Menu
FANZINE.cz

Odstíny života Lucy Adamsové ukazují, že i mrtvoly touží po lásce a sexu

Olga Buriánková

Olga Buriánková

17. 6. 2011


Další Buffy Sommersová jako přemožitelka a postrach upírů i všech ostatních pekelných bytostí? Nic takového. Na scéně se objevuje zbrusu nová posila. Spasitelka lidstva a světla, Alex. Toho času sice mrtvá, ale stále dost plná života, aby záporákům nakopala, co bude potřeba. 

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Do ruky se čtenáři dostává další ze současné záplavy fantastických knih o boji světla a temnoty, přesněji lovců a jimi lovených představitelů zla, jako jsou dnes favorizovaní upíři, dlaci a podobné bytosti. Lusy Adamsová, přesněji Lucie Adamová se jimi nechala naplno inspirovat, avšak budiž jí přičteno ke cti, že se vyhnula některým obehraným tématům a vytvořila vlastní, nová.

Jaký je život po životě

Před třemi lety se život Alexandriny Avitalové od základů změnil. Průměrná, povrchní americká středoškolačka byla v předvečer svých devatenáctin zastřelena. Umírá, aby byla vzkříšena silami dobra, personifikovanými v neodolatelném sexy bohu Williamovi. Průběžně se ji snaží donutit, aby bojovala proti zlu a temnotě, a nakonec se z ní skutečně stává lovkyně ďábelských stvůr sápajících se v nočních hodinách lidem po krku. Jako Spasitelka je hravě likviduje a čeká jen na setkání s tím nejvyšším, ďáblem, aby i jej porazila na hlavu, jak se píše v prastarém Proroctví.

Cestou k tomuto cíli se setkává s dalším přitažlivým mladým mužem, tentokrát kolegou lovcem Gabrielem, a jeho přáteli. Přestěhuje se k nim, tedy k neméně přitažlivému seladonovi Mattovi, jeho mladšímu bratrovi Jamiemu, vlkodlakovi Douglasovi a čarodějce Mikeyle. Boj se zlem se mísí s prožíváním milostného troj- až čtyřúhelníku. To když se v Alexině blízkosti objevuje tajemný a přirozeně nadmíru charizmatický a pohledný démon Devon.

Lovci upírů po tisící padesáté osmé

Že je v současnosti upírů na každém kroku jako naseto, je zkrátka holý fakt. Je také pravda, že autoři se musí snažit psát o věcech, které se čtou, a takovým způsobem, aby se čtenář pobavil. Proto se fanoušek fantastiky musí ještě nějakou dobu smířit s tím, že bude zavalen upíry, vlkodlaky, ghúly a podobnou cháskou. Může pouze doufat, že k těmto tématům se autorovi podaří přidat i nějaká nová a neotřelá. Zdali se to Lusy Adamsové podařilo, není příliš jisté. Autorka vsadila na jistotu, možná je jí téma blízké a preferuje ho. Její styl je však nadmíru poplatný nízkému věku a již na prvních stránkách čtenář nepochybuje o tom, že autorce nebude víc než dvacet. Nejen myšlenky, ale zejména výrazy a slovní spojení jsou jako vystřižené ze slovníku teenagerů. To jistě může mladší čtenáře nadchnout a autorka získá nepřeberné množství nových fanoušků. Na druhou stranu ani ti starší se nemusejí bát zklamání.

Ačkoli možná není příběh právě nový, je velmi čtivý a na teenagerské výrazy si každý jím polapený rychle zvykne, takže už se zakrátko ani nezdají nepatřičné. Boj dobra proti zlu je v tomto druhu literatury poměrně obehraný, bude-li však čtenář spravedlivý, o čem by se vlastně mělo psát? Osvěžující je změna v ústřední milenecké dvojici, tedy v tom, že Alexin přítel se živí obvyklou lidskou stravou, ne krví. Zajímavá je také myšlenka hlavního záporáka v podobě ďábla, protože okamžitě evokuje otázku, jak lze vlastně takové absolutní zlo porazit.

Vzato kolem a kolem, kniha příliš nepřekvapí, ale rozhodně se u ní nikdo neunudí k smrti. Pravděpodobně spíše nadchne mladší populaci, ale ani ti starší si nebudou rvát vlasy, protože příběh má spád a pobaví. Postavy nejsou křečovité a čtenáři jistě alespoň některé budou okamžitě blízké a oblíbí si je. Když se k tomu všemu ještě přidá fakt, že autorce při psaní příběhu patrně ani nebylo dvacet, vypadá to, že se nadšenci mohou těšit na velmi zajímavou novou postavu fantastické scény. Snad patří i mezi plodné autory a navnaděný čtenář nebude muset na pokračování Alexiných životních příběhů příliš čekat.

Název originálu: Odstíny života
Autorka: Lusy Adams
Obálka: Michaela Vysloužilová
Počet stran: 360
Vazba: vázaná
Rozměry: 165 x 235 mm
Vydal: Nakladatelství XYZ, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odstíny života Lucy Adamsové ukazují, že i mrtvoly touží po lásce a sexu

Hide picture