Menu
FANZINE.cz
Technologie

Office 2013 můžete zdarma vyzkoušet v preview verzi. Microsoft mířil online a zabodoval

Zdeněk Král

Zdeněk Král

30. 7. 2012

Microsoft uvolnil k veřejnému testování nadcházející verzi svého balíku Office, která nabízí velmi zajímavé novinky a vychytávky. Podívejte se s Gamezinem, co je nového.

video
play-sharp-fill

Testovací verzi můžete stáhnout zdarma z této oficiální stránky. Office je zatím jen v angličtině (ale český balíček kontroly pravopisu si stáhnout můžete), obsahuje aplikace Word, PowerPoint, Excel, OneNote, Outlook, Publisher a Access. Ke stažení budete potřebovat účet na Windows Live, a to z dobrého důodu, ke kterému se dostaneme později, výhodou naopak je, že verze 2013 poběží paralelně se staršími balíky, nemusíte nic složitě přeinstalovávat.

Velkou záhadou je potom samotná instalace, která sice na pozadí trvá nějakých 20 minut, stejně jako u minulých verzí, ale aplikace se zdají být plně funkční za pouhé asi tři minuty a už během finishing touches můžete vesele tvořit powerpointové prezentace. Zrychlené je ostatně všechno, spouštění je otázka okamžiku, a to i na klasickém pevném disku. Mírnou změnou pak prošel design, který je uzpůsobený novému microsoftímu stylu Metro a vypadá mnohem uhlazeněji a moderněji (byť ani Office 2010 nevypadal zastarale).

Nová verze bude podporovat jen nejnovější domácí OS a serverová řešení, tedy Windows 7 a 8 a Windows Server 2008 R2 nebo Windows Server 2012. Na Vistě a starších systémech jste bohužel bez šance. Novinku budete moci zakoupit buď klasicky, nebo využívat časové předplatné Office 365.

Word

Ze všech aplikací, kterých je v různých sadách (od studentské po Enterprise) požehnaně, jsou nejpoužívanější textový editor Word, a PowerPoint, v němž rádi dělají prezentace jak top manažeři, tak třeba studenti. Podíváme se blíž na novinky, které přinášejí.

Co mají všechny aplikace společné je možnost online spolupráce. Vše se automaticky synchronizuje přes webové úložiště SkyDrive nebo SharePoint, vybrané dokumenty můžete sdílet s přáteli nebo kolegy a spolupracovat na tvorbě obsahu, přidávat komentáře apod. Právě proto je nutné, abyste se přihlásili svým Windows Live ID. Ve Wordu navíc přibyla možnost, která byla ve verzi 2010 součástí jen PowerPointu, a sice vysílání prezentace přes internet komukoli, kdo má odkaz. Této osobě pak v okně prohlížeče roluje dokument tak, jak ho prohlížíte vy na svém počítači.

Na první pohled se mnoho nezměnilo, pod pokličkou ale vývojáři udělali hodně. Foto: Gamezine.cz

I když s nikým nesdílíte, cloudové úložiště se hodí. Ať už otevřete dokument doma, na notebooku nebo třeba na tabletu, Word si pamatuje, kde jste skončili, a otevře dokument právě na daném místě vybrané stránky.

Dále můžete při čtení kliknutím myši (případně dotykem prstu) zvětšit objekty, jako jsou tabulky, grafy apod., aby se vám lépe četlo, načež je druhým kliknutím opět zavřete. Další změny jsou spíše kosmetické, usnadňují vkládání obrázků a jiných objektů do textu, například zjednodušují zarovnávání .

Poslední, ale velmi vítanou vychytávkou je možnost otevírat PDF soubory. Dosud jste takto mohli dokumenty ukládat, ale otevírání PDF bylo výsadou specializovaných programů.  Chráněné dokumenty, například vyúčtování mobilního operátora, sice Word nezvládne, ale s běžnými soubory si poradí hravě. Právě tato funkce mi ze všech dobrých novinek připadá asi jako ta nejlepší.

Powerpoint

Kromě zlepšené možnosti sdílení a online spolupráce, stejně jako má Word, se PowePoinjt zaměřuje na co nejjednodušší, ale zároveň co nejpropracovanější tvorbu prezentací.

Po spuštění nabídne přehlednější volbu motivů, každý lze navíc upravit k obrazu svému, přizpůsobit barvy a rozložení lze mnohem jednodušeji než v předchozích verzích. Opět se zlepšila práce s objekty, kromě pohodlnějšího zarovnávání nyní můžete objekty spojovat, součástí prezentace tedy můžou být jakékoli bláznivé tvary, které zrovna můžete potřebovat.

Zlepšilo se i samotné prezentování. Můžete zoomovat na objekty podobně jako ve Wordu, aplikace sama pozná, kam má promítat, pokud máte více monitorů, a hlavně konečně odpadne šílené překlikávání myší sem tam, když se budete potřebovat posunout o několik snímků zpět, nebo vpřed. Nově si totiž prezentující může prohlížet mapu snímků a volně mezi nimi přepínat, zatímco publikum uvidí jen to, co má.

Excel, OneNote a ostatní aplikace

Tabulkový procesor Excel kromě zmiňovaných online funkcí nabízí hlavně pohodlnější správu dat. Rozšířily se možnosti automatického doplňování a zjednodušily výběry grafů, protože aplikace sama radí a doporučuje, co by mohlo být nejvhodnější pro daný typ dat. Taky se Excel dočkal na první pohled největších designových změn. Podobně jako v PowerPointu můžete vybírat přednastavené šablony, a listů v sešitu si teď všimnou i ti, kteří snad o této funkci dosud nevěděli.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/office-2013/|Width=650]

OneNote se nedočkal extra výrazných technických změn, ale jeho ovládání je ještě více přizpůsobeno dotyku. Zůstává možnost převodu rukopisu na text, automatické ukládání a vkládání souborů, vylepšená je naštěstí práce s tabulkami.  Microsoft se ale hlavně chlubí synchronizací, vaše poznámky by měly být vždy aktuální na všech zařízeních, od PC až po třeba mobil s Androidem.

Podobně dopadly aplikace Outlook, Publisher a Access. Vše se snadněji ovládá, klíčové funkce by měly být přístupnější a chyby z minulých verzí snad napraveny.

Závěr

Nová sada se Microsoftu povedla a stojí za vyzkoušení, ať už se nakonec rozhodnete upgradovat, nebo zůstanete u starší verze, případně i když používáte konkurenční produkt (OpenOffice, Libre Office, Google Docs a další). Nejvíce potěší výrazné zrychlení aplikací, za chodu i při spuštění, praktické online možnosti a zálohy, zjednodušení některých funkcí a větší přehlednost, a spousta vychytávek, například možnost otevírat PDF ve Wordu nebo ještě detailněji přizpůsobovat vzhled prezentací v PowerPointu.

Finální verze Officu 2013 vyjde na konci října tohoto roku společně s Windows 8, a to ve 32 i 64bitové verzi a ve všech běžných jazykových mutacích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Office 2013 můžete zdarma vyzkoušet v preview verzi. Microsoft mířil online a zabodoval

Hide picture