Menu
FANZINE.cz

P. C. a Kristin Cast: Vyhořely se svou nejnovější Školou noci?

Redakce

Redakce

5. 8. 2011

Konec ságy se neodvratně blíží a tak není divu, že autorkys vypětím všech sil hledají způsob, jak učinit závěr nezapomenutelným. Moc je ovšem v některých případech příliš a Vyhořelá tak nebezpečně naráží do laťky, kterou nasadily předchozí díly.

Ilustrace na obálce knihy Autor: Viera Fabianová

Škola noci rozhodně nemá své působení na českém trhu lehké. Mnoho čtenářů totiž sérii odsoudilo ještě před přečtením, a to hlavně proto, že se jedná o upíří téma a ženské autorky. Příliš dobré reputaci nepomáhá ani obálka nejnovější Vyhořelé, ze které svůdně vyhlíží jakási představa hlavní hrdinky Zoey. Kniha se tak automaticky řadí mezi románky pro patnáctileté slečny. A opravdu, pro ně je to přesně to pravé čtení.

Dialogy opravdu zní, jako by je vyřkli pubescenti na druhém stupni. Což je vlastně to nejlepší, co se může spisovateli podařit, vžít se do věkové kategorie svých postav. Ale osoba starší třinácti let přece jenom očekává víc. Nepromyšlené proslovy, často příliš krkolomné na to, aby je někdo v praxi dokázal používat, nebo naopak tak naivní, že by nemohly napadnout ani ty třináctileté slečny. Ano, přiblížit hrdiny čtenářům tím, že i oni si hráli s Barbie, je roztomilý pokus. Ale řešit podobné problémy ve chvílích akce, to se trošku míjí účinkem.

Děsně moderní fantasy

Pravda, příběh se odehrává v současnosti. Přesto ale přehnaně moderní návyky neprospívají jeho atmosféře. Historie, kultura, zvyky, to vše by muselo být mnohem propracovanější, aby se čtenář cítil uspokojen. Avšak protože příběh upírské kultury autorky domýšlejí za pochodu, chybí mu patřičná hloubka. Dobrá, ať si upíři používají mikrovlnky a mobily, ale ať to nedělají jako obyčejní smrtelníci. Nakonec to totiž vypadá, že až na pár detailů nejsou upíři nijak zajímaví. A v tom případě, proč o nich číst?

Proč se postavy stále ještě promenují po scéně v dlouhých hábitech, ale holubí poštu už dávno vyměnili za e-mail? Čím víc se svět Školy noci rozvíjí, tím víc přibývá otázek. Navíc hrdinové z ničeho nic přechází do úplně jiného kulturního okruhu, o kterém zatím nepadla ani zmínka. Jako by se autorky ani nebály přiznat, že ani ony samy nevědí, kam směřují.

Nehledě na tyto nedostatky, kniha stále ještě pokračuje ve zlepšovacích tendencích celé série.  Čte se sama, a oproti počátečním dílům používá plynulejší a vyzrálejší výrazivo, alespoň co se vyprávěcích částí týče. Bohužel, vývoj se drží archetypálních kolejí a neopouští je ani o centimetr. Sem tam se objeví pokus o nepředvídatelnou komplikaci, ale ta se okamžitě vyřeší a jede se dál. Čtenář nakonec postavám přeje špatný konec jen proto, aby se konečně stalo něco nečekaného. Avšak- bezvýsledně.

Kniha vs. série

Všechny tyto výtky se však týkají Vyhořelé v rámci celé série Školy noci. Samostatně by se kritika na knize vyřádila mnohem méně. Ovšem, protože sedmý díl se bere samostatně jen opravdu těžko, nezbývá než mu všechno tohle vytknout a přát knize, aby čtenáři byly shovívavější.

Název originálu: Burned
Český název: Vyhořelá
Autorky: P. C. a Kristin Cast
Překlad: Jana Kunová
Obálka: Viera Fabianová
Počet stran: 368
Rozměry: 135 x 207 mm
Vazba: vázaná s přebalem
Vydal: Knižní klub,  Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

P. C. a Kristin Cast: Vyhořely se svou nejnovější Školou noci?

Hide picture