Menu
FANZINE.cz
Technologie

PC hra Red Dead Redemption. Western, tak jak ho znáte z filmů

Redakce

Redakce

29. 6. 2010

Western je jedním z nejméně vyčerpaných témat herního průmyslu. Přitom se jedná o velice vděčné téma, které rozhodně přináší mnoho zábavy. Hra Red Dead Redemption přináší zpracování, kterým předčí mnoho svých konkurentů.

Hra s kamarády se může změnit i na dlouhou přestřelku Zdroj: Gamespot

Red Dead Redemption je pokračováním šest let starého titulu Red Dead Revolver. Tuto hru Rockstar známá vývojářská firma odkoupil od Capcomu těsně před zrušením. Redemption nemá se svým předchůdcem společného krom názvu a prostředí vůbec nic a jedná se o nejlepší výlet do westernu.

Gringo, posaď se a poslechni si příběh

Hned intro hráči naznačí, že se bude pohybovat v historicky přesném příběhu. Postavy ve vlaku, který veze hlavního hrdinu do města Armadillo, se baví o vynálezech a událostech. Pokud snad předpokládáte, že se vrhnete do příběhu stejně jako v sérii GTA, má pro vás Redemption nepříjemné překvapení. Hlavní hrdina Marston býval členem gangu, ale rozhodl se skončit; pořídil si malou farmu a rodinu. Bohužel ho jeho minulost dostihla a on ocitl se v již zmíněném vlaku. Po pár okamžicích je ale postřelen a ujímá se ho sympatická slečna Bonnie. Dostanete se na ranč Mac Falanových malé nijak bohaté rodiny, která chová koně a krávy, zde musíte pomáhat s prací na ranči.

Hlavní hrdina je drsný, ale i přesto rozumný člověk Zdroj: IGN

Po čase se naučíte chytat divoké koně, nahánět krávy a zachraňovat koně z hořící stáje. V mnoha případech se jedná o činnosti, které jsou mnohem zábavnější, nežli akční mise. Zanedlouho se dostanete i k možnosti pomáhat šerifovi a zkusíte si velké přestřelky, kde využijete i systém krytí. Co je ale hlavní, Marston se snaží za každou cenu zůstat hodným pistolníkem. Proto preferuje co nejméně zabíjení a naopak více svazování lasem. Když se konečně hráč dostane do přestřelky, zjistí, že většina akcí se odehrává na dálku. Často jsem využíval autoaiming, což je u konzolových her zcela normální, ale bez něj prakticky nešlo mířit, protože zaměřování bylo jinak hrozně pomalé. Pro přestřelky je hráči k dispozici vcelku dost velký svět, který je živý a není v něm nouze o zachraňování přepadlého dostavníku nebo snad zmaření pokusu banditů pověsit někoho na stromě.

Pokud projíždíte krajinou, potkáte několik pocestných a dostavníků, naopak ve městech se vám naskytne pohled na zcela soběstačné město, kde obyvatelé vykonávají práci, baví se, zpívají nebo jsou terorizování gangy. Krajina působí jako nekonečné bludiště a mění se podle dané polohy díky tomu není svět jednotvárný, ale vždy vás má čím překvapit. Například u moře je více stromů a také vody, bohužel i hadů, takže se objevuje nové nebezpečí, ve městě stačí jen chvíli počkat a z baru se vyřítí opilec a začne obtěžovat prostitutku nebo se někdo někde popere. Do všeho se můžete vložit a někomu pomoct. Postavy, se kterými se setkáváte, jsou úžasně napsané; sice nemůžete mluvit s každým jako v běžném RPG, ovšem i přesto vám Redemption poskytuje výborný zážitek ze hry. Můžete si zahrát hru v kostky, poker nebo i nebezpečnou hru s nožem. Pokud byste snad měli chuť na trochu kultury, je ve městech k dispozici kino, kde se vždy promítá nějaký opravdový animovaný film.

Destrukce není častá, ale i přesto se občas objevuje Zdroj: Gamespot

Kochejte se, wester je drsný a grafika nádherná

To, čím Redemption zaujalo, rozhodně nebyl příběh, ale grafické zpracování, které je jeden velký unikát. Poušť vás dokáže skvěle pohltit, ať jsou to změny počasí, nebo dokonalá a zmatená tma, kdy z dáli září jen pár planoucích ohňů. Vývojáři neměli daleko k inspiraci a to se samozřejmě projevuje na zpracování. Americká pobočka Rockstaru leží na hranicích mezi USA a Mexikem, stačilo tedy jen vyfotit za domem pár fotek a materiál byl na světě. Prostředí je zcela reálné, tím pádem se vám nestane, že byste každou chvíli narazili na město. Dokonce vzdálenosti mezi nimi jsou zcela reálné, bez koně není prakticky možné se dostat z jednoho většího sídliště do druhého. Samotná jízda na koni je zážitek, animace obdivuhodné a, až na zcela nepochopitelně umístěné tlačítko brzdy, není co Red Dead Redemption vytknout. Kůň je skvělý dopravní prostředek a poskytuje vám výborný pohled celou krajinu. Podívaná ze sedla je něco, co rozhodně neomrzí.

Kůň je nejlepší přítel člověka, tedy alespoň zde Zdroj: IGN

Hudba, zvuk a další podívaná pro uši

Bylo by na škodu, kdybych nezmínil skvělou zvukovou stránku hry. Postavy jsou skvěle nadabované a v titulcích jsem napočítal deset zvukařů. Skvělá zvuková stránka se projeví například při bouřce, kdy hrom otřese celým vaším stolem. Zvuk kovářské práce, dusot koní, rachot zbraní nebo stylová hudba linoucí se z místního baru, to vše dotváří atmosféru a dovoluje vám si ještě víc zdokonalit, už tak skvělou exkurzi na divoký západ.

Celkově je hra velice vyvedená, ale i přesto se občas najdou nějaké malé přesto nepříjemné chyby. Pomalé míření, nesmyslně umístěné tlačítko brzdy, nebo mapa do které se dostanete pouze přes menu. Vývojáři tedy odvedly skvělou práci a hra je jedním z nejlepších představní divokého západu. Bohužel, i v takto vydařené hře se občas najdou chyby, které znepříjemňují hraní.

Název hry: Red Dead Redemption
Výrobce: Rockstar
Multiplayer: Ano
Platforma: X-box 360, PS3
Doba hraní: i na několik týdnů
Doporučená cena:
Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PC hra Red Dead Redemption. Western, tak jak ho znáte z filmů

Hide picture