!SPECIÁL!Je to něco přes dva měsíce, co jsem si na Topzinu stýskal nad prvními dvěma díly akční tetralogie Cybrain, která začala vycházet v edici Pevnost u nakladatelství Epocha. Petr Heteša se v nich omezil čistě na akční stránku věci se špetkou dialogů a to z knih udělalo podprůměrné čtivo. Teď se ovšem budu radovat. Nevermore Baltimore představuje všechno, co Cybrainu chybí.
Pokud čtete Petra Hetešu pravidelně, jistě už jste si všimli některých jeho oblíbených konstrukcí. Ani Nevermore Baltimore se od zažitých stereotypů nedokázalo plně odklonit (proč také, když jsou tak oblíbené a dobře se prodávají?), přestože se na ně podívalo zase z trochu odlišné perspektivy.
Lolly byla zlobivá
Ústřední postavou nové knihy je obyčejný pařížský učitel Jerry Linden, který kdysi míval sestru. Jak ale děti dospívali, dva sourozenci se od sebe oddělili a teď, po dvaceti letech, už nemají absolutně nic společného. Skoro jako telenovela, že? Ani náhodou. Jerry se dozví, že jeho sestra se vyskytovala ve Washingtonu, kde v průběhu let vybudovala mocné impérium bordelů, které uspokojuje špičky městského představenstva. Jenže pak si vyjela na výlet do Baltimore a tam ji zastřelili. Síť erotických služeb tak zdědí Jerry.
Když se ovšem hlavní hrdina vydá do Států, aby vyřídil dědické řízení, zjišťuje, že všechno nebude tak jednoduché. Sestra totiž všechen svůj majetek zastavila různým bankám, aby si mohla půjčit na… vstupní poplatek do nelegální hry pro boháče, která se odehrávala jen a pouze v noci a v Baltimore. Aby získal Jerry celý majetek zpátky, musí hrát za sestru celý měsíc, než uplyne výpovědní lhůta.
Stereotypy vedou
První Hetešův oblíbený postup už je jasný – obyčejný hrdina vstupuje do již rozjetého vozu a musí ho ukočírovat, aby ho zkrotil a zastavil. Další stereotyp představují všechny vedlejší postavy – tedy ty na Jerryho straně – které jsou sice na první pohled zajímavé a přitažlivé (většinou i fyzicky), ale na druhý pohled vlastně neslouží ničemu jinému než jako pomoc hlavnímu hrdinovi, který by bez nich byl naprosto ztracený. Na Jerrym je tak hlavně , aby si ponechal chladnou hlavu a vymyslel strategii, jak postupovat dál a který kamarád pomůže s každým novým problémem nejlépe.
Petr Heteša na Topzine.cz
- ukázka z knihy Nevermore Baltimore
- recenze Cybrain – Spousta času na smrt / Závěrečný účet (Jan Nohovec)
- recenze Cybrain – Závěrečný účet (Lukáš Vaníček)
- recenze Šest diamantů / Láska až za hrob (Jan Nohovec)
- profil Petra Heteši (Lukáš Vaníček)
- rozhovor s Petrem Hetešou (Lukáš Vaníček)
Jerryho strategie jsou tím hlavním, co určuje, kam se příběh bude posouvat. Zpočátku nemá hlavní hrdina o smrt či majetek své dávno ztracené sestry zájem, při odhalování složité situace si ovšem řekne, že by bylo fajn přijít všemu na kloub. A protože jeho vyučovacím předmětem doma v Paříži není tělesná výchova, jak s oblibou na potkání tvrdí, ale zbraňové systémy na jedné z nejprestižnějších francouzských vojenských univerzit, jde na to s fortelem vlastním všem Hetešovým hrdinům – se správným kvérem a drsnými hláškami, kterých ovšem tentokrát není tolik. Výborně je ale suplují dynamické dialogy, s nimiž si autor hrál tak dlouho, že místy působí až přehnaně.
China Miéville by záviděl
Ten hlavní prvek, který ovšem všechny vyjmenované stereotypy jedinou ranou přepíše, je povaha hlavní zápletky, velmi těsně spojená s prostředím, kde se odehrává převážná část knihy. Baltimore, nikdyvíc. V nové Hetešově knize totiž americké město postihlo devastující zemětřesení, které proměnilo někdejší metropoli v prales zřícených výškových budov a podivných existencí, které město z různých důvodů odmítly opustit. I přesto se však dá nalézt na ulicích život – zemětřesení odkrylo zásoby ropy, které tu těží společnost AMOIL, jež odkoupila území celého města od americké vlády, a které mají neprokazatelnou souvislost s tzv. vyvřelinami, záhadnými napůl lidskými bytostmi, které dle místních vylezly ze samého nitra země. A v tom všem vesele pobíhají movití hráči Nevermore Baltimore (samozřejmě v adekvátních převlecích) a plní úkoly typu „hádanka ti odtajní, kde máš hledat výhru tohoto kola“.
Baltimore vypadá v Hetešově vizi tak naturalisticky zdevastovaně, až zaplesá srdce každého milovníka rozpadajících se domů a potažmo také srdce každého milovníka urban fantasy a new weirdu. Zatímco v předchozím samostatném románu Démoni jsou věční celé město stojí, v nové knize je pobořené, temné, plné neskrývané kriminality a lidí, kteří raději zůstávají ve svých domovech, místo toho, aby se procházeli po ulicích, přeťatých hlubokými prasklinami zemské kúry.
Špetku toho a špetku toho
Pokud jsme vám před dvěma měsíci v tematickém týdnu tvrdili, že Nevermore Baltimore bude akční sci-fi detektivka, neměli jsme až tak doslova pravdu. Mnohem spíše je Hetešova kniha o famózní hře bohatých, která vypadá na české poměry vcelku originálně. Ano, ta hra je samozřejmě akční, bez toho by to ani nemohl být Petr Heteša, ale akce se v ní nevyskytuje pořád, naopak se během hraní často přemýšlí, konverzuje a, jak již bylo řečeno, taktizuje. I těch detektivních prvků, přestože tam neodmyslitelně jsou, bychom našli pomálu a ne v podobě, jakou bychom čekali – řešení smrti Jerryho sestry se prakticky nedočkáme, místo toho odhalujeme jednotlivé hráče bláznivého baltimorského vabanku.
Ve výčtu nesmíme zapomenout na magické slovíčko sci-fi. Proč jsme s ním v recenzi čekali tak dlouho? Jednoduše proto, že Heteša s ním čeká podobně dlouho. Jediným zástupcem fantastického prvku jsou již zmiňované vyvřeliny a ty se v příběhu zpočátku neobjevují vůbec, pak jen sporadicky a nakonec si je pořádně prohlédneme až ve finálních scénách. Dlouho tak váháte, jestli vyvřeliny patří do hájemství fantasy nebo science fiction, o čemž ostatně spekuluje i hlavní hrdina. Nakonec se přece jen převalí na stranu sci-fi, aby se Heteša sám sobě moc nezpronevěřil, ale je to jen o kapku.
Nevermore Baltimore se dá označit za jednu z nejlepších knih, které kdy Petr Heteša napsal. Přestože vysokého hodnocení se dostalo už titulu Démoni jsou věční, Nevermore Baltimore potvrzuje stoupavý trend, kterým se autorovy knihy vydaly, a zaslouží si být hodnoceno ještě výše. Nemyslete si, pořád je to především dobré počtení na několik prázdninových či dovolenkových odpolední, které si na nic jiného nehraje, i přesto však slibuje, že do budoucna se ještě máme na co těšit. Cybrain byl zřejmě opravdu jen komerčním úletem.
Název originálu: Nevermore Baltimore
Autor: Petr Heteša
Obálka: Marek Okoń
Počet stran: 576
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 180 mm
Vydal: Brokilon, Praha 2010
Doporučená cena: 328 KčHodnocení: **** (80%)