Menu
FANZINE.cz
Herní novinky

Od deskovek po konzole. Festival fantazie 2013 potěšil všechny hráče

Karel Kolmann

Karel Kolmann

20. 7. 2013

Festival fantazie 2013 je již za námi. Letošní ročník přišel s herně nabitým programem. Jak to všechno probíhalo?

Pro všechny nedočkavé již v pátek začala v jedné z budov Festivalu fantazie herní přednášková linie nazvaná GameLine. Přednášky se konaly v poměrně privilegované místnosti, neboť tato místnost měla menší pódium, slušně velkou kapacitu a v době mojí přítomnosti se jí dokonce podařilo vyhnout výpadkům proudu. A jak jinak zahájit soubor přednášek o počítačových hrách než přednáškou o tom, proč jsou hry špatné a proč by se měly zakázat. Po zbytek dne GameLine představil několik konkrétních her a v celém areálu GameFFestu bylo volné hraní připravených hudebních, konzolových a počítačových her.

Hraješ, hraju, hrajeme

Příjemným překvapením byla přítomnost dvou stanovišť s čerstvou novinkou The Last of Us, která zatím sbírá výborná hodnocení. Další skvělou věcí byl řidičský kokpit pro hru Forza Motorsport 5. Z hudebních her se toho také dalo vyzkoušet mnoho. Po slezení schodů se objevilo kompletně vybavené stanoviště na Rockband, párově vybavený DDR, Dj Hero a dvě stanoviště, každé s párem kytar, pro Guitar Hero. Komu to bylo málo, ten se mohl vrátit zpět nahoru, vzít do ruky skutečnou kytaru a zahrát si Rocksmith. Hudebních her bylo na GameFFestu ještě více a přiznám se, že jsem ani všechny neznal. Vyzkoušet se také dalo několik stanovišť s Wii, Wii U a Kinectem. Na ochozech byly rozmístěny konzole, na kterých se dal hrát například Tekken nebo Halo. Vzhledem k velkému zájmu návštěvníků jste na svou vybranou hru museli občas poměrně dlouho čekat, ale přeci jen kdo dřív přijde, ten dřív hraje.

[dmalbum path=“/wp-content/uploads/dm-albums/gameffest-na-ff2013/“/]

BioWare Day a ostatní herní linie

V sobotu se představil BioWare Day. Přednáškovému poli dominoval Mass Effect a Dragon Age, ale i na jiná témata přišla řeč. BioWare Day byl celkově jednou z nejzábavnějších přednáškových linií, protože se rytmus přednášek povedeně měnil od vážnějšího po odlehčený, a pravidelní návštěvníci vytvořili živou komunitu, která se s přednášejícím nejednou špičkovala.  Pro pozorné BioWare Day připravil také soutěž. V průběhu celé linie řečníci pokládali různé obskurní či méně obskurní otázky. Za správné odpovědi byly přidělovány body, které se následně daly vyměnit za hry a podobné ceny.

Po skončení BioWare Day započal opět GameLine. Velká většina přednášek se točila kolem her z dílny studia Blizzard, ale došlo i na jiné herní kousky. Konkrétně se jednalo například o Assassin’s Creed, Skyrim, GTA, Sim City a některé další. Jedním z nejlepších zážitků z celé GameLine bylo divadelní představení Jak je důležité míti Dovahkiina. Příběh Skyrimu začíná ve voze směrem na popravu a nikdo se nikdy neptá, co se stalo předtím. Jak je důležité míti Dovahkiina se zeptalo a zeptalo. Mimo samotného Dovahkiina vystupovali ve hře Lydie, Serena, Delphine a strážný, který také kdysi býval dobrodruhem, dokud… ale o tom až jindy. Pokud se toto divadelní představení bude opakovat i na příštím FF, určitě stojí za návštěvu. Jak je důležité míti Dovahkiina je záležitost s opravdu vtipnými momenty. Stejní autoři stojí také za představením Čekání na tanka, které je zasazeno do prostředí World of Warcraft.

Warhammer, válečné hry s miniaturami, deskovky

Pro chvíle odpočinku bylo nejideálnější sehnat partu kamarádů a vydat se do areálu deskových her, kde však čas bohužel ubíhal vždycky nejrychleji. V pátek herní přednáškovou místnost převzala linie Star Treku, ale hráči i tak měli co dělat. Ve stejný den totiž začal WarGame Con, který ve své festivalové premiéře představil svět her s miniaturami od společnosti Games Workshop. Řeč je samozřejmě o legendárním Warhammeru a Warhammeru 40 000. Přednášky ukázaly několik herních frakcí, zpracovaly kvalitní úvod do hraní pro nováčky a celkově probraly pořádný kus herního lore a příběhového pozadí. A pokud jste se stejně jako já často zdržovali u deskových her, tak jste si zajisté všimli občasně probíhajících Warhammer bitev i tam.

A to je zase na rok FFšechno

Celkově toho letošní Festival fantazie přinesl pro hráče opravdu hodně. Přednáškový program byl různorodý, i když se přiznám, že i jako zapálený hráč jsem všechny reference a vtípky nezvládal. Připravené herní stanoviště pokryly všechny herní žánry a v mnoha hrách byly dokonce pořádány turnaje. Herní tematika se objevovala i mimo vyloženě herní linie a po areálu se pohybovalo mnoho lidí v herních kostýmech (Link a chlapci z Falloutu byli perfektní!). Herní festivalová komunita byla bezkonfliktní, zkrátka takto kolektivní herní zážitek vám nenabídne žádný multiplayer. Tak zase příští rok na Festivalu fantazie!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Od deskovek po konzole. Festival fantazie 2013 potěšil všechny hráče

Hide picture