Menu
FANZINE.cz

Pod kupolí od Stephena Kinga lze najít krev, násilí i vraždy

Redakce

Redakce

1. 2. 2011

Část obálky z knihy Pod kupolíSkoro každý člověk se ocitl v situaci, kdy by si přál být někde jinde nebo aspoň s jinými lidmi. Řešení takového problému je snadné, stačí odejít. Co když to ale nejde? Muset zůstat v izolaci s lidmi, od kterých je to nejlepší co nejdál? Děsivý stav v knize Pod kupolí od spisovatele Stephena Kinga navíc komplikuje fakt, že ne všichni mají čisté úmysly. Podaří se obyvatelům městečka uniknout a překročit vlastní stín?

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Kuchař Dale Barbara neměl v poslední době moc štěstí, v přesile ho napadl syn radního Junior Rennie a dal mu nakládačku kvůli servírce Angie McCainové z restaurace Šípková růže. Rostoucí nepřátelství přimělo kuchaře vyklidit pole, ale odejít z města už bohužel nestačil, protože právě v  ten den vznikla neviditelná bariéra, která obyvatele  Chester´s Millu odřízla od okolního světa.

Den Kupole se stal pro mnohé osudným. Svišť, kterého bariéra rozřízla napůl, havárie letadla Seneca V s pilotem  a jeho žákyní, mrtvý zemědělec, nebo žena, která vykrvácela po ztrátě ruky při zahradničení – to je jen zlomek krvavých obětí. Uzavřený prostor kopírující hranice městečka není jedinou hrozbou. Junior Rennie brutálně zabije servírku Angie a její kamarádku, která se ji vydala hledat domů. Aby toho nebylo málo, město je pod nadvládou sobců, jenž myslí jen na vlastní blaho. Vzduch, potraviny i zásoby paliva jsou omezené. Přesto i zde existuje několik málo jedinců schopných bojovat za druhé – bude jejich snaha stačit?

Pozvolný začátek se u neštěstí, které potkalo obyvatele městečka Chester´s Mill, nedá očekávat. Příběh o vzniku neviditelné bariéry, která izoluje všechny uvnitř, začíná pěkně zostra. Přibližně desetinu knihy tvoří výčet obětí, nepřipravených na něco takového. Silové pole způsobilo smrt nejen lidem, ale i zvířatům. Americký autor barvitě líčí každý sebemenší detail, roztékající se vnitřnosti sviště, který stál zrovna na hranici, nebo nárazy lidí jedoucích z města. Mnohdy se to zdá až příliš, ale záleží na tom, co člověk snese.

Obálka knihy Pod kupolí od Stephena Kinga

Počáteční masakr, který vznikl hlavně z neznalosti takové hrozby, časem pomalu ustupuje. Přichází další problémy, které si lidé přivodí víceméně sami. Ukázky myšlení různých typů lidí pomohou čtenáři pochopit jejich motivy. Střídavé vyprávění z pohledu Dalea Barbary, vražedného maniaka Juniora Rennieho a dalších pomáhá snáze pochopit směr, jakým se jednotlivé postavy budou postupně ubírat.

Příliš mnoho stránek

Některé může odradit délka knihy Pod kupolí, přes devět set stran není rozhodně málo. Rozsáhlost příběhu není na kvalitě románu znát, přesto by se katastrofický příběh odehrávající se v městečku Chester´s Mill mohl napsat i v polovičním rozsahu. Příliš dlouhé čekání na vyřešení záhady vzniku neviditelné bariéry může čtenáře od knihy odradit, ať už je děj sebevíc nacpaný krvavými událostmi. Navíc lze určité pasáže vynechat, protože jedna událost je mnohdy postupně vylíčena z pohledu více osob.

Americký autor Stephen King patří mezi známé představitele hororového žánru a román Pod kupolí se z jeho fanoušky oblíbené tvorby nijak nevymyká. Technické detaily se zdají občas mírně nereálné, velice těžko si lze představit například neviditelnou bariéru, která přesně kopíruje hranici městečka. I malá vesnička se různě klikatí a nemá krásný oválný tvar.

Myšlenka izolace působí neotřele, protože i v běžném životě se lidé chovají jinak podle prostředí, ve kterém se nacházejí. Je podstatný rozdíl mezi svobodou a uzavřením ve stísněných podmínkách. Proto i na obyvatelích Chester´s Millu lze vypozorovat důsledky jejich uvěznění, smrt, postupné šílenství, vražedné chování nebo pomatení mysli.

Kniha Pod kupolí není celá o krvavých událostech a jejich detailním popisu, ale najdou se zde také pasáže, u kterých si lze trochu odpočinout. Obsahují projevy dalších lidských vlastností, jako přátelství, láska, snaha obětovat se pro druhé. Navíc napětí, ale i nezdolnost některých hrdinů umožňuje příběhu zaujmout, což z něj kvalitní hororové počtení.

Název originálu: Under the Dome
Český název: Pod kupolí
Autor: Stephen King
Překlad: Linda Bartošková
Obálka: Michal Kuba
Počet stran: 944
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: BETA, Praha 2010
Doporučená cena: 549 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pod kupolí od Stephena Kinga lze najít krev, násilí i vraždy

Hide picture