert: Spasitel DunyPaul Atreides, zvaný teď převážně Muad’dib, je absolutním pánem světa – a zároveň obětí své vlastní předzvěstné schopnosti, která z něj v očích jeho poddaných udělala boha. Na Arrakis přijíždějí tisíce poutníků, aby se poklonili novému spasiteli a jeho sestře Alii. Fremenská vojska šíří vesmírem hrůzu a zkázu a ničí všechno a všechny, kdo se Paulovi postaví do cesty.

Bývalé mocnosti, dnes do značné míry zbavené své moci, se ale nehodlají jen tak vzdát: Bene Gesserit, Gilda a Tleilaxané připravují tajné spiknutí proti božskému vládci – a silného spojence mají v jeho vlastní domácnosti: Paulovu manželku Irulán, dceru bývalého vládce Shaddama, která svému manželovi trpce vyčítá, že s ní nechce mít děti. Na scénu vstupuje tajná zbraň – ghola Hayt, Tleilaxany znovuoživený Duncan Idaho, který přináší svému staronovému vládci zkázu.

Audiokniha.

Vydalo nakladatelství OneHotBook 1. prosince 2021.

Vlastimil Vondruška: NeviditelníVlastimil Vondruška: Neviditelní

Před čtyřiceti lety prosadila skupinka mocných Velký reset. Zdůvodnila ho tím, že je třeba zabránit chaosu, ničení planety, dát všem stejná práva a odstranit chudobu, neboť spravedlivé je, aby nikdo nevlastnil nic. Jediným majetkem lidí se stal biočip, který kontroluje, zda dělají to, co mají. Sledovací systém rozhoduje, kde má jeho nositel pracovat a bydlet, kde dostane najíst a kam se může jít bavit.

Záleží na tom, jak vysoký má status konformity. Klaud život před Velkým resetem nepoznala. Končí studia a je šťastná, že žije v krásné nové době. Jenže pak potká mladíka, který čip nemá a je pro sofistikované systémy neviditelný…

Vydalo nakladatelství Moba 1. prosince 2021.

Stephen King: Carrie

Stephen King: CarrieKdyž se rozhodnete šikanovat telekinetičku, počítejte s děsivou odplatou… Carrie Whiteová to měla v životě těžké. Vyrůstala bez otce pod ubíjejícím dohledem své matky, náboženské fanatičky, a spolužáci na střední se s ní zrovna nemazlili. Nešťastné děvče se stalo vysmívanou obětí ostatních dětí, která často nenacházela zastání ani u dospělých. Ovšem pravda o tom, jak moc „jiná“ ve skutečnosti byla, vyšla najevo až v průběhu maturitního plesu, kdy se krutý žert na její účet zvrhl v krvavou lázeň.

Tragická událost, která navždy poznamenala život obyvatel města Chamberlain ve státě Maine, se záhy stala předmětem vyšetřování, jehož závěry autor svým čtenářům předkládá zároveň se samotným příběhem Carrie – dívky obdařené telekinetickými schopnostmi, která se vinou nešťastných okolností proměnila v anděla smrti…

První vydaný román amerického mistra hororu se dočkal již několika filmových adaptací, z nichž tou nejznámější zůstává snímek Briana De Palmy se Sissy Spacekovou v titulní roli. Délka nahrávky: 7 hodin 20 minut.

Audiokniha.

Vydalo nakladatelství OneHotBook 1. prosince 2021.

Italo Calvino: Kosmické grotesky – kompletní vydání

Italo Calvino: Kosmické grotesky - kompletní vydáníKosmické grotesky vznikaly v šedesátých letech 20. století a Italo Calvino jimi definitivně opouštěl klasické vyprávěcí postupy, neboť patřil k autorům, kteří neustále propátrávají nové cesty. Výchozím materiálem těchto povídek tentokrát nebyly lidské příběhy, nýbrž astrofyzikální a matematické teorie o vzniku vesmíru, fyzikální či genetické objevy a také filozofické spekulace.

To vše nám zprostředkovává proteovský vypravěč jménem Qfwfq, jenž je – ve svých nekonečných proměnách – obrazem samotného vesmíru. Qfwfq je nejprve soustředěn v bodu, z něhož v důsledku velkého třesku vznikne kosmos, posléze koluje vesmírem jako shluk atomů, je minerálem, podílí se na vývoji druhů, v jisté fázi je mimo jiné i dinosaurem. Rozpomíná se na miliardy let trvající historii světa a to, co si vybavuje, je velmi mnohotvárné a také nanejvýš podivuhodné…

Předkládaný nový český překlad poprvé přináší kompletní vydání těchto kosmikomických příběhů.
Vydalo nakladatelství Dokořán 2. prosince 2021.

