Menu
FANZINE.cz

Podaří se Přílivu temnoty od Aarona Rosenberga strhnout čtenáře, nebo se v něm utopí?

Jan Holan

Jan Holan

30. 4. 2011

Přestože donedávna vládl v zemi mír, nastává čas bojů. Čas, kdy bude třeba každého hrdiny, bez ohledu na rasu či vyznání, aby se zabránilo blížící se invazi orků. Tak to alespoň vidí Aaron Rosenberg, zkušený autor knih ze světa Star Treku a Starcraftu, který se nyní rozhodl zavítat i do světa Warcraftu. Podaří se mu uspět?

Ilustrace na obálce knihy Příliv temnoty, autor: Glenn Rane

Jméno Warcraft je jistě mnoha čtenářům fantastiky či hráčům počítačových her známé. O tento fantasy svět se zasloužila firma Blizzard Entertaiment, známá i kultovními sériemi jako Starcraft a Diablo. Již v roce 1994 spatřil světlo světa první díl dnes třídílné série real-time strategií Warcraft. O rok později následovalo pokračování a zatím poslední přírůstek do série vyšel v roce 2002. V roce 2004 navíc vyšel World of Warcraft, MMORPG (Massive Multiplayer Online Role-Playing Game) – hra, která má na kontě přes několik miliónů platících hráčů.

Na úspěšnost Warcraftu má jistě velký vliv i historie rozsáhlého universa. Díky tomu jsou příběhy vhodné nejen pro počítačové hry, ale i pro knihy. Dosud u nás vyšlo deset knih o Warcraftu, které si už stihly získat své příznivce, ať již z řad hráčů či běžných čtenářů.

Hurá zpátky na Azeroth

Příběh knihy Příliv temnoty se odehrává ve světě zvaném Azeroth, který fanoušci Warcraftu nejspíš dobře znají. Děj volně navazuje na předchozí dva příběhy z Warcraft universa, které vyšly i v českém překladu. První z nich, Poslední strážce, vypráví o tom, jak byl otevřen portál, kterým se na Azeroth dostala krvelačná Horda – orkové. Druhý, s názvem Zrod Hordy, nabízí pohled na události na Draenoru, domovském světě orků.

Příliv temnoty začíná ve chvíli, kdy uprchlíci ze zničeného Stormwindu, vedení rytířem Anduinem Lotharem, dorazí ke břehům kontinentu Lordaeron. Anduin Lothar a jeho přítel Khadgar se pak rychle vydávají do hlavního města, aby varovali krále Terenase před hrozbou Hordy, která si hodlá podrobit celý Azeroth.

Lordaeronské království nečeká a založí Alianci – všechny národy se spojí, aby společně pod vedením Anduina Lothara vzdorovaly blížící se invazi. Shromáždí vojsko z pěšáků i jízdy, elfů i paladinů, avšak nepřítel je převyšuje počtem a vládne také mocnou temnou magií. Šance na přežití se zdají být malé.

Příliv temnoty líčí události stejnojmenného druhého dílu herní série (v originále Warcraft II: Tides of Darkness), a tak skalní fanoušci budou děj nejspíše předvídat a kniha pro ně nebude tolik poutavá. Přestože děj není nijak složitý ani propracovaný, kniha zanechá ve čtenáři dobrý dojem.

Akce, akce a zase akce

Velkým plusem jsou jednoznačně bitvy všeho druhu. Ke střetům dochází často a v autorově podání jsou velmi poutavé. Navíc se v nich odráží různorodost světa Warcraftu: Azeroth obývá spousta ras a mnohé z nich Aaron Rosenberg obsadil do své knihy.

Poněkud netradiční je způsob vyprávění příběhu. V jednotlivých kapitolách autor popisuje události jak ze strany Aliance, tak i ze strany Hordy. Pohled z obou stran konfliktu je zajímavým zpestřením četby. Celá kniha však sází hlavně na spád a akci na úkor hloubky a propracovanosti charakterů. Nedá se tak očekávat žádný hlubší psychologický profil nebo výraznější postranní úmysly postav (vyjímkou je černokněžník Gul’dan, od toho ale čtenář nějaký ten podvod očekává). Navíc samotný Anduin Lothar je ztělesněním dobra, a tak se stává předvídatelným.

Pro fanoušky Warcraftu bude jistě překvapením, že knihu tentokrát nepřekládal Jan Netolička, který měl tuto sérii doposud na starosti. Na jeho místo nastoupili Lukáš a Marie Balabánovi a nutno říci, že překlad na kvalitě nijak neztratil a čtenář ani nepozná rozdíl.

Příliv temnoty splňuje očekávání. Přestože se jedná o příběh podle hry, má tato kniha své kvality. Propracovanost charakterů a děje k nim ovšem nepatří. Na své si přijdou milovníci akce, neboť tou stránky jen srší. Náročnějším čtenářům nebo těm, kteří již příběh znají, nemá kniha tolik co nabídnout – všem ostatním však ano.

Název originálu: World of WarCraft: Tides of Darkness
Český název: World of WarCraft: Příliv temnoty
Autor: Aaron Rosenberg
Překlad: Lukáš Balabán, Marie Balabánová
Obálka: Glenn Rane
Počet stran: 352
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podaří se Přílivu temnoty od Aarona Rosenberga strhnout čtenáře, nebo se v něm utopí?

Hide picture