Neptun, namodralá planeta, která se řadí mezí plynné obry konečně může sfouknout první svíčku na dortu.
Fotografie atmosféry planety Země Zdroj: NASA
Planeta Neptun, je od vyškrtnutí Pluta ze seznamu planet nejvzdálenější planetou naší Sluneční soustavy. Namodralá koule s průměrem okolo 50 000 km se líně pohybuje od Slunce ve vzdálenosti 4 498 252 900 km.
Barvu získal díky velkému množství metanu v atmosféře, která ve velkém množství obsahuje i vodík a hélium. Ač se jedná o plynného obra, je spolu s Uranem členěn do podkategorie Ledových obrů.
Začátky objevování Neptunu sahají až k Galileo Galileiovi, který v letech 1612 a 1613 pozoroval planetu při sledování Jupitera. Planetu však považoval jen za hvězdu.
Hubbleův dalekohled
V 19. století Alexis Bouvard publikoval informace o třech obřích planetách. Díky odchylkám v pohybu Uranu Bouvard vyvodil hypotézu, že dochází ke gravitačnímu působení na Uran jinou, doposud neobjevenou planetou. V letech 1843 a 46 pak přibližnou polohu vypočítali Urbain Le Verrier a John Couch Adams, oba nezávisle na sobě. Le Verrier se obrátil na astronoma Johanna Galla.
Milujete vesmír? Čtěte novinky o hře Star Wars The Old Republic!
Johannovi dorazil dopis 23. září 1846. Spolu s asistentem Louisem d’Arrestem postupovali dle instrukcí a opravdu pozorovali zatím nezakreslený objekt. Při opakovaném pozorování bylo vidět změnu polohy. Neptun byl poté pojmenován dle římského boha moří.
Nyní je tomu teprve jeden rok (rok na planetě trvá 165 let), měřeno dle kalendáře Neptunského, kdy Gall s d’Arrestem objevili Neptun a planeta se dostala do stejné pozice vůči Slunci, jako byla v den svého objevení.