Menu
FANZINE.cz
Literatura

Nažhavte své obrazovky! Pevnost Speciál tentokrát o televizních seriálech

Redakce

Redakce

2. 8. 2009

pevnost-special-2009-1-perexOd vydání dosud posledního pevnostního Speciálu už uběhlo tolik vody, že už si člověk jen stěží vzpomene, o čem vlastně byl. No řekněte, nezasteskli jste si po té hromadě plakátů, exkluzivním DVD, nějakých těch článcích navíc a efektním úvodníku na celou A4? Já ano.

Po dlouhém čekání, slibování a odkládání jsem se nakonec dočkal. Posledního června letošního roku vyšel nový Speciál nabitý až po okraj televizními seriály. Jakými a v jaké formě?

Bez úvodního článku Ďura Červenáka o Seriálové archeologii by to snad ani nešlo. Nejen, že autorův styl jazyka dobře naladí na notu výborného počtení, ale i přiblíží historii seriálů jak ve světě, tak i v české kotlině. Připravte se na návrat Zóny soumraku, Star Treku či BSG 1978, Pana Taua, Návštěvníky nebo Arabelu. Je třeba podotknout, že vzhledem k tomu, že Pevnost stále zůstává magazínem o fantastice, většina ze zmiňovaných seriálů patří do žánrů sci-fi a fantasy, ale není to vždy pravidlem. Jak pro Červenákův článek, tak pro třináctku recenzí na televizní série všeho druhu. Abych nezapomněl, Ďuro se ve Speciálu věnoval i recenzi na nový hororový hit Pravá krev (True Blood).

Asi se budu opakovat, ale kromě Ďura je v Pevnosti i další výborný recenzent pohyblivých obrázků, a to Jiří Pavlovský. Číst jeho články je prostě radost, a to se vám bokem ještě dostane i trocha nějakých těch informací. Ve Speciálu se tento redaktor zhostil hned trojice článků – o Útěku z vězení (Prison Break), Ztracených (LOST) a Angelovi.

Jako druhou kvalitativní ligu bych uvedl články od redaktorů, kteří prostě vždy zaručí dobré a informativní čtení, příjemnou formou navnadí na neznámé počiny a zahřejí u srdce při čtení textů o dílech starých a známých. To jsou Filip Gotfrid s Červeným trpaslíkem (Red Dwarf) a Daniel Storch s Teorií velkého třesku (The Big Bang Theory), Futuramou a Dexterem.

pevnost-special-2009-1Překvapivě se ve Speciálu objevily i nové tváře, které ze stránek obvyklých Pevností neznáme. Těmi jsou Martin Tajčman s recenzí na 4400 a Martin Králík s články o Heuréce (EUReKA) a seriálové sezóně 2009 / 2010. Oba pánové si se svými texty slušně poradili a oba dokázali, že ačkoliv nám jejich jména nic neříkají, jsou stejně dobří jako staří mazáci. Bylo by příjemné uvidět je na stranách normálních Pevností, třeba zrovna v rubrice televizních seriálů.

Nakonec jsem si nechal trojici článků, které sice splňují nároky, jež na ně fanoušek klade, ale mohly by být přece jen o něco lepší. Alexandra Pavelková s recenzí na Stargate: Atlantis si mohla dát trochu víc práce a rozepsat se, na druhou stranu je fakt, že její článek je trochu utlačován obrazovým materiálem. Zato Martin Šust u Hrdinů (Heroes) a Lukáš Růžička u Battlestar Galactiky se sice snažili, ale nemohu se zbavit pocitu, že v tomto případě by bylo lepší publikovat ve Speciálu aktualizované verze recenzí, které již v Pevnosti v průběhu let vyšly. To trochu zamrzí.

Co nezamrzí, jsou ovšem plakáty, ostatně tak jako vždy. Pokud jste si vždycky přáli, aby vám nad postelí visel Bender z Futuramy, mužný Angel, více než přitažlivá Hayden „Claire“ Pannetiere z Hrdinů, vždy oblíbený Sawyer ze Ztracených nebo zajímavá Sookie s rozkousnutým rtem z Pravé krve, vyrazte do trafiky. Pokud stále ještě váháte, jistě vás přesvědčí DVD s prvními dvěma epizodami kultovního seriálu Marco Polo. Vedení Pevnosti sice kdysi v Listárně slibovalo Black books, ale i tahle klasika je příjemným zpestřením.

Pevnost Speciál se prostě zase povedla. Články, plakáty, DVD – to všechno je výborná kombinace, jež stojí za to si pořídit. Člověk se sice trochu zarazí, když musí do peněženky sáhnout pro 119 Kč, ale když se zamyslí nad tím, že něco takového vychází doslova jednou do roka, neváhá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nažhavte své obrazovky! Pevnost Speciál tentokrát o televizních seriálech

Hide picture