Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Úchvatná planetární mlhovina vytváří nezaměnitelný, pohledný objekt

Jan Perlík

Jan Perlík

20. 12. 2012

NASA zveřejnila vyfotografovanou planetární mlhovinu, která má velmi složitou a nezaměnitelnou strukturu.

FOTO: Planetární mlhovina

Pozoruhodný, nádherný, složitý, zajímavý objekt, který nese název Planetární mlhovina - NGC 5189 Zdroj: nasa.gov

Planetární mlhovina je astronomický objekt, který se skládá ze zářící obálky plynů. Ty jsou stvořeny z určitých typů hvězd na konci jejich života. Ačkoliv se objekt nazývá jako Planetární mlhovina, nemá s planetami nic společného, pouze vzhled obřích planet.

Celý jev netrvá příliš dlouho, pouze několik tisíc let ze života hvězdy, který dosahuje až několik miliard let. V celé naší Galaxii známě asi 1500 těchto objektů.

Planetární mlhovina není jen nádherná na pohled, vytvářející nezaměnitelnou směsici barev a tvarů, je také velmi důležitým astronomickým objektem. Hraje doslova klíčovou roli v chemickém vývoji galaxie.

Čtěte také: NASA odhalila nádherné snímky nočního osvětlení Země

Tyto objekty totiž vrací materiál do mezihvězdného prostoru, čímž ho obohacují o těžké prvky. V posledních letech snímky z vesmírného Hubbleova dalekohledu odhalily, že velký počet mlhovin má také velmi složitou a různorodou morfologii.

Astronomové z NASA vyfotografovali planetární mlhovinu, která nese název NGC 5189. Její složitá struktura se podobá skleněnému foukanému ornamentu, který je spleten se zářící mašlí.

Hvězda na konci svého života vyloučí velkou část svého vnějšího obalu. Tento materiál je pak prudce ozářen a produkuje žhnoucí mračna plynu, která prokazují složitou, nerovnoměrnou strukturu jak z hlediska času, tak i směru. Velkým příkladem této zajímavé a překrásné složitosti jsou modravé laloky NGC 5189.

Další snímky planetární mlhoviny si můžete prohlédnout v následující galerii:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Úchvatná planetární mlhovina vytváří nezaměnitelný, pohledný objekt

Hide picture