Menu
FANZINE.cz

Pán much snad ani nemá mouchy. Mistrovské dílo Williama Goldinga

Redakce

Redakce

9. 4. 2010

William Golding - Pán much„Zabijem zvíře! Podřežem! Ať krev stříká pod nožem!“ Aneb o tom, jak se parta kluků snaží přežít s důstojností na opuštěném ostrově a proč jim to nevychází.

Ilustrační foto. Foto: Jan Nohovec

Ilustrační foto. Foto: Jan Nohovec

Prvotina Williama Goldinga Pán much si za více než pět desetiletí od svého vydání vydobyla punc klasiky a ve školních lavicích se s ní setkávají také ti, kteří si s literaturou netykají. Možná i kvůli tomu by mohlo být Goldingovo podobenství dnešní společností vnímáno jako přežitek, po němž už by neštěkl ani vrásčitý válečný veterán. Jenže jiný podobně silně nadčasový román byste ve světové knihovně hledali sakra dlouho.

Britský spisovatel staví před čtenáře řadu nejrůznějších motivů, z nichž tím nejočividnějším je degradace lidského jedince na úroveň zvířete, která jde ruku v ruce s odkrýváním horšího já. Golding při tom popisuje zcela jiný úpadek, než jaký nám nabízí třeba Dítě Boží amerického prozaika Cormaca McCarthyho. Zatímco McCarthy zobrazuje pokles v důsledku vyčlenění jednotlivce ze společnosti, v Pánovi much hraje skupina a s ní spojená anonymita rozhodující roli.

Mně je jedno, jak mi kdo říká, jen když nebudu Čuňas

Coby katalyzátor vykreslení pádu slouží autorovi jednotliví hrdinové knihy. Nejdůležitější je zejména trojice Ralph, Jack a Čuňas. Pro Ralpha je život na ostrově splněním odvěkého snu, do něhož se ponořil zatím pouze při čtení dobrodružných knížek. Svoboda, svět bez dospělých a lákavá dobrodružství. Přestože k tomu Ralph nemá patřičné předpoklady, stává se vůdcem celé skupiny. Brzy se však prokáže jeho absolutní neschopnost čelit nekázni, z níž pramení první vzájemné spory mezi hrdiny.

Role Ralphova protějšku je svěřena Jackovi, jenž je svou zřejmou přísností a autoritativním vystupováním přímo předurčený k vedení. Jack svou podřadnou pozici pouhého lovce bere jako obrovskou osobní prohru a zášť vůči Ralphovi v průběhu knihy nabírá na intenzitě. Snad ve snaze uhasit svou žízeň po moci nachází zalíbení v lovu a krvi, což výrazně posílí jeho pozici v rámci skupiny.

Zcela na kraji zájmu většiny se ostrovem potlouká Čuňas, obtloustlý obrýlený kluk s astmatem, jenž je vděčným terčem posměchu i těch nejmenších chlapců. Přestože se Čuňas projeví výborným intelektem, jeho šance prosadit se proti otevřenému opovržení Jacka a shovívavému úsměvu Ralpha připomíná naděje jepice dožít se dvou úplňků.

Proč mě nenávidíš?

Mezi tímto trojúhelníkem variují po celou dobu knihy nejrůznější druhy vztahů od vzájemného porozumění přes averzi až k čiré nenávisti, která vrcholí i bojem. Čtenář si přitom trpce uvědomuje, že jednotlivé postavy jako by z oka vypadly jeho současníkům nebo dokonce jemu samému. A nejhorší na tom všem je, že se to opravdu může stát.

William Golding - Pán much

Právě psychologické hledisko, rozbor člověčenství a dobra a zla v každém z nás přebíjí další, nicméně nikterak zaostávající aspekty knihy. Golding skvěle simuluje stísněnou atmosféru ostrova, podpořenou řadou napínavých událostí a celkovou gradací příběhu, takže o pozornost zhýčkaného moderního čtenáře román bojovat nemusí. Navíc mu do karet nahrává i svižné vypravěčské pojetí, jež se nijak neopájí jazykem a vše směřuje především k zobrazovanému a myšlenkám za příběhem.

Jestli jste doposud žili s pocitem, že Pán much je jen další kniha z mnoha, je čas vám váš názor vyvrátit. Román o nešvarech lidské společnosti, naší přirozenosti a tendenci konat zlo dalece přesahuje hranice všednosti a dá se bezesporu číst několikrát. Minimálně jednou by však po něm měl sáhnout každý, kdo se nespokojí s hromadnými genocidami skřetů a neustálým mlácením intergalaktických obušků. Pán much není kniha pro každého, ale každému čtenáři má co nabídnout.

Název originálu: Lord of the Flies
Český název: Pán much
Autor: William Golding
Překlad: Heda Kovályová
Obálka: Jiří Pánek
Počet stran: 256
Vazba: vázaná
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydalo: Naše vojsko, Praha 2010
Doporučená cena: 265 Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pán much snad ani nemá mouchy. Mistrovské dílo Williama Goldinga

Hide picture