Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Perseidy už brzy oživí noční oblohu. Podívejte se na vesmírný ohňostroj

Redakce

Redakce

10. 8. 2012

Jako každý srpen, i letos nás čeká okolo poloviny měsíce velkolepá podívaná. Země vstupuje do dráhy roje meteoroidů, kterému říkáme Perseidy. V období vrcholu tohoto nebeského ohňostroje můžeme napočítat okolo stovky meteorů za hodinu. Tedy pokud máme dobré pozorovací podmínky.

Perseidy

Perseidy nabídnou fascinující podívanou, kterou můžete spojit s nočním výletem Zdroj: Nasa.gov

Jak vlastně roj meteoroidů vznikne?  Okolo slunce krouží obrovské množství komet. Tato tělesa jsou slepencem kamenů, prachu, zmrzlé vody a plynu. Voda a plyn tvoří lepidlo, které drží kometu pohromadě. Když se ale tenhle slepenec přiblíží ke slunci, začne led tát. Okolo jádra komety se vytvoří plynný obal zvaný koma a z něj se pod tlakem slunečního větru vytváří ohon.

Na obloze nám pak září krásná vlasatice, jak jsme už měli možnost v relativně nedávné době vidět.

Nepřehlédněte: Na Marsu přistála sonda Curiosity. Je tu další velký skok pro lidstvo

Jak ale led taje, od komety odpadávají uvolněné kousky, které se drží její původní dráhy. Perseidy patří ke kometě Swift-Tuttle 1862 III., což zjistil italský astronom Giovanni Schiaparelli. Byl to vědec, který první upozornil na možné kanály na Marsu.

Kometa, pokud neulétne do vesmíru, nebo se jí nepřihodí nějaká nemilá věc, jako třeba srážka se Sluncem či jiným objektem, se může vrátit. Pak se její devastace Sluncem opakuje, až kometa zanikne.

V její dráze pak putuje řeka meteoroidů od malých těles velikosti pískových zrnek až po velké balvany. Pokud nějaký vlétne do naší atmosféry, rozžhaví se třením o její molekuly a shoří. Vytváří se atmosférický jev zvaný meteor. Pokud je tělísko větší a podaří se mu proletět atmosférou a dopadnout na povrch Země, říkáme mu meteorit. Takový jev je ale vzácný.

Když pozorujeme meteorické roje, to jest ohnivé stopy v atmosféře, zjistíme, že zdánlivě vylétají z jednoho místa. Těmto místům říkáme radianty a nacházejí se v různých souhvězdích. Po nich také mají tyto roje jména. Perseidy podle svého radiantu v souhvězdí Persea, Leonidy podle souhvězdí Lva, Orionidy dle Oriona.

Nepřehlédněte: VIDEO: Virgin Galactic zahájí komerční lety do vesmíru už příští rok

Pokud se někdo rozhodne nebeský ohňostroj pozorovat, doporučujeme najít odlehlou louku, kde nebude vadit osvětlení, položit se na zem a dívat se do dané oblasti. Vaše oči by se měly zaměřit směrem na severovýchod, kde se teď souhvězdí Perseus nachází. Pokud budete chtít fotografovat, tak nechte otevřenou clonu několik hodin. Obrázky jsou pak hodně zajímavé.

Lovcům meteorů přejeme dobrý lov, ostatním krásnou podívanou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Perseidy už brzy oživí noční oblohu. Podívejte se na vesmírný ohňostroj

Hide picture