Menu
FANZINE.cz
Komiks

Poslechněte si Hovory z rezidence Schlechtfreund

Tereza Bartoňová

Tereza Bartoňová

16. 12. 2013

baban a masek: hovory z rezidence schlechtfreundV sobotu 14.12. se v Praze konal knižní jarmark Knihex, který každoročně představuje činnost menších nakladatelů. Letos se poprvé uskutečnil v zimní obměně. Měla na něm svou premiéru kniha komiksových stripů Hovory z rezidence Schlechtfreund.

V mnichovské garsonce se už skoro deset let potkává nejlepší literární autor Hermann Schlechtfreund a novinář, začínající básník a Hermanův bezmezný obdivovatel Jožka Lipnik. Jejich rozhovory, psané dvojicí Baban & Mašek, jsou plné hlubokých životních pravd i uměleckých témat.

Poprvé se objevili v trilogii Monstrkabaret Freda Brunolda, který získal cenu Muriel za nejlepší scénář a od roku 2005 se s nimi pravidelně setkávají čtenáři A2 (Muriel za nejlepší komiksových strip).

Debaty těchto dvou surrealistů se ale nikdy předtím nedočkaly souborného knižního vydání. Impuls vyšel především od čtenářů A2 a nakladatelství Lipnik. Ucelená publikace se nakonec připravila: neobsahuje jen přehled stripů z Ádvojky, spíš jejich nejzajímavější ukázky. Navíc je přidáno pár delších a dosud neotištěných stripů. Kniha má pevnou vazbu připravenou grafikem Janem Šillerem.

baban a masek: hovory z rezidence schlechtfreund 1

Opět se ale setkáváme s tím, že vydání kvalitního a smysluplného komiksu není jen tak: ačkoli Ministerstvo kultury knihu podpořilo, byli vydavatelé přesto nuceni obrátit se k čtenářům a fanouškům a požádat je o finanční podporu.

Crowdfundingová kampaň se odehrávala na serveru Hithit a podobně jako u Divočiny Mikuláše Podprockého byla velmi úspěšná. Cílová částka byla padesát tisíc korun, vybralo se však skoro sedmdesát.

Vydání Hovorů z rezidence Schlechtfreund je tedy dalším důkazem, že čtenáři víc a víc stojí o komiksové knihy – a to natolik, že jsou ochotni spolupracovat na tom, aby se projekt nezasekl na něčem tak nedůležitém, jako jsou peníze.  

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poslechněte si Hovory z rezidence Schlechtfreund

Hide picture