Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Superman a Dorian Gray jsou také názvy pro nemoci. Známe další

Denisa Marešová

Denisa Marešová

11. 12. 2011

Myslíte si, že je to vtip? Tak to jste na omylu. Nemoci s těmito populárně-vědeckými názvy po sci-fi a fantasy postavách opravdu existují. A je jich mnohem více, než se zdá.

FOTO: Superman

Superman je také název pro chorobu, Zdroj: distributor filmu

Filmové  a literární postavy jsou často velice výstřední, což je většinou zdrojem zábavy pro publikum či čtenáře. Jejich výstřednosti už ale nejsou tak žádoucí v reálném životě. Pojďme se podívat na pět syndromů nebo nemocí, jejichž názvy jsou odvozeny od jmen sci-fi a fantasy postav.

Superman

Syndrom Supermana je genetická porucha, při níž má nemocný jeden chromozom X a dva chromozomy Y. Tato porucha není zdraví nebezpečná, ale dodá nemocnému něco navíc – jakoby superschopnost. Lidé s tímto syndromem mají velké hrudníky a abnormálně vyvinutou svalovou soustavu, což jim přináší hodně síly.

FOTO: superman se vrací

Letící a velice svalnatý Superman z filmu Superman se vrací

Na druhou stranu jsou lidé postižení syndromem Supermana také v nevýhodě: mají problémy s učením a občas potřebují i léčbu v ústavu. Dříve byli tito lidé často spojeni s kriminální sférou. Syndrom není geneticky přenosný, vyskytuje se náhodně kvůli abnormální tvorbě spermií.

Dorian Gray

Nemoc se jménem postavy Doriana Graye se projevuje extrémní posedlostí bojovat se stárnutím. Dorian Gray, který vůbec nestárne (v knižní předloze stárne jeho portrét), se stal předobrazem choroby, jež se projevuje panickým strachem ukázat veřejnosti svůj skutečný věk.

FOTO: Dorian Gray

Dokonalý Dorian Gray a obraz, který stárne místo něj

Pacienti používají obrovské množství pleťových krémů a chodí často na plastické operace, aby se zbavili stop své skutečné a staré identity.

Petr Pan

Syndrom Petra Pana je v dnešní době asi nejrozšířenějším ze všech jmenovaných a označuje dospělé jedince, kteří nejsou schopni sociálně dozrát a převzít zodpovědnost za svůj život. Často se drží maminčiny sukně, co nejdéle to jde.

FOTO: peter pan

Petr Pan bojující proti Kapitánu Hookovi

V dnešní době by byla modernějším pojmenováním spíše bumerangová generace. Tento pojem se poprvé objevil v knize s názvem Muži, kteří nikdy nevyrostou od spisovatele Dana Kileyho. Lék na tento syndrom neexistuje, ale příznaky se mohou zmenšit, pokud si takový muž najde dominantní ženu, která má sklony chovat se jako jeho rodič.

Alenka v říši divů

Nemoc podobná Alence v říši divů bývá většinou velmi závažná. Člověk vnímá normální věci buď abnormálně velké, nebo naopak malé. Jsou to velice často syndromy horších onemocnění, např. migrény či nádoru na mozku. Lidé s takovým onemocněním mohou mít problém vidět okolí ve správné velikosti.

FOTO:alice-in-wonderland

Nejnovější přerostlá Alenka v říši divů

Tento syndrom se neomezuje pouze na zrak, byli zaznamenáni i lidé, kteří mají problém se sluchem a slyší slabé nelibozvučné zvuky. Nemoc Alenky v říši divů připomíná vnímání obrazů a zvuků, jako bychom je vnímali v králičí noře.

Dr. Strangelove

Syndrom Dr. Strangelova z filmu Dr. Divnoláska popisuje onemocnění, při němž si člověk myslí, že jeho ruku ovládá někdo jiný. Objevuje se u lidí s poškozeným mozkem, kteří cítí, jako by jejich ruka měla svou vlastní hlavu. Je to nepříjemné a děsivé. Taková ruka je neposlušná, rozepne vám košili, kterou jste si před chvílí zapnuli ap.

FOTO: dr.strangelove

Dr. Strangelove se svou zlověstnou levou rukou

Léčba této nemoci je různá, záleží na tom, jak byl mozek poškozen. Často je nejlepším lékem čas, který nemocnému vrátí kontrolu nad nezvladatenou rukou. Nemoc se ale rozhodně neprojevuje v takové míře jako ve filmu, kdy si postava musela držet ruku, aby nenapáchala zlo.

Který syndrom vás nejvíce zaujal? Napište nám to do komentářů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Superman a Dorian Gray jsou také názvy pro nemoci. Známe další

Hide picture