Menu
FANZINE.cz
Ostatní

Pití kávy v těhotenství je pro maminky příjemné. Jaké množství nepřekročit?

Mnoho žen je zvyklých na svou ranní nebo odpolední kávu. Jakmile otěhotní, změní se jim chutě, rituály i priority. Některým těhotným nebo kojícím ženám káva vůbec nechutná. A mnoho z nich se bojí, že to může ovlivnit život a vývoj jejich dítěte. Je tento strach opodstatněný? Ukázalo se, že by mohl. Rozhodně se ale nemusíte své každodenní kávy vzdávat v každém případě.

Může být kofein pro nenarozené dítě nebezpečný?

Mnoho lékařů upozorňuje nadcházející maminky, že by měly omezit příjem kofeinu. Ideální podle nich je, když kofein přestanou konzumovat úplně, a to po dobu těhotenství a kojení. Káva v těhotenství ale nebezpečná být vůbec nemusí. Rozhodující je množství, které vypijete za jeden den. Nicméně většina lékařů vám doporučí vynechání kofeinu, protože:

  • zvyšuje hladinu stresových hormonů,
  • způsobuje problémy ve vývoji,
  • snižuje vstřebávání důležitých živin.

Většina lékařů vám ale již neřekne, že všechny tyto nebezpečí přichází na scénu jedině v případě, že během těhotenství nebo kojení konzumujete nadměrné množství kofeinu. V případě, že vám nebude během těchto měsíců chutnat, máte to velmi jednoduché. Jestli si chcete dát šálek kávy, ale nejste si jistí, jestli je to bezpečné, pokračujte ve čtení.

Většina žen považuje 1 šálek kávy za naprosto bezpečný

Podle výzkumů si více než 75 procent těhotných a kojících žen myslí, že jedna káva denně je pro plod nebo novorozené dítě zcela bezpečný. Dobrou zprávou je, že mají pravdu. Podle výzkumu, který byl publikován v British Medical Journal v roce 2008, je bezpečné pití asi 100 mg denně, což odpovídá zhruba jednomu nebo dvěma šálkům espressa.

 

Myslete na to, že dvě espressa nejsou stejná jako jiné typy kávy. Vždy si musíte hlídat množství kofeinu, které se v dané kávě nachází. Instantní káva ve velkém hrnku bude obsahovat více kofeinu. Navíc možná konzumujete i další kofein v jiných produktech, na což musíte také myslet. Jedině tak svému dítěti neublížíte. U slabší kávy se ale nemusíte obávat ani dvou šálků denně.

Nevzdávejte se svého rituálu

Pro mnoho žen je káva každodenním rituálem bez ohledu na to, jestli je v kávě kofein nebo ne. Toho byste se rozhodně neměla vzdávat. Psychická pohoda je během těhotenství extrémně důležitá a tento rituál vám může přinést hodně uspokojení a klidu. Jestli chcete zmírnit množství kofeinu, můžete zkusit výměnu kávy za černý čaj. Existuje ale mnohem lepší možnost.

Chcete mít jistotu? Vyzkoušejte kávu bez kofeinu

V zahraničí je bezkofeinová káva populární a nikdo se na ni nedívá s podezřením. Pravdou je, že v Čechách tam daleko nejsme. Dobrou zprávou je, že místní pražírny se již o tento produkt zajímají a můžete si u nich zakoupit čerstvě praženou kávu, která bude velmi kvalitní a zároveň se v ní nebude nacházet žádný kofein. A vy si můžete udržet svůj rituál bez obav. V obchodě můžete vybírat:

  • Tchibo – Exclusive,
  • Mamacoffee,
  • Coffeespot – Kolumbie Tolima,
  • Gourmet káva – Decaf.

Tři čtvrtiny těhotných nebo kojících žen říká, že káva bez kofeinu je zdravá, bezpečná a chutná jim. Jen poměrně malé procento žen si myslí, že se ve skutečnosti nedá pít a pustily se do její konzumace jen proto, že se obávaly o zdraví svého dítěte. Rozhodně se jí proto nemusíte obávat a za zkoušku rozhodně stojí. Možná ani nepoznáte rozdíl od kávy, kterou pijete běžně.

Před porodem nezapomínejte na milé maličkosti

Až si uděláte radost šálkem kávy, nezapomeňte na radost i pro své dítě. Ještě před porodem můžete pořídit pár hraček, které podpoří jeho vývoj. Edukativní hračky jsou skvělé pro menší i větší děti. S nákupem můžete začít brzy a navíc jde o skvělý tip na dárek pro miminko pro vaši rodinu a přátele. Většina těchto hraček jsou navíc ze dřeva a v dětském pokoji budou vypadat krásně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pití kávy v těhotenství je pro maminky příjemné. Jaké množství nepřekročit?

Hide picture