Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Ondřej Neff a jeho Celebrity. Máte chuť na horor po neffovsku?

Jan Nohovec

Jan Nohovec

14. 6. 2010

Ondřej Neff je mistrem svého oboru a zná ho každý. Překvapením však může být, že jeho novou knihou není sci-fi, ale horor z prostředí florentského hotelu, kde se to jen hemží kanibalskými celebritami. Ale je to vážně realita nebo jen dobrá fabulace?

Ilustrační foto. Foto: Jan Nohovec

Nejlepší český spisovatel Karel Mareš a nejlepší česká herečka Veronika Sekerová si pro usmíření svých manželských šarvátek vybrali italskou Florencii. Poněkud zaskočeni pouličními nepokoji je jejich gépéeska dovede do luxusně vypadajícího hotelu nad městem. Už po příjezdu jsou zaskočeni tím, že personál zná jejich jména. A pak se kolem nich prožene Jack Nicolson – na mol opilý. A oba manželé jen přemýšlejí, kam se to dostali.

Téměř ihned se dozvídáme, že v hotelu není něco v pořádku – za ubytování se neplatí penězi, ale zkouškou, kromě Nicolsona je zde i Joanne Kathleen Rowlingová, Johnny Depp a Quentin Tarantino. Oni a Karel s Veronikou se mají stát hvězdami nového typu reality show – show plné emocí a kanibalismu.

Že je autor opravdu spisovatelem znalým svého oboru se nezapře hned na začátku – příběh se rozjíždí postupně, ale přesto jste do něj okamžitě vtaženi. Tajemství a problémy se kupí hned od prvních stránek, ale než zjistíme, co za celou šarádou stojí, chvíli to trvá, což – rozhodně není na škodu. Úvod do knihy není rozvleklý, autor se zbytečně nezdržuje popisováním zbytečných detailů a uváděním do předchozího děje hned v úvodu.

Veškeré skutečnosti ze života hlavních postav se dozvídáme v průběhu, což nás přivádí na úroveň jedné z postav – netušíme, co je lež, a co pravda a po několika stránkách stejně jako hlavní postavy nevíme, co je realita a co je jen fikce scénáře stvořená Danem Brownem.

Celebrity - Neff

V knize se střídá úhel pohledu Karla a Veroniky – občas líčí rozdílnou situaci, ve které se nachází bez svého partnera, občas každý po svém popisují svůj pohled na věc, která se děje jim oběma. Vzájemná nenávist, která se střídá s pozitivnějšími pocity, je občas možná až nereálná – už od začátku se chtějí navzájem zabít, křičí urážky plné sprostých slov, za které by se nemuselo stydět ani osazenstvo třetí cenové. A to je jedno (malé a velmi nepatrné) mínus: sprostými slovy se to v knize místy hemží až příliš. Na druhou stranu právě to dává Celebritám punc reálnosti, zvláště v druhé polovině příběhu.

Co se však Ondřeji Neffovi nedá upřít, je originální myšlenka. A ne jedna – kniha je protkána malými i velkými nápady, které by samy až tak osobité nebyli, ve výsledku ovšem tvoří úžasně napínavý příběh s neuvěřitelně neočekávatelným koncem. V tomto případě se pak dá i pochopit, proč se Karel Mareš (a současně i Ondřej Neff) naváží do tuctového Dana Browna.

Malou zajímavostí pro váhající může být první verze románu, kterou si můžete přečíst na autorově webu. Pravdou je, že není špatná, ale za konečnou verzí pokulhává až tragicky.

Celebrity se asi nedají nazvat hororem s prvky komedie, ale rozhodně se dají nazvat dokonalým thrillerem, do kterého se zakousnete s chutí správného kanibala.

Název originálu: Celebrity
Autor: Ondřej Neff
Obálka: Alexandra Horová
Vazba: pevná
Rozměry: 130 x 200 mm
Počet stran: 286
Vydal: Plus, Praha 2009
Doporučená cena: 329 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ondřej Neff a jeho Celebrity. Máte chuť na horor po neffovsku?

Hide picture