Menu
FANZINE.cz

Pevnost F. P. Wilsona v sobě skrývá zlo, jehož se bojí i nacisti

Redakce

Redakce

24. 2. 2011

Americký spisovatel Francis Paul Wilson ve svém románu Pevnost zkombinoval hned několik čtenářsky oblíbených motivů. Reálie druhé světové války a holocaustu doplňují okultismus a upíří tematika. Jak nakonec výsledná směs chutná?

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Autor čtenáře přivádí do Rumunska, konkrétněji do opuštěné pevnosti skryté v Karpatech, již dostal za úkol obsadit kapitán německého wehrmachtu Woermann. Jeho jednotky zaberou tento strategicky významný bod a vše vychází podle plánu. Bohužel jen do první noci, kdy padne za oběť první voják. A tak to jde dál a dál každou noc, až se Woermann rozhodne poslat dopis na velitelství do Německa.

Do pevnosti je se svými jednotkami SS vyslán major Kaempffer, aby tam posloužil coby povzbuzení morálky, a poté pokračoval ve své cestě. Jeho primárním rozkazem totiž zní vybudovat koncentrační tábor v rumunské Ploješti. Zprvu si myslí, že záležitost v pevnosti vyřídí ein zwei, když ale vraždy pokračují, nezbývá mu, než pozvat odborníka na rumunský folklor profesora židovského původu Theodora Cuzu a jeho dceru, aby s případem záhadných úmrtí pomohl.

Černá a bílá – dva relativní pojmy?

Zlo na sebe nenechá dlouho čekat a na první oběť zbavenou krve a s rozšklebenou ránou na hrdle čtenář narazí někde kolem padesáté strany. Avšak žádný strach, Wilson nedecimuje pluk desátníka za desátníkem a po několika mordech zpomalí, aby nadhodil některé z mnoha témat nutících k zamyšlení. A právě filosofické otázky, z nichž každá je pokládána jinou postavou, činní román zajímavým.

Například díky profesoru Cuzovi čtenář řeší problematiku absolutního zla. Zaslouží si ti, kdo páchají násilí na nevinných potrestání? Ale co když je trest mnohem horší než samotné provinění? Kapitán Woerman zase dumá nad tím, do jaké míry musí voják uposlechnout rozkaz a kdy se dezerce dá brát jako jediná alternativa a ne projev zbabělosti.

Všechny postavy, a to bez výjimky, jsou skvěle napsané a vymyšlené, chovají se uvěřitelně a logicky a příběh výborně doplňují. Zprvu čtenář netuší, se kterou postavou se má ztotožnit (kdo by se taky chtěl ztotožňovat s nacistou?), avšak záhy zjišťuje, že se mu sympatickou stává profesorova dcera Magda, která také projde nejpatrnějším vývojem. Ze začátku představuje uzavřenou introvertku, z níž se vlivem událostí stává silná a samostatná žena, která se už nechce nadále podřizovat a stát stranou.

Prakticky každý z charakterů nějakým způsobem čtenáře zasáhne a ovlivní v jeho pohledu na celou věc. Wilson dokazuje, že dobro a zlo nelze brát doslova a co jednomu připadá prospěšné a nezávadné, nemusí být nejlepší možností pro druhého.

Půl tisíce stran uběhne velmi rychle

Pět set stran čtenář ani nepozná. S přečtenou kapitolou pouze roste chuť na další, až najednou člověk zjišťuje, že před ním již žádné další neleží a příběh končí. V hlavě mu ještě stále probíhá úžasné finále a už si začíná myslet na další z Wilsonových románů. Ten jich k jeho štěstí napsal více než třicet a Pevnost navíc nestojí na nejvyšší příčce, co se týče oblíbenosti u čtenářů.

Pokud tedy někdo hledá hororový román, jenž kromě mrazivých scén nabízí i hlubší myšlenku, nemůže udělat chybu, když sáhne po Pevnosti. Tři sta korun za knihu rozhodně nepřijde na zmar a odměnou bude nezapomenutelný zážitek.

Název originálu: The Keep
Český název: Pevnost
Autor: Francis Paul Wilson
Překlad: Anna Adamová
Obálka: Jana Baladová
Počet stran: 504
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Nakladatelství XYZ, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pevnost F. P. Wilsona v sobě skrývá zlo, jehož se bojí i nacisti

Hide picture