Menu
FANZINE.cz
Literatura

Patrick Graham a jeho vize Apokalypsy podle Marie

Redakce

Redakce

3. 3. 2010

big_88196Autor bestselleru Evangelium podle Satana se k nám vrací s dalším výborným thrillerem. Co nás čeká po strhujícím příběhu odhalujícím temná tajemství církve? Pořádná dávka napětí, ale i fantastická představivost autora.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Kdo četl Grahamovu předchozí knihu, bude už podle názvu očekávat další příběh v brownovském stylu, obracející naruby veškeré naše dosavadní povědomí o nějakém náboženském tématu. Těsně vedle. Marií totiž není myšlena Ježíšova matka, ale hlavní představitelka Maria Parksová, policejní vyšetřovatelka, kterou můžeme znát i z předchozího dílu.

Už na počátku se dozvídáme mnoho z Mariiny minulosti, a že to rozhodně není minulost nějak pěkná. Vzápětí je nám řečeno, že nad Spojenými státy visí hrozba extrémně silné bouře. A právě v tuto těžkou dobu zjistíme, že se po celých Spojených státech pohybují lidé se schopností telepatie a dalších paranormálních nadání. Zároveň začne policie řešit záhadná úmrtí vědců po celém světě. Jeden z nich přežije a objeví kdesi v Mexiku pozůstatky zvláštní kultury, které jsou něčím víc než jen napůl rozpadlým nádobím. A jakoby to nestačilo, velmi inteligentní člen tajné společnosti Nadace se rozhodne zničit lidstvo.

Příběh Apokalypsy podle Marie je natolik složitý, že pokud vám nechci prozradit rozřešení záplatky, nemůžu vám říct mnoho. Ptáte se ale, kam do toho zapadá Maria Parksová? Stane se ochránkyní malé holčičky Holly, která je jedinou šancí na spásu lidstva i Marie samé. Zvládne to?

img_272386_mainKniha je rozdělena do několika částí, zpočátku se v každé z nich odehrává jedna dějová linie, jež reprezentuje (většinou) jednu osobu. Později, jak se linie spojují, se i rozdíly mezi jednotlivými kapitolami smazávají. Což je jedině dobře – zpočátku nemáme o většině postav příliš informací a popisovat každou kapitolu jinou linii příběhu by bylo neskutečně chaotické. Ke konci knihy tento styl pak budí dojem rychlejšího spádu a příběh ubíhá mnohem plynuleji.

Co se týká obsahu, řekla bych, že Patrick Graham je rozhodně mistrem svého oboru. Od prvních stránek na vás čeká poutavý příběh a od knihy se prostě nedá odtrhnout. Dovolila bych si říct, že je dokonce lepší, než Dan Brown, a to protože Grahamovy knihy jsou napínavé od začátku až do konce. Nemáme ani minutku na odpočinek a  od samého počátku čekáme pomyslný vrchol, onu pointu. Kniha je ovšem napsaná takovým způsobem, že podle gradace by se vrchol dal očekávat už někdy v polovině, a tak ta pravá pointa splývá s typicky americkým koncem.

Kromě napětí nás však také čeká pořádná dávka fantazie, která nás zavede do dob, kdy zemi neobýval ještě ani homo sapiens. Rozhodně jsem až tak pohádkovou představu od autora děsivého Evangelia podle Satana, jaká nám je zde předvedena, nečekala. Přesto Patrick Graham neváhal v naturalistických detailech popisovat vybuchující mozky zlosynů, roztékající se obličeje náhodných kolemjdoucích, nebo nádory rostoucí v tělech některých postav. A právě schopnost popisu je jeho nejsilnější stránkou.

Jak už jsem se zmínila výše – podle názvu jsem čekala něco úplně jiného. Nedá se říct, že by pro mě kniha byla zklamáním, ale mé nadšení z Evangelia podle Satana se s touto knihou srovnat nedá. Kdyby se autor vyhnul několika typickým klišé, děj by se nezdál tak přeplácaný. Nicméně si stále myslím, že jde o velmi zdařilou knihu, která si přečtení opravdu zaslouží.

Název originálu: L‘apocalypse selon Marie
Český název: Apokalypsa podle Marie
Autor: Patrick Graham
Překlad: Sabina Poláková
Počet stran: 431
Vydal: Rybka Publishers, Praha 2009
Doporučená cena: 296 Kč
Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Patrick Graham a jeho vize Apokalypsy podle Marie

Hide picture