Pavel Korněv: Pouť mrtvého 4 – Strážce mrtvých

Pavel Korněv: Pouť mrtvého 4 - Strážce mrtvýchZemřít ve virtuální realitě není žádná legrace, čelit kulkám kriminálních bossů ve skutečném životě je ale teprve něco. V tak zoufalé situaci mi jejich požadavek, abych jim prokázal jistou službičku ve VR, nepřipadá jako špatná alternativa. Problém je, že hry špionských agentur se řídí mnohem drsnějšími pravidly. Nemožnost odmítnout pro ně není dobrá výmluva – zvlášť když jim narušíte jejich tajné operace.

Přesto jsem prostě neměl na vybranou. Proto mi cena za svobodu nepřipadala nijak přemrštěná. Stačilo zalogovat se, stát se nekromantem, setřást pronásledovatele, projít eliminací a vypátrat jednu konkrétní osobu. Kterou? Proč? A jak jsem to měl udělat? Špatné otázky. Já měl jenom jednu jedinou: Proč já? Proč John Doe?

Vydalo nakladatelství Fantom Print 2. prosince 2021.

Ben Counter: Bitva o PropastBen Counter: Bitva o Propast

Horus posílá hvězdné pěšáky Nositele slova na planetu Calth, kde mají napadnout loajalisty Ultramariňáky. Kromě hlavní flotily tam směřuje i nová loď zkázy, která má být použita proti rodné planetě Ultramariňáků, Ultramaru. Malá útočná síla putuje vesmírem a warpem, aby tuto loď zdržela nebo zničila a Ultramariňáky zachránila. Osmá kniha cyklu Horovo kacířství ze světa Warhammeru 40 000.

Vydalo nakladatelství Polaris 3. prosince 2021.

Rick Yancey: The 5th Wave The 2 – Infinite Sea

Rick Yancey: The 5th Wave The 2 - Infinite SeaCassie Sullivan and her companions lived through the Others‘ four waves of destruction. Now, with the human race nearly exterminated and the 5th Wave rolling across the landscape, they face a choice: brace for winter and hope for Evan Walker’s return, or set out in search of other survivors before the enemy closes in.

Vydalo nakladatelství Penguin Books 3. prosince 2021.

Andy Weir: SpasitelAndy Weir: Spasitel

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova.

A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří…

Interpret: Lukáš Hlavica, Režie: Jan Drbohlav, Délka nahrávky: 20 h 29 min, 2 MP3 CD.

Audiokniha.

Vydalo nakladatelství Témbr 7. prosince 2021.

Pavel Bareš: Projekt Kronos 3 – Kronův odkaz

Pavel Bareš: Projekt Kronos 3 - Kronův odkazObčanská válka je u konce. Zanechala za sebou zpustošené Attiona City a pomníky těch, kdo město přísahali chránit. Downtownské povstání přineslo městu pod Plošinou svobodu, ale spolu s ní i hlad, bezpráví a tyranii policejního režimu. Teprve teď, když jsou od sebe Centrum a Downtown nenávratně odtržené, vychází plně najevo, že jeden bez druhého nemají šanci přežít.

Město balancuje na pokraji kolapsu a na hroutící se šachovnici se rozehrává závěrečná mocenská partie, která rozhodne o tom, kdo skončí pod jeho troskami. Luco Scarpa dostal příležitost k útěku, ale směnil ji za šanci zasadit Institutu jeden poslední, smrtelný úder. John Arrows umí poznat předem prohranou bitvu, když ji vidí, ale je tu ještě několik bezpečnostních rizik, která musí odstranit, než opustí potápějící se loď.

A Brea Kensingtonová, čerstvě jmenovaná Duquesa největší mafie dolů od Plošiny, je plně odhodlaná dotáhnout do konce to, co její matka uzavřít nedokázala. Attiona dýchá na vypůjčený čas. Více než kdy jindy potřebuje svého ochránce. Toho, kterého sama pohřbila.

Vydalo nakladatelství Host 7. prosince 2021.

Evan Currie: Odyssey One – Do temnotyEvan Currie: Odyssey One - Do temnoty

Za hranicemi našeho malého světa, za gravitační studnou naší hvězdy, leží galaxie a vesmír větší a rozmanitější, než s čím se kdokoliv z nás setkal. Úkolem je prorazit pro lidstvo cestu do toho velkého neznáma. Kapitán Eric Weston a posádka lodi LSAK Odyssea startují na misi určenou k zápisu do historie.

