Menu
FANZINE.cz

Písečníci skládají Píseň pro Lyu. Dvě nejslavnější povídky G.R.R. Martina

Jan Nohovec

Jan Nohovec

18. 4. 2011

George R. R. Martin: PísečníciAmeričana George R. R. Martina znají fanoušci anglo-americké fantastiky jako jednoho z nejčtenějších spisovatelů. Jaké jsou jeho dvě nejznámější povídky?

George R. R. Martin: Písečníci (koláž)

V tolika vydáních se povídka Písečnici objevila

Američan George R. R. Martin patří již neodmyslitelně k hlavním představitelům fantastických žánrů. Věnuje se jak fantasy, tak sci-fi i hororu a kromě vlastních románů, povídek a novel má na kontě také několik žánrových antologií a scénáře k televiznímu seriálu Kráska a zvíře (1987) nebo k filmu Krajní meze: Králové písku (1995). V současné době se podle jeho nejvýznamnějšího díla, fantasy série Píseň ledu a ohně připravuje seriál ze studia HBO, jež bude názvem odpovídat Hře o trůny, prvnímu svazku ságy.

Ačkoli do Česka se jeho sláva dostala až v posledních desetiletích, Martin zářil už v sedmdesátých letech svou nejznámější povídkou Písečníci (Sandkings, 1979). Text, oceněný prestižními cenami Nebula a Locus, vypráví o bohatém muži, který, znuděn svými dosavadními domácími mazlíčky, hledá něco lepšího. Díky šťastné shodě okolností si zakoupí terárium se čtyřmi písečnými zámky, které hostí čtveřici rodů bojovných hmyzích stvoření zvaných písečníci. Kromě toho, že Martin během vyprávění perfektně vykresluje boje, taktiku a vývoj hmyzích válečníků, daří se mu i popis takřka patologické mysli majitele terária. Hlavní hrdina je ve své bezpáteřnosti a odhodlání jít pro úspěch ve společnosti doslova přes mrtvoly snad až příliš černobílý, pro účely pointy povídky ale jeho plochost vyhovuje výborně. Písečníci staví své základy na relativně originálním zpracování, avšak svou filozofickou rovinou připomínají mnoho děl klasické literatury, od klasiků realismu až po dekadenty typu Oscara Wilda a jeho Doriana Graye.

George R.R. Martin: Píseň pro Lyu & Písečníci (2x obálka)

Obě povídky v nejnovějších vydáních od nakladatelství Triton

O pět let dříve se datuje Martinův druhý nejúspěšnější krátký text Píseň pro Lyu (Song for Lya, 1974). Ačkoli se tak na první ohled nemusí zdát, tato povídka představuje příběh mnohem sevřenější a niternější než Písečníci. Dvojice hlavních hrdinů tu přilétá na planetu kdesi ve vesmíru, kde žije rasa, jejíž společenské uspořádání se radikálně liší od všech lidem známých. V podzemních chodbách planety se totiž pohybuje obrovský parazit, jehož zdejší obyvatelstvo uctívá jako svého Boha a neváhá mu po dovršení příslušného věku obětovat své vlastní životy. Avšak při bližším šetření se víra v monstrum neukazuje tak fanatická či dogmatická, jak by se mohla zdát. Tamější ztělesněný bůh poskytuje jedincům na základě svých fyzických dispozic možnost odhalit celou svou duši všem ostatním věřícím a naopak zkoumat ty jejich. Právě to orientuje sci-fi povídku především do lidského nitra a do pocitů, které jím zmítají. Prapodivné náboženství, ne nepodobné našemu křesťanství, tu představuje kromě základního dějového prvku také filozofickou rovinu, která je pro dílo klíčová.

Píseň pro Lyu i Písečníci si dosáhli na nominace i vítězství hned několika prestižních cen a v českém překladu se objevily už mnohokrát. První průkopnický překlad vydal ještě amatérský předrevoluční SF klub, z něhož se později stalo nakladatelství Laser-books. V současné době jsou oba texty dostupné v kvalitnějším překladu v Martinových povídkových sbírkách vydaných nakladatelstvím Triton, kde jsou k nalezení i další autorovy známé povídky a novely jako Ve znamení kříže a draka nebo Netopýři. Fakt, že George R. R. Martin dnes představuje jednoho z nejoblíbenějších spisovatelů, dokazuje i to, že na Legie.info, české databázi SFFH knih, se už delší dobu skví v TOP 20 autorech. Píseň pro Lyu a Písečníci jsou proto takřka povinností pro každého fanouška literární fantastiky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Písečníci skládají Píseň pro Lyu. Dvě nejslavnější povídky G.R.R. Martina

Hide picture