Menu
FANZINE.cz
Technologie

O Google Glass se nic nedozvíme ani poté, co je dostanou domů vývojáři

Zdeněk Král

Zdeněk Král

27. 1. 2013

Pokud jste doufali, že až dostanou Google Glass do ruky vývojáři, dozví se i běžní smrtelníci něco víc o tom, jak vlastně fungují, musíme vás zklamat. Google totiž připravil šílenou smlouvu o utajení.

video
play-sharp-fill

V San Franciscu se 28. a 29. ledna koná setkání vývojářů Google Glass jménem Glass Foundry, druhé je v plánu 1. a 2. února v New Yorku.

Brýle se celkem často objevují na veřejnosti, například na New York Fashion Week. Nosí je taky zakladatel Googlu a šéf projektu Sergey Bryn, před pár dny ho v newyorském metru náhodně potkal a vyfotil fanoušek Noah Zerkin a vystavil fotku na svém Twitter kanálu.

Vývojáři teď mají šanci zakoupit speciální verzi googláckých brýlí za 1500 dolarů a odnést si ji domů. Veřejnost tajně doufala, že se možná o futuristických brýlích dozvíme nové informace.

Nedozvíme.

Jak píše server PhoneArena.com (a jako první ReadWrite.com), Google si připravil naprosto neprůstřelnou NDA (non-disclosure agreement, dohoda o utajení), a pokud ji vývojáři neporuší, což není pravděpodobné, nedozvíme se z testování zhola nic.

V dohodě si mimo jiné píše:

  • Nikdo jiný než daný vývojář si nesmí brýle nasadit.
  • Google bude o uživatelích sbírat data, včetně polohy. Pravidelná setkání s uživateli bude nahrávat a všechna data budou spojena se jménem uživatele a uložena. (Běžný smrtelník za normálních okolností by šílel, v tomto případě je to zcela normální.)
  • Fotky z Glass Foundry jsou majetkem Googlu včetně těch, na kterých jsou vidět účastníci, a Google s nimi může nakládat dle vlastního uvážení. Fotky pořízené brýlemi, jež si testeři odnesou domů, jsou také výhradním majetkem Googlu, tentokrát je ale firma nemůže zveřejňovat bez souhlasu testera.
  • Brýle může tester propojit pouze se speciálním vývojářským účtem Google+, ke kterému bude mít Google plný přístup (opět včetně fotek, záznamů o poloze apod.)
  • Testeři nemůžou veřejně sdílet fotky, videa ani jiné záznamy pořízené pomocí Google Glass.
  • Testeři o brýlích nesmí mluvit s médii ani o nich jiným způsobem zveřejňovat informace. Kdyby k tomu byli přinuceni (např. zákonem), musí okamžitě informovat Google.
  • Smlouvu můžou Google i tester okamžitě ukončit, dohoda o utajení je ale stále platná. Účastníci musí vrátit brýle, jejich testovací účet bude smazán, ale všechny pořízené informace Googlu zůstanou.
  • Pokud vývojář dohodu poruší, může být (a víme, že bude) doživotně vyloučen z vývojářského programu Googlu.

Nabízí se tedy dvě otázky:

Myslíte, že o Google Glass uniknou na veřejnost tajné informace? (My myslíme, že ne.)

Podepsali byste Googlu takovouto dohodu? (My ano, a ještě rádi.)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

O Google Glass se nic nedozvíme ani poté, co je dostanou domů vývojáři

Hide picture