Za hranicemi známého se střetávají s hrůzami a divy dosud nespatřenými, s bytostmi a monstry fantastičtějšími než cokoliv, co by si lidé na Zemi kdy dokázali představit. Ale skutečné srdce temnoty, největší nebezpečí ze všech, na ně čeká… Do temnoty je první výprava LSAK Odyssey a její posádky a začátek epické military science fiction, která kombinuje jak starou dobrou space operu, tak moderní vyprávění příběhu v jednom velkém, vzrušujícím dobrodružství.

Vydalo nakladatelství Laser 10. prosince 2021.

František Kotleta, Kristýna Sněgoňová: Legie 4 – Rudý vrabčák

František Kotleta, Kristýna Sněgoňová: Legie 4 - Rudý vrabčákVesmír je kruté místo. To poznala posádka lodi Kraksna v den, kdy Zemi obsadili mimozemšťané. I když se jí povedlo agresivní rase enlilů dostat ze spárů a uhájit si svobodu, aby si ji udržela, musela začít pracovat pro vesmírnou mafii. Teď ale kapitán Moravec, poručík Vojcechovsky, technik Vodička, profesorka Krasiński, kuchař Giuseppe i tajemná Amanda dostávají příležitost se s enlily znovu utkat.

Planeta tisíců světel je novým terčem jejich invaze a mafie posádku posílá právě tam. Ideální práce pro kapitána Bouchače a lorda Mrdáka. Tedy pokud by na planetu nemířili nejlepší špioni ze všech soupeřících civilizací a mezi nimi i ta, které se říká Rudý vrabčák…

Vítejte v sérii Legie – světě Františka Kotlety a Kristýny Sněgoňové, space opeře temné, akční i zábavné, jak jen to chladný vesmír dovolí.

Vydalo nakladatelství Epocha 13. prosince 2021.

Owl Goingback: Běsnění KojotaOwl Goingback: Běsnění Kojota

Kojot se vydal na vražedný lov a nezůstává po něm nic než spoušť. Musí zabít poslední lidské členy Velké rady Galun’lati, aby tak lidstvo ztratilo kontrolu nad světem. Pouze Krkavec se postavil jeho plánu a udělá cokoli, aby Lutherovi Watiemu, poslednímu člověku v Radě, a jeho dceři, pomohl. A bude přitom muset obracet svou kůži naruby.

Vydalo nakladatelství Golden Dog 14. prosince 2021.

James Swallow: Star Trek – Picard 2: Temný závoj

James Swallow: Star Trek - Picard 2: Temný závojAlfa kvadrant se utápí v krizi. Vražedný útok na loděnice Federace na Marsu způsobil chaos a nechal miliony Romulanů bez pomoci čelit smrtící hrozbě výbuchu supernovy. Přesto se situace může ještě zhoršit, jak zjistí kapitán Riker a posádka jeho lodi USS Titan, když se připlete k incidentu na romulansko-federačním pomezí…

Vydalo nakladatelství Laser 15. prosince 2021.

Karel Čapek: Válka s mlokyKarel Čapek: Válka s mloky

Zpočátku jsou Mloci roztomilí, dělníci – levná pracovní síla, která má za úkol za lidstvo udělat těžkou a nepříjemnou práci, kterou nechce nikdo dělat. Jenže i na ně platí okřídlené rčení, že jsou „dobří sluhové, ale zlí páni“. Roztomilí Mloci si totiž postupem času uvědomí, že mají také právo na svůj životní prostor a nekompromisně ho začnou po lidstvu vyžadovat…

Válka s Mloky je jedna ze základních knih české literatury dvacátého století a povinná četba k maturitní zkoušce. Přináší ostrou satiru, která zpočátku zábavnou formou poukazuje na nešvar snažit se vydělat na všem, co slibuje zisk, i kdyby to s sebou mělo přinést zkázu.

Audiokniha.

Vydalo nakladatelství Tampanum 16. prosince 2021.

Jacek Dukaj: Led

kJacek Dukaj: LedDobrodružné putování po zamrzlém světě, ve kterém nikdy nedošlo k první světové válce. Píše se rok 1924 a Polské království je zamrzlé pod carskou vládou v Belle Époque. Varšavu pokrývá led — uprostřed léta zasypávají cesty sněhové bouře. Nepozemští andělé Mrazu zvaní přítuhy procházejí ulicemi měst a zmrazují pravdu a lež.

Benedykt Gierosławski, nadaný matematik, ale nenapravitelný karbaník, se na žádost carského Ministerstva Zimy vydává do Irkutska, kde má vyhledat svého otce — Otce Mráze, jenž je prý důvěrníkem přítuh. Tisíc rublů v hotovosti by Benedykta vytáhlo z dluhů, není však tento úkol příliš nebezpečný?

Od špinavých varšavských činžovních domů přes ledovou Asii v luxusním kupé Transsibiřského expresu až do nebeského paláce generálního gubernátora v srdci Zimy — to je cesta, která Benedyktovi změní život. Led je mistrovským kouskem Jacka Dukaje, díky němuž čtenáři poznají nejen alternativní historii světa, ze které tuhne krev v žilách, ale zároveň jim poskytne příležitost putovat spolu s hrdinou románu po neobyčejné cestě a stanout tváří v tvář Jinému.

Vydalo nakladatelství Host 16. prosince 2021.

Vilma Kadlečková: Mycelium – Jantarové očiVilma Kadlečková: Mycelium - Jantarové oči

Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu. To je prastaré össenské přísloví, které provází celou osmidílnou ságu Mycelium. Jantarové oči jsou její první částí a představí se vám v ní nejen charismatický a ctižádostivý hrdina Lucas Hildebrandt, ale hned tři mimozemské civilizace, o jejichž existenci neměli obyvatelé Země ještě před pár desítkami let ani tušení.

Nejzáhadněji ze všech působí fanatická Össe ovládaná nejen kněžími, ale také pěticí psychoaktivních hub, posvátných drog… ovšem jenom do okamžiku, kdy se na scéně objeví Aš~šád z Fomalhiwy, člověk vychovaný na planetě, kde je psychotronika na nebývalé úrovni součástí každodenního života. Ocitli jste se na začátku ságy, která již získala tisíce věrných fanoušků. Vydejte se spolu s nimi odhalit, co se odehrálo vskrytu…

Vydalo nakladatelství Argo 17. prosince 2021.

Nik Perumov: Dobrodružství Molly Blackwaterové – Krvavý ostrov

Nik Perumov: Dobrodružství Molly Blackwater - Krvavý ostrov, ilustračníMolly Blackwater je odvezena na Krvavý ostrov. Tam musí projít zasvěcovacím obřadem, který z ní udělá členku říšské šlechty. Na cestě jí potají doprovází dívka Yarina, která dokáže měnit podobu.

Na ostrově se Molly dozvídá, že tzv. antimágové (hrabata, vikomti, markýzové a vévodové) objevili v energii umírajících mágů tajemství dlouhověkosti. Molly se musí dostat z ostrova pryč a vyřešit poslední záhadu – proč říše bojuje s barbary, a jak válku ukončit.

Vydalo nakladatelství Omega 31. prosince 2021.

Nik Perumov: Dobrodružství Molly Blackwaterové – Ocel, pára a magieNik Perumov: Dobrodružství Molly Blackwater - Ocel, pára a magie, ilustrační obálka

Molly Blackwater se vrací domů až ze samého kraje světa – vybavena vědomostmi a zaklínadly, které z ní dělají „nepřítele státu“. Je zatčena a uvržena do hlubin Speciálního oddělení. Dokáže tento útvar přechytračit včetně záhadného Lorda Spencera, muže se zvláštními schopnostmi, který stojí v jeho čele?

Jen tak zachrání životy svých přátel, rodiny a sebe samotnou. Bojištěm Molly se stává její rodiště Nord York se svým bohatstvím, chudobou a utajenými podzemními jeskyněmi. Proti ní stojí nejen Speciální oddělení, ale i ti, kteří jsou schopni zničit veškerou magii.

Vydalo nakladatelství Omega 31. prosince 2021.

Nik Perumov: Dobrodružství Molly Blackwaterové – Za koncem světa

Nik Perumov: Dobrodružství Molly Blackwaterové - Za koncem světa, ilustrační obálkaV říši planou výhně. Pára pohání písty a stroje. Pancéřované lodě brázdí mořské vlny, zatímco na drahách hřmí kola obrněných vlaků. Tahle oblast se neobejde bez dostatku surovin, a tak si přivlastňuje území severských barbarů – území, se kterým ji spojuje krvavá historie. Zatímco pára je pro říši požehnáním, kouzelnictví považuje za prokletí.

Je nepředvídatelné a krajně nebezpečné. Rozežírá zevnitř a rozmetává lidi na kusy. Proto vzniklo Speciální oddělení, které zadržuje nebezpečné mágy dřív, než stihnou napáchat škodu. Ale co si počnete, když je vám teprve dvanáct, a před magií, která vám koluje v žilách, není úniku? To ví jen jeden člověk – barbarský chlapec, který byl říší uvězněn. A co s tím zmůže mladá dívka z rodiny uznávaného lékaře, slečna Mollyner Evergreen Blackwater?

Vydalo nakladatelství Omega 31. prosince 2021.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové knihy sci-fi a hororu prosinec – Herbert, King, Čapek i Kotleta

Hide picture