Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Odkaz Dračích Jezdců a cesta ke slávě Christophera Paoliniho

Redakce

Redakce

27. 8. 2009

Z mladíka, kterého ještě před pár lety vůbec nikdo neznal, hvězdou spisovatelského nebe. I tak by se dal ve stručnosti popsat neuvěřitelný úspěch Christophera Paoliniho. Vždyť kdo by dnes neznal alespoň jednu knihu z tetralogie Odkaz Dračích jezdců?

Christopher Paolini je pětadvacetiletým americkým spisovatelem o jehož práci se  dnes zajímají čtenáři na celém světě. Narodil se 17. listopadu 1983 v Jižní Kalifornii, přesto však většinu svého dosavadního života strávil v Montaně s rodiči a mladší sestrou Angelou (která, jak si jistě někteří čtenáři vzpomínají, dala vzniknout postavě stejnojmenné bylinkářky). Zdejší nespoutaná, hornatá příroda se stala vynikající inspirací pro děj jeho knih. Psaní zatím zasvětil doslova celý život. Hned po ukončení střední školy nenastoupil ani ke studiu na univerzitě, i když měl nejméně jednu příležitost, a plně se věnoval práci na Odkazu Dračích jezdců. Jak se zdá, jeho práce a námaha se mu zatím, víc než jen dostatečně, vyplácejí.

I když je Paolini vskutku mladým autorem a jeho tvorba není ani v nejmenším tak bohatá, jako tvorba jiných stálic spisovatelského fantasy nebe, byla by jistě škoda se o něm nezmínit.

EragonSvou první knihu ze ságy Odkaz Dračích jezdců nazvanou, podle hlavní postavy, Eragon (2003, č. Eragon, Fragment 2004, 2005 a 2007), napsal již ve svých patnácti letech. Kniha vlastně neměla nikdy vyjít na světlo světa, neboť ji Paolini původně psal jen pro radost a vlastní potěšení z tvorby. O několik let později však první verzi upravil a dal přečíst rodičům. Ti svého syna podpořili a tak mohl Eragon v roce 2002 poprvé oslovit fanoušky fantasy díky rodinnému nakladatelství Paolini International LLC, které jeho rodiče vlastní. Christopher se pak vrhl na propagaci své knihy a dokonce knihu sám prezentoval i na několika středních školách. Pak si jeho tvorby všiml Carl Hiaasen a doporučil ji nakladatelství Alfred A. Knopf–Random House, které v roce 2003 knihu vydalo ve finální podobě, jakou známe dnes.

EldestPo úspěchu prvního dílu pak následoval díl druhý nazvaný Eldest (č. Eldest, Fragment 2005, 2006 a 2007), který vyšel v roce 2005 a dočkal se stejného ohlasu jako jeho předchůdce. Děj obou knih se točí převážně kolem mladíka Eragona, z něhož se stal Dračí jezdec a tato skutečnost jej nutí postavit se proti zlu a tyranské hrůzovládě zrádce Dračích jezdů Galbatorixe, který vládne v Alagaësii. Společně se svou dračicí Safirou tak musejí projít tvrdým výcvikem a mnoha úskalími, aby se svému úhlavnímu nepříteli mohli postavit tváří v tvář .

Brisingr (č. Brisingr, Fragment 2009), který vyšel v 2008, je pak posledním titulem z připravované tetralogie a zatím titulem snad nejočekávanějším, neboť měl být posledním dílem ságy. To se však nestalo a Paolini se rozhodl své Brisingrčtenáře i nadále napínat v tom, jak děj ságy nakonec dopadne. Podle jeho vlastních slov, je před Eragonem ještě dlouhá cesta a v Brisingru by ji nedokázal shrnout úplně celou, tak jak by si autor přál. Proto tedy musejí čtenáři na rozuzlení příběhu ještě chvíli počkat.

Christopher Paolini se svým Odkazem Dračích jezdců zaujal natolik, že již v roce 2006 se Eragon jako první ze série dočkal filmového zpracování. Režisérské taktovky se ujal Stefen Fangmeier a mezi herci se pak například objevili John Malkovich, Edward Speleers nebo Sienna Guillory. Přes velká očekávání byl však film pro fanoušky spíše zklamáním.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odkaz Dračích Jezdců a cesta ke slávě Christophera Paoliniho

Hide picture