Menu
FANZINE.cz
Literatura

Nové sci-fi knihy na leden 2013: Dočkáme se Lukjaněnka i Priestové

Marek Hofman

Marek Hofman

7. 1. 2013

Cherie Priest: Ganymédes (priorita)Leden představuje po předvánoční nadílce spíše útlum. Nakladatelé většinu kvalitnějších knih uvedli na trh už v prosinci. Ani na začátku nového roku však čtenáři nemusejí zoufat. Z novinek si mohou vybrat například Cherie Priestovou nebo Sergeje Lukjaněnka.

Fanoušci steampunku mohou v lednu sáhnout po knize Ganymédes. Zdroj: výřez z anglické obálky

Fanoušci steampunku mohou v lednu sáhnout po knize Ganymédes. Zdroj: výřez z anglické obálky

Amy Kathleen Ryan: Vesmírná pouť 1 – Mlhovina

Leden neznamená pouze začátek dalšího kalendářního roku. Dobře se hodí také pro start nových sérií. Jednou z nich bude trilogie Vesmírná pouť, za níž stojí spisovatelka Amy Kathleen Ryan. První díl dostal název Mlhovina a jeho příběh zní slibně.

V hlubokém vesmíru plují dva koráby s mnohačetným lidským osazenstvem, které má za cíl osídlit Novou Zemi. Cesta neproběhne hladce, jedna z lodí zaútočí na druhou a unese všechny ženy z posádky. Důvod k nepřátelskému kroku se brzy ozřejmí. Dámská část z útočícího korábu je totiž neplodná.

Na leden plánuje Knižní klub.

Sergej Lukjaněnko: Konkurenti

V loňském roce se k českým čtenářům dostala hlavně fantasy část produkce Sergeje Lukjaněnka. V následujících týdnech si však Sergej Lukjaněnko: Konkurenti (malá obálka)počtou převážně fanoušci sci-fi. Tandem nakladatelů Argo a Triton chystají román Konkurenti. Ruský autor se při jeho psaní nechal inspirovat on-line hrou Starquake.

Život třicetiletého moskevského novináře Valentina změní inzerát v novinách. Shánění pilotů rozličných vesmírných strojů považuje za vtip, proto se rozhodne odpovědět. O legraci se však nejedná a Valentin ze dne na den začíná žít dva různé životy.

Lukjaněnko román podává s humorem, čtivostí a jak bývá jeho zvykem, hlubší myšlenkou hodnou úvah.

Na leden plánují Argo a Triton.

Michael Grant: BZRK

Pod netradičním názvem BZRK se ukrývá román Michaela Granta. Kniha v sobě spojuje sci-fi, utopii a thriller. Její příběh se odehrává v dosti neotřelém prostředí. V lidském těle.

Příběh Grantova románu má nanometrové rozměry. Ne, že by byl kdovíjak krátký, odehrává se ale uvnitř cév, mozku, svalech a orgánech člověka. Proti sobě stojí dvě strany. Jedni touží po ovládnutí lidské mysli a vytvoření utopické společnosti plné blahobytu a míru. A pak tu jsou takoví jako Noah a Sadie, hrdinové knihy, kteří se tomu snaží zabránit.

Na leden plánuje CooBoo.

Cherie Priestová: Ganymédes

Steampunková série Mechanické století z pera spisovatelky Cherie Priestové se u nás dočkala kladného čtenářského přijetí. Dosud vCherie Priestová: Ganymedes (malá obálka) České republice vyšly tři díly a čtvrtý, pojmenovaný Ganymédes, pomalu klepe na dveře prodejen knih.

Knihy Cherie Priestové dostávají názvy podle strojů, okolo nichž se motá zápletka příběhu. Tentokrát za pojmenováním románu stojí ponorka Ganymédes, která by mohla zastavit probíhající válečný konflikt. Musel by se ovšem najít někdo schopný, a hlavně odvážný. Někdo, kdo se nezalekne pověr, jež praví, že kterýkoli člověk nalezne na palubě ponorky smrt.

Na leden plánuje Triton.

Daniel H. Wilson: Robokalypsa

Postapokalyptické příběhy se v poslední době těší značné oblibě. Konec lidstva už nastal rukou nás samotných, zombies i mimozemšťanů. V románu Robokalypsa, jejímž autorem je Daniel H. Wilson, pohromu pro Homo sapiens sapiens představují roboti.

Technothriller přináší vizi vskutku čapkovskou. V blízké budoucnosti vše řídí technologie vytvořené lidmi. Dojde však k obratu o tři sta šedesát stupňů a stroje se postaví na odpor svým stvořitelům. V čele robotů stojí vysoce inteligentní Archos, s jehož pomocí téměř vyhladí lidské pokolení. Hrstka přeživších ale nehodlá nastavovat druhou tvář a plánuje odvetu.

Na leden plánuje Knižní klub.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nové sci-fi knihy na leden 2013: Dočkáme se Lukjaněnka i Priestové

Hide picture