Menu
FANZINE.cz

Oběšená dívka vystraší Proutkařku od Bradforda Morrowa

Redakce

Redakce

7. 2. 2011

Bradford Morrow Proutkařka (výřez z obálky knihy)Procházka lesem, pro mnohé lidi možnost příjemného strávení volného času pro nabrání nových sil. Co se ale stane, když někdo zdánlivou idylku vyruší, když se všechno začne měnit v noční můru? Nechte se překvapit strhujícím příběhem v knize Proutkařka od amerického spisovatele Bradforda Morrowa.

Bradford Morrow Proutkařka 640x300

Ilustrace na obálce knihy Proutkařka Autor: Jana Šťastná

Kasandra už od malička vzhlížela ke svému staršímu bratrovi Christopherovi. Také proto se účastnila dobrodružných her i s jeho partou kamarádů. Jednoho dne má dívka neblahé tušení a varuje Christophera, aby nejezdil za svým kamarádem Benem do kina. On však její rady nedbá a nakonec zemře. Takto se v mladé dívce poprvé projeví rodinné dědictví sdílené z generace na generaci. Po smutných událostech začíná žít už dospělá Kasandra se svými dvěma syny zdánlivě normální život. Profesně se věnuje proutkaření a ve volném čase učí na škole. Tenkou rovnováhu, kterou mladá žena našla, naruší nález oběšené dívky na místě, které prohledávala kvůli hledání pramene. Při zkoumání místa policií ale není mrtvá dívka k nalezení. Jednalo se jen o iluzi, nebo další záhadnou Kasandřinu vidinu, která jí obrátí život vzhůru nohama?

Každý člověk se aspoň párkrát v životě setká s nevšedními událostmi, které nelze vysvětlit s pomocí rozumu. Někdo jim přikládá větší, či menší míru důležitosti, někdy je ale nutné poddat se intuici. Exaktní vědy nemusí být pro každého přijatelné, ale přesto je námět knihy Proutkařka dobrým příkladem, ve kterém se život a nadání mladé hrdinky ubírá vlastním směrem a ústí do nevšedního a neotřelého příběhu s napínavým dějem.

Bradford Morrow Proutkařka (obálka knihy)

Detektivní zápletka totiž zaměstná nejen fantazii policejního komisaře, ale i čtenáře. Postupné seznamování s životem a okolnostmi týkajících se Kasandry a jejích známých umožňuje plně se poddat tísnivé, ale přesto napínavé struktuře příběhu. A postupně tak odhalovat a vymýšlet varianty vysvětlení celé události. Nejedná se o jednotvárný děj, ve kterém je hned na začátku jasné, o co v celé knize jde, což je vítanou možností pro zapojení vlastních myšlenek a představivosti.

Reálnost hlavních postav příběhu o oběšené dívce narušuje mírná neuvěřitelnost nadpřirozených vizí Kasandry, ale tyto zázračné schopnosti a intuice ke knize Proutkařka nepochybně patří.

Při začátku seznamování s Proutkařkou může někomu připadat úvodní pasáž příliš popisná, události popisující dětství Kasandry jsou však podstatnou složkou pro další děj příběhu a postupem času se všechno začne vzájemně doplňovat.

V knize Proutkařka lze najít ze všeho trochu, okultní vědy, detektivní či hororové prvky, ale i romantiku, což pomáhá vytvořit tajemné prostředí příběhu o osudem zkoušené Kasandře.

Název originálu: The Diviner´s Tale
Český název: Proutkařka
Autor: Bradford Morrow
Obálka: Jana Šťastná
Počet stran: 344
Vazba: vázaná
Rozměry: 134 x 207 mm
Vydal: Ikar, Praha 2010
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oběšená dívka vystraší Proutkařku od Bradforda Morrowa

Hide picture