Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Neil Gaiman žije v pohádkovém světě pro dospělé

Redakce

Redakce

4. 2. 2010

neil-gaiman2Je libo poznat svět starých bohů z netradičního úhlu pohledu? Nebo snad máte chuť proplétat se tajemnými uličkami Podlondýna s lady Dvířkou a lstivým markýzem de Carabasem? Možná je načase se přesvědčit, že i ty nejobyčejnější dveře nikdy nejsou tak úplně obyčejné. Vítejte ve světě vizionáře Neila Gaimana.

Neil Gaiman

Neil Gaiman

 

Britský spisovatel, scénárista a autor komiksů Neil Gaiman, který neustále vypadá jako by potřeboval ostříhat (což o sobě s oblibou prohlašuje), spatřil světlo světa 10. listopadu 1960 v anglickém Porchesteru. Jako teenager vyrůstal na knihách takových velikánů, jakými byli J.R.R. Tolkien, C.S. Lewis nebo třeba G. K. Chesterton. Brzy se z něj stal zapálený fanoušek sci-fi a fantasy světů, kterým holduje dodnes.

Jeho původním povoláním byla novinařina (psal pro londýnské Today), v níž se zaměřoval se na recenze sci-fi a fantasy a rozhovory s jejich autory.  Gaimanovy první dvě knihy spadaly do publicistického žánru, přičemž ta první Ghastly Beyond Belief (Neuvěřitelně příšerné, 1985, sp. Kim Newman), je vlastně sbírkou těch nejšílenějších citátů a výroků z obskurních SF knih a filmů. Druhá kniha Don’t Panic: The Official Hitch Hikers Guide to the Galaxy Companion (Stopařův průvodce po Galaxii, 1988) pak není nic jiného než průvodce kultovním Stopařovým průvodcem Douglase Adamse.

Ve světě se proslavil především jako komiksový autor a to především díky sérii Sandman.  Jako jediný komiks v historii vyhrál jeho Sandman World Fantasy Award (než porota změnila pravidla, aby cena byla jen literární).

Neil Gaiman je držitelem desítek ocenění za literaturu a komiksy, včetně několika cen Nebula a Hugo, na kontě má například devatenáct komiksových Oscarů Eisner Awards.

neil-gaiman-nikdykde

Pokud nejste fanoušky ilustrovaných příběhů, může vás nadchnout i jeho prozaická tvorba. V roce 1991 začal psát scénář pro televizní seriál Neverwhere (Nikdykde); současně s ním vznikala i knižní podoba příběhu (recenze Jana Nohovce). Příběh průměrného úředníka Richarda Mayhewa, který se shodou okolností ocitne v podivném světě zvaném Podlondýn, si získal tisíce fanoušků po celém světě.  Podle většiny kritiků je kniha rozhodně povedenější, než sám seriál vysílaný svého času na BBC2.

Dalším úspěšným počinem byla spolupráce s Terrym Pratchettem na knize Good Omens (Dobrá znamení), ve které oba s nebývalou nadsázkou líčí příchod konce světa. Jako hlavní postavy vystupují anděl Azirafal a démon Crowley, v roli vedlejších postav se objevují čtyři jezdci z Apokalypsy: Válka, Hlad, Znečištění (Mor byl dle autorů propuštěn v roce 1936 po objevení penicilinu).

Jako další z řady jeho úspěšných knih jmenujme třeba American Gods (Američtí bohové), v níž líčí střet starých božstev (jako například Kálí, Anansi, Anubis, Loki, Odin…) a bohů nové doby (Pan Město, Pan Dřevo, Pan Kámen, Bůh médií…). Tato kniha je řazena do proudu takzvané urban fantasy a je na míle vzdálena typické hrdinské sci-fi či fantasy literatuře.

Velmi zajímavým kouskem je i Gaimanova Coraline (Koralina), která se dočkala i povedeného filmového zpracování. Ač jedna z tisíců variací na svět za zrcadlem, je to nesmírně originální počtení. Tak originální, že přestože je kniha původně koncipována jako pohádkový příběh, nebudete si patrně jisti, zda ho číst dětem před spaním. Troufám si dokonce tvrdit, že při sledování filmu se budou bát nejen dítka škola povinná.

Film Koralina Zdroj: upcoming.current.com

Film Koralina, Zdroj: upcoming.current.com

Když už jsme u filmových adaptací – podle Gaimanova románu Stardust (Hvězdný prach) byl natočen stejnojmenný film s hvězdným obsazením (Robert De Niro, Michelle Pfeiffer, Peter O’Toole, Ian McKellen…). Recenzi filmového zpracování od Martina Pešky si můžete přečíst zde. Původně komiks, který byl přepracován do knižní podoby se okamžitě stal světovým bestsellerem. Aby ne – příběh o prosťáčkovi, který jde za svým snem i přes všechny překážky, které mu osud pošle do cesty a Gaimanův vypravěčský um, to je koktejl, který znamená jediné – kvalitu.

Neil Gaiman má velice blízko i k hudbě –  Na počátku 90. let psal texty pro Tori Amos, která se stala vizuální předlohou Sandmanovy sestřičky Delirium. Svůj vzhled ostatně i stylizuje do podoby přijatelně zanedbaného rockera, miluje kožené bundy a černé sluneční brýle.

V současnosti žije se svou manželkou a čtyřmi kočkami poblíž Minneapolisu (Minnesota, USA). Má dvě dcery a syna.

Gaimanův fantaskní svět skvěle charakterizují slova, která použil ve věnování knihy Coraline: „Pohádky jsou víc než pravdivé: ne tím, že nám tvrdí, že existují draci, ale proto, že říkají, že draky je možné porazit.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Neil Gaiman žije v pohádkovém světě pro dospělé

Hide picture