Menu
FANZINE.cz
Technologie

PC hra: Harry Potter a Relikvie Smrti část první. Začátek konce

Redakce

Redakce

14. 12. 2010

Tak nám do kin a na herní monitory přišla první část posledního dílu Potterovské ságy. Náš, už ne malý, obrýlený čaroděj se konečně postaví tváří v tvář svému osudu. Ochrání všechny své blízké? Zachrání čarodějnický svět a především mudlovské čaroděje před strašlivou hrozbou? Dokáže porazit nejhoršího a nejmocnějšího černokněžníka všech dob? To jsou otázky, které zodpoví především druhý díl, ale nyní je tu možnost sledovat zárodky pozdějších činů. Harry opouští bezpečí Bradavic vstříc nejriskantnějšímu dobrodružství ve svém životě. Lov viteálů může začít.

Ne to není Temelín, ale jdeno z míst, kterým hrdinové procházejí, Zdroj: gamershell.com

Příběh první ze dvou her s názvem Harry Potter a Relikvie smrti víceméně kopíruje děj filmu, občas s mírnou pomocí knihy. Harry, Ron a Hermiona opouštějí Bradavice, aby splnili úkol, který jim před svou smrtí zadal Albus Brumbál, najít a zničit viteály. Jen tak mohou ve finále porazit Voldemorta. Potom, co ministerstvo padne a zmocní se ho Voldemort, rozpoutá se teror. Čarodějové z mudlovských rodin jsou pronásledováni, vězněni a zabíjeni. Harry je prohlášen za Nežádoucího číslo 1 a je na něj vypsána odměna. Bezpečí Bradavic je v nenávratnu, chodbami procházejí smrtijedi a ředitelem se stává Severus Snape. Nikdo už nezbývá, mohou se spolehnout jen sami na sebe.

Akce, akce a zase akce

Díky akčnějšímu příběhu se ve hře objevují nové prvky, zde spíše neobvyklé. Do hry se dostává jednoduchý systém krytí za překážky a zaměřování. Souboje jsou mnohem dynamičtější a na trojici hrdinů útočí mnohem více nepřátel najednou než dříve. Na začátku má Harry (za kterého samozřejmě hrajeme) k dispozici jen několik málo kouzel. Čím výše postupuje po žebříku úrovní, tím více možností se mu otevírá. Po celou dobu hry můžete sbírat několik druhů předmětů, které Harrymu následně mohou usnadnit situaci (například vybuchující lektvar či peruánský zatmívací prášek). A samozřejmě může používat svůj neviditelný plášť. Sbírat se ale nemusí pouze věci užitečné, ve hře se objevují i články z Denního věštce či Jinotaje, nebo záznamy z Potterovy hlídky.

Systém krytí v akci, Zdroj: gamershell.com

Hra je rozdělena na jednotlivé mise, kdy Harry a spol. dostanou úkol, při jehož plnění musí překonat různé překážky. Kromě hlavních příběhových misí se tu a tam mezi dějem (obvykle když se na něco čeká) objeví tři „vedlejší“ mise, příběh dále neposunou, ale přesto musí být splněny. Tyto mise absolvuje Harry sám, a jsou zde zřejmě pouze proto, aby prodloužily krátkou herní dobu.

Silný pocit déjà vu

Principy celé hry se bohužel značně zjednodušily. Každá mise v podstatě kopíruje tu předchozí (samozřejmě s jistými obměnami dle pokročilosti příběhu). Dojdi tam/následuj onoho a omrač každého, kdo se ti postaví do cesty, následuje předělová scéna, která posune příběh dopředu a přichází opět stejná mise s malou obměnou. V podstatě po celou dobu hraní se jde dopředu a střílí po čemkoli, co se hne. Sem tam zavedený stereotyp přeruší souboj s „bossem“ či mise s odlišným zaměřením než souboje (například mise na ministerstvu s neviditelným pláštěm).

Smrtijed blokuje, ale jeho zkáza je jistá, Zdroj: gamershell.com

Graficky hra nevypadá špatně, důležité postavy si jsou podobné, prostředí je vymodelované uspokojivě. Bohužel ale tvůrcům zřejmě docházejí nápady. Lokace si jsou velmi podobné, na hrdiny útočí jen tři nebo čtyři druhy nepřátel. Uměla inteligence protivníků a spolubojovníků by také snesla nějaký ten vývoj. Běžně se stává, že jeden z  druhů opakovaně zasáhne hlavního hrdinu či že se jeden ze smrtijedů zasekne za balvanem a pálí do něj místo na cíl. Ozvučení hry dopadlo velmi dobře, jen hudba příliš slyšet nebyla, to ale ani nevadí.

Hlavní padouch se ve hře zatím příliš neukazuje, Zdroj: gamershell.com

Příklon k akčnějšímu příběhu jistě prospěl filmu, ale hře to spíše uškodilo. Potterovské hry byly do nedávna směsicí akce, logických puzzlů a humoru. Bohužel, v nejnovějším výtvoru se to vše zredukovalo pouze na akci. Což je škoda. Hry ze světa Harry Pottera nikdy neaspirovaly na nejlepší hru roku, ale byly vždy milým rozptýlením, bezva oddechovou zábavou, malou výzvou. U této hry si také užijete oddechovou zábavu, ale nic jiného. Pokud jste bezmezně oddaným fanouškem Potterovské série, je pro vás HP a Relikvie Smrti 1 nezbytná. Ale ti kteří hledají něco víc než jen akci, akci a akci, by měli sáhnout po něčem jiném. Nejlépe po jedné z předchozích her.

Název: Harry Potter a Relikvie Smrti část 1
Výrobce: BrightLight
Vydavatel: EA Games
Multiplayer: Ne
Platforma: PC/Playstation/Xbox 360
Herní doba: 6-7 hodin
Doporučená cena: 999 Kč

Hodnocení: *** (60%)

Klady
+ dynamičtější souboje
+ příběh rychle „odsýpá“
+ systém krytí a zaměřování

Zápory
– zjednodušené principy
– jen čistá akce, žádné puzzle
– opakující se lokace a málo typů nepřátel

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PC hra: Harry Potter a Relikvie Smrti část první. Začátek konce

Hide picture