Menu
FANZINE.cz
Literatura

O. S. Card vede Válku o dárky

Redakce

Redakce

18. 1. 2010

orson-scott-card-valka-o-darky-perexDalší návštěva v bitevní škole se tentokrát neponese v tónu simulovaných bojů studentů nebo zabíjení termiťanů. Největším nepřítelem je totiž Santa Claus.

orson-scott-card-valka-o-darky

O. S. Card zcela jistě udělal díru do světa svou doslova epickou ságou o Enderovi, mladém geniálním chlapci, který se má jednou stát vrchním admirálem pozemské vesmírné flotily a má porazit nepřátelskou rasu termiťanů. Takto shrnuto to zní jako velice béčkový námět, ale opak je pravdou. Celá série je neskutečně prodchnuta psychologickými pastmi, geniální rétorikou postav, morálními dilematy a strhujícím spádem příběhu. Osobně jsem přečetl téměř vše, co do celé série patří a Válka o dárky pro mě znamenala příslib dalšího návratu na orbitu Země, do Bitevní školy.

Knížka sama o sobě je sice skutečně originálním příběhem, ovšem kvalitou nesahá Enderově hře ani po kotníky. Celý příběh se točí okolo náboženského fanatismu a předstírá čtenáři velice tenkou hranici mezi náboženskými a národními zvyklostmi. Pokud jste nečetli preview, důrazně doporučuji si ho zde na Topzine.cz najít a přečíst. Obsahuje stručný přehled děje, kterému se zde příliš věnovat nebudu. Náboženský fanatik Zeck naprosto sabotuje veškeré aktivity Bitevní školy a nese v sobě zároveň ohromný vnitřní rozpor vůči otci a matce, stejně jako vůči jeho víře samotné. Jeho aktivity v bitevní škole poškozují ostatní studenty a on nakonec upadne v nemilost. V tu chvíli rozpoutá takovou soukromou válku mezi skupinami studentů.

Zní to originálně a je to originální. Card ovšem v mých očích tentokrát selhal, co se týká hloubky vyprávění. Ender Wiggin se sice v knize objeví pouze málokdy, avšak na konci sehraje zásadní roli. Bohužel opět působí dojmem, že je omnipotentní. Jeho finální akt, ve kterém dochází ke konfrontaci se Zeckem, nelze nazvat jinak než prvoplánově vykonstruovaný a jejich konverzace postrádá, vzhledem k jejímu výsledku, slušnou porci logiky.

Na druhou stranu, abych nebyl čistě negativní, mohu říci, že jsem se v Bitevní škole opět viděl, což je jakožto prožitek čtenáře určitě bod pro autora.

Celkově na mě kniha působila poměrně mělce. Neurazila, ale potěšila jen střídmě. Zdá se, že je šitá horkou jehlou a důraz na detaily se ztrácí kdesi v dálce. Card se zcela jasně soustředil hlavně na onu abstraktní myšlenku zmíněnou výše. Velkou část knihy se pohybujeme v myslích jednotlivých postav a vidíme věci jejich pohledem. Pokud mohu něco pochválit, pak je to popsání Zeckových myšlenek a jejich průběh. Při čtení těchto fundamentalistických křesťansko-sektářských pseudoteorií se mi doslava vařila krev. Takže Orsone, bravo!

Ačkoliv jsem sám psal na knihu krátké preview a znal jsem počet stránek, stručnost povídky mě dost zarazila. To ani nemluvím o lehce větším písmu, než bývá u knih pro dospělé zvykem, a velikých okrajích. Otázkou je, jak vypadá úprava knihy v originále. Celkový uspěchaný dojem završí vánoční klišé v závěru. Navíc cena 149 Kč se mi zdá skutečně přemrštěná, nakladatelství se však vyjádřilo, že to odpovídá jeho nákladům.

Ačkoliv celá recenze vyznívá v negativním smyslu, považuji knihu za dobrou. Pouze jsem se snažil připravit další Enderovy fanoušky na zásadní rozdíly oproti Cardovým dřívějším dílům z tohoto světa. Shrnuto a podtrženo, pokud vás příběh Endera a bitevní školy zajímá, neváhejte a knížku si rozhodně kupte. Svým zvláštním způsobem je zajímavá, a když nic jiného, alespoň se na chvíli zase podíváte do Bitevní školy. To už je dostatečná motivace, ne?

Název originálu: War of Gifts
Český název: Válka o dárky
Autor: Orson Scott Card
Překlad: Petr Kotrle
Obálka: John Harris
Počet stran: 88
Vydal: Laser-books, Plzeň 2009
Doporučená cena: 149 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

O. S. Card vede Válku o dárky

Hide picture