Menu
FANZINE.cz
Literatura

Philip Pullman. Autor Zlatého kompasu napsal životopis Ježíše Krista

Redakce

Redakce

9. 4. 2011

!Profil autora!Philip Pullman je jedním z nejproslulejších současných spisovatelů britské fantastiky. Do síně slávy ho uvedla trilogie Jeho šerá hmota, ale není to pouze tato série, která z něj dělá skvělého autora.

Philip Pullman na Oxfordském literárním festivalu, zdroj: wikipedia commons, autor: Adrian Hon

Philip Pullman se narodil roku 1964 v Norwichi ve Velké Británii. Ve věku sedmi let se po otcově smrti s matkou odstěhoval do Austrálie, kde objevil komiksy o Supermanovi a Batmanovi. Největší inspirací mu ale byl Ztracený ráj od Johna Miltona. Vystudoval Exeter College na Univerzitě v Oxfordu a stal se bakalářem umění. Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, Pullman patřil do třetí – tedy nejhorší – skupiny absolventů ročníku.

Jeho prvním zaměstnáním byla profese učitele. Již v té době začal psát svá první dramata. Jeho první publikací byla The Haunted Storm (1972), která vyhrála cenu New English Library’s Young Writer’s Award. Trvalo to ale dalších čtrnáct let, než se konečně vzdal vyučování a psaní se začal věnovat naplno.

A bylo to díky sérii o Sally Lockhartové. Jedná se o historický thriller odehrávající se ve viktoriánském světě. Zápletkou je vždy poměrně klišé příběh – což o svých knihách prohlásil i sám autor. V prvním díle nazvaném The Ruby in the Smoke (1985, č. Rubín v kouři,  Egmont 2002, Argo 2008) jde o prokletý šperk. Dále se setkáme se zloduchem, který chce zničit svět pomocí mocné zbraně nebo s chudou dívkou, jež se stane princeznou. Sally Lockhart je mladá dívka, která se snaží vyšetřit vraždu svého otce. Dozvídá se ale věci, které by o svém otci radši nevěděla.

Série Sally Lockhartová:

  • The Ruby in the Smoke (1985, č. Rubín v kouři, Egmont 2002, Argo 2008)
  • The Shadow in the North (1986, č. Stín na severu, Egmont 2003, Argo 2009)
  • The Tiger in the Well (1991, č. Tygr ve studni, Egmont 2003)
  • The Tin Princess (1994, č. Cínová princezna, Egmont 2004)

Průkopníkem pro Pullmana ale byla až trilogie Jeho temné esence (Jeho šerá hmota). Vypráví příběh alternativního vesmíru, kde má každý člověk zvíře, které je fyzickým odrazem jeho duše. Dvě hlavní postavy Lyra Belacqua a Will Parry jsou okolnostmi nuceni předčasně dospět a bojovat proti zlu, jež je obklopuje. Společně tak putují skrz mnoho alternativních vesmírů, všude jim jsou ale v patách jejich nepřátelé.


První díl původně nazvaný Northern Lights a později přejmenovaný na The Golden Compass (1995, č. Světla Severu/Zlatý kompas, Classic 2002), byl v roce 2007 uveden i jako film. Podle Pullmana nebyl v Americe film přijat tak pozitivně, jak se očekávalo, a proto se dvě pokračování natáčet nebudou. Jeho náhled na filmové zpracování jeho knihy je ale nadmíru pozitivní. Prohlásil, že ho mrzí, že nebude moci vidět některé scény převedené do filmové podoby těmi nejlepšími herci, kteří mohli role získat.

Série Jeho temné esence (Jeho šerá hmota)

  • Northern Lights/The Golden Compass (1995, č. Světla Severu/Zlatý kompas, Classic 2002, Ikar 2003, Argo 2007, Ikar 2007, Argo 2008)
  • The Subtle Knife (1997, č. Dokonalý nůž/Jedinečný nůž, Classic 2003, Ikar 2003, Argo 2007, Ikar 2007)
  • The Amber Spyglass (2000, č. Jantarový dalekohled/Jantarové kukátko, Classic 2003, Ikar 2003, Argo 2007, Ikar 2007)

Mimo tyto dvě úspěšné série Philipu Pullmanovi v Česku vyšla ještě samostatná kniha Clockwork or All Wound Up (1996, č. Hodinový strojek aneb Příběh na jedno natažení, Mladá fronta 2006). Velkým překvapením se může zdát zaměření jeho poslední tvorby. Jeho poslední kniha  The Good Man Jesus and the Scoundrel Christ (2010) vypráví fiktivní příběh Ježíše Krista z údajně úplně jiného pohledu. Ačkoli je Pullman zarytým ateistou, v otázkách náboženství se v poslední době rýpe často.
V současné době žije Philip Pullman v Oxfordu se svou ženou a dvěma syny. Pracuje na scénáři k filmové adaptaci svého komiksu The Adventures of John Blake (2008). Na svých stránkách Pullman také anoncuje dlouhodobou práci na románu s názvem The Book of Dust – doplňující novela k trilogii Jeho temné esence, která je pro něj v současné době nejdůležitějším projektem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Philip Pullman. Autor Zlatého kompasu napsal životopis Ježíše Krista

Hide picture