Menu
FANZINE.cz
Literatura

Poslední návštěva Darínu za Kočičích nocí

Redakce

Redakce

27. 1. 2010

kocicinociperexSchyluje se k bitvě mezi příznivci dvou bohyní, dvou sester. Ostří se meče a svolávají muži, démon Espétran opět brousí Darínem, ale jaké jsou jeho pohnutky tentokrát. Je skutečným démonem či někým úplně jiným? Unikne mu Fínka i tentokrát?

Ve své minulé recenzi na Kočičí noci 2 jsem si posteskl, proč se muselo toto dílo vydat ve třech částech a nikoliv v jednom masitém svazku, nyní po dočtení posledního dílu cítