Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Nové měsíce Pluta čekají na jména. Hlasování se můžete zúčastnit i vy

Redakce

Redakce

12. 2. 2013

Astronomové SETI vyzývají veřejnost, aby pomohla při pojmenování nových měsíců Pluta. Zatím víme, že explanetu obíhá pět měsíců, z toho tři mají svá jména – Charon, Nix a Hydra.

Pluto a jeho měsíce. Zdroj: SETI.org

Pluto a jeho měsíce. Zdroj: SETI.org

Institut SETI, který se zabývá hledáním mimozemského života, vyzývá lidi, aby zvolili jména nebo posílali své návrhy na pojmenování dvou nových měsíců Pluta. Měsíce zatím nesou jména P4 a P5. Byly objeveny v letech 2011 a 2012 pomocí Hubblova vesmírného teleskopu.

Plutu se nyní dostává velké pozornosti díky misi NASA The New Horizons, která v roce 2006 vyslala sondu k tomuto kosmickému tělesu. Jako vůbec první sonda by měla k planetě dorazit v roce 2015.

Pokud se bojíte, že nový měsíc bude pojmenován třeba po severokorejském vůdci, tak nemusíte. SETI tvrdí, že nové měsíce budou následovat zaběhlou konvenci jmen založenou na řecké mytologii.

Čtěte také: NASA odebrala pomocí unikátního robota vzorek z povrchu Marsu

SETI žádá lidi, aby se rozhodli mezi jmény jako třeba Cerberus, Orpheus nebo Persephone. Můžete napsat i vlastní návrhy, ale museli byste udělat velký dojem, aby použili právě ten váš. Volba končí v poledne 25. února. Astronom Mark Showalter a výzkumník Hal Weaver budou odpovídat na otázky ve 2 hodiny odpoledne východního času USA na Google+

„Řekové byli skvělí vypravěči příběhů a dali nám pestrou paletu postav, ze kterých můžeme vybírat,“ dodává Mark Showalter.

Volit jména měsíců můžete na plutorocks.com.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové měsíce Pluta čekají na jména. Hlasování se můžete zúčastnit i vy

Hide picture