Menu
FANZINE.cz
Nezařazené

Po proudu dějin se hledá komiksový pták času

Redakce

Redakce

29. 11. 2010

Evropské komiksy to u nás nemají lehké. S výjimkou opakovaně resuscitovaných sérií Tin Tin nebo Thorgal se drží snad jen Asterix, ale tomu stejně nedávno vyšel poslední díl. Omnoho hůř je to s dospělejšími projekty, ale díky optimismu nakladatelů, který téměř nezná hranic, se občas něco urodí. A nyní přichází legendární Hledání ptáka času.

Výprava za ptákem času

Svět Akbaru je v nebezpečí, protože hrozí, že se znovuzrozením boha Ramora přijde o svůj klid a možná i celou existenci. Čarodějka Mara zná zaříkávání, kterým by onoho zlořáda mohla zastavit, ale potřebuje na něj víc času, než má k dispozici. Proto vyšle dceru Pellisu společně se svým bývalým milencem, stárnoucího válečníkem Bragonem, aby jí pomohl najít mystického ptáka času, jenž může zvrátit proud dějin, resp. zastavit čas na potřebnou dobu a zachránit tak Akbar.

Mágů, válečníků a putujících skupin je ve fantasy nesčetné množství, ale jen několika se povede překonat ostatní šedoprůměrné bratříčky a dostat se na piedestal, kde k nim ostatní s úctou vzhlíží. Slavná francouzská série Hledání ptáka času, která u nás v říjnu vychází kompletně v jedné knize, v polovině osmdesátých let otevřela cestu fantasy do evropského komiksu, respektive udělala i z tohoto žánru výdělečnou odnož.

Není se čemu divit. Jinak ne moc výrazný scenárista Serge Le Tendre vymyslel poutavý příběh s dobře propracovanými postavami, několika dechberoucími zvraty, které nepůsobí samoúčelně, a fungující fantasy svět. Ten by ale byl jenom polovičatý bez výtvarníka Régise Loisela, jenž se opravdu vyřádil a v jeho podání je svět Akbaru s celou jeho podivnou faunou a flórou hodně divoký, ale realisticky vykreslený. I tak se ale nacházíme v komiksu a proto jsou muži správně mužní, ženy dokonale zakřivené, detaily detailní.

Zvěsti o Tendrovu životním opusu a Loiselových kompozicích panelů nebo jednotlivých stránek, či práci s barvami, předcházejí Hledání ptáka času na míle dopředu a připravují čtenáře pro hodně velkou komiksovou událost. Už jen aby jí trh dobře přijal a nakypřil půdu pro další evropské kousky podobného významu.

Komiks vychází u nakladatelství Crew.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Po proudu dějin se hledá komiksový pták času

Hide picture