Menu
FANZINE.cz

Petra Neomillnerová a její upírská Smrt u archanděla

Redakce

Redakce

4. 10. 2010

Petra Neomillnerová - Smrt u archanděla!SPECIÁL!V poslední době zaznamenal boom upírské literatury snad každý. Dobrých titulů je mezi nimi ale málo. A českých ještě míň. Petra Neomillnerová se svou sérií o upírce Tině Salo ale splňuje obě kategorie. A to i se svou novou knihou s titulem Smrt u archanděla.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Není to tak dlouho, co musela Tina svého přítele Béra uklidit do zahraničí. Sama se tak připravila o zdroj práce a informací z rukou policajta – medvědodlaka. Přesto se k ní dostane nový případ – někdo, nebo spíš něco, vraždí turisty v kostele Svatého Michaela archanděla. Ukazuje se, že pověra o mladém zamilovaném mnichovi a vraždící jeptišce je pravdivá. Nebo aspoň z části. A v kostele je něco, co je probudilo k posmrtnému životu. Do toho všeho se v Praze objeví Tinin otec Dyre a začne tu hledat Svatý grál upírstva. Život po životě asi nemůže být lepší…

O upírech se dá psát i s vkusem

Každý, kdo četl alespoň jednu knihu o Tině Salo už tak nějak ví, co může čekat. A rozhodně nebude zklamaný. Petra i její „dítko“ Tina za těch pár let hodně dospěly – řeší jiné věci než na počátku, nechovají se tak prvoplánově, nevraždí každého v okolí několika metrů. A hlavně přemýšlejí. Příběh Smrti u archanděla je o několik úrovní výš, než byl ten první knize Sladká jako krev. Je vidět, že Petra Neomillnerová si pořádně rozmyslela, jak jí postavy zapadají do příběhu, který vytváří skrz celou sérii. A vypadá to, že se můžeme těšit na pořádně temné období.

Kdo zná příběhy o Tině Salo, ví, že jsou svou kvalitou oproti ostatním upírským knihám na mnohem na vyšší úrovni. Typickým znakem je ich-forma, kterou je příběh vyprávěný – není ovšem trapná a Tina vám neprozradí všechny své myšlenky hned na začátku. Petra Neomillnerová téměř nikdy neujíždí do extrémů – nepoddává se popisu nechutností ani sexuálních scén. Nedočkáte se žádných romantických scén s prázdnými dialogy dvou neméně prázdných postav. Charaktery jsou dobře propracované, a to hlavně Tina, u které je velice snadné pozorovat změny v její povaze. Její milenec Kay je sice neméně zábavný, ale prostor, který je mu knize dán by mohl být o něco větší a podání jeho osoby méně strohé. Což by mohl slíbit následující díl Vlci Sudet.

Nezodpovězené otázky

Přeci jenom se o knize nedá říct, že byste ji přečetli jedním dechem. Tina řeší až příliš mnoho věcí najednou, přeskakuje z jedné na druhou. Případ vražd v kostele je vyřešen až příliš rychle a jednoduše a na tom něco nesedí. Všechno do sebe na konci zapadá, ale až na posledních dvaceti stránkách a najednou až příliš rychle. Zápletka se rozvíjí poměrně dlouho a je poměrně zamotaná – určitě by si zasloužila a obdobně rozvinuté řešení. Občas si položíte otázku „Proč?“ a někdy na ní odpověď prostě nedostanete.

Ale i přesto se v knize najdete humor, napětí i závěrečné uvědomění. Čte se lehce a rychle. Má úroveň a tu si drží více než dvě stě stránek. Odpočinete si u ní a zároveň budete rádi, že jste četli něco lepšího než jinou oddychovou knihu. Smrt u archanděla možná není nějak vysoká literatura, ale rozhodně předčí většinu ostatních příběhů ve své kategorii.

Název originálu: Smrt u archanděla
Autoři: Petra Neomillnerová
Obálka: Karel Kadlec
Vazba: brožovaná
Rozměry: 125 x 200 mm
Počet stran: 222
Vydal: Brokilon, Praha 2010
Doporučená cena: 228 Kč

Hodnocení: *** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Petra Neomillnerová a její upírská Smrt u archanděla

Hide picture