Menu
FANZINE.cz
Technologie

Oslava her na evropské výstavě GamesCom 2010

Redakce

Redakce

31. 8. 2010

Tak jako v minulém roce, i letos proběhl v německém Kolíně nad Rýnem festival, nad kterým zaplesá nejedno hráčské srdce

Stánek EA na GamesComu Zdroj: archiv organizátorů

Možná si vzpomínáte na dávný Games Convention v Lipsku. Tradice velké herní výstavy se počínaje rokem 2009 přesunula do Kolína nad Rýnem a přejmenovala na GamesCom. V současnosti jde o největší videoherní veletrh v Evropě a třetí největší na světě (překonává ho jen Electronic Entertainment Expo v Los Angeles a Tokyo Game Show).

GamesCom proběhl před necelými čtrnácti dny. Ve středu 18. srpna se otevřely brány kolínského Kölnmesse nejdříve novinářům a odborné veřejnosti. Široké veřejnosti se naskytla příležitost podívat se na novinky herní scény o den později a tato možnost trvala až do neděle 22. srpna. Těšit se herní publikum mohlo na nejrůznější odhalení dodnes tajných projektů, první ukázky dlouho očekávaných her, a hlavně představení nových technologií pohybového ovládání a 3D. Jmenovitě jde o ovládání vlastními pohyby těla v podobě Kinectu pro Xbox 360, modrou bambuli Move pro Play Station 3, a 3D obrazu bez potřeby nasazování brýlí u Nintenda 3DS. Všechny tyto novinky si mohla veřejnost na výstavě vyzkoušet.

Stánek Namca/Bandai na GamesComu

Prim zde však hrály hlavně hry. Objevila se tu například novinka From Dust, ve své podstatě budovatelská strategie, kde však budete vytvářet zemi skutečně z prachu. Dále jsou to i nové heroesy, tedy Might and Magic: Heroes VI, které se kromě překopání názvu dočkaly i překopání počtu surovin a ras. V neposlední řadě jsme byli svědky i prezentace Guild Wars 2, nového pay-and-play MMORPG, které aspiruje svou epičností na pozici možného WoW-killera. Tento malý výčet doplnilo v následujících dnech svými odhaleními a hratelnými ukázkami dalších na 480 vystavovatelů z 33 zemí.

Na GamesCom 2010 dorazilo samozřejmě i spoustu českých vývojářů a byly zde prezentovány výdobytky české herní scény jako třeba Mafia II. Probíhaly zde i  jednání Asociace herního průmyslu České a Slovenské republiky. Tato nedávno vzniklá organizace se zabývá zvyšováním povědomí o herním průmyslu, zefektivňováním diskuze o tomto fenoménu a řešení jeho problémů, a hlavně poskytováním informací veřejnosti a médiím. Zkrátka, toto sdružení distributorů interaktivního softwaru se snaží o zesvětštění videoher a zastavení jejich démonizování v naší kotlině. Hlavním bodem v Kolíně pro ně bylo jednání o přijetí do Interactive Software Federation of Europe, která zaštiťuje například i ratingový systém PEGI. Něco takového na českém trhu opravdu chybí.

Stánek Konami na GamesComu

Výstava GamesCom 2010 už je pro letošek za námi, ale pokud vás zaujala, není důvodů proč se nezajet podívat do německého Kolína příští rok. Je skoro za humny a město nabízí i spoustu kulturního vyžití. Na samotném festivalu dokonce zahrála pověstná kapela Totenhosen. Našinec zajásá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oslava her na evropské výstavě GamesCom 2010

Hide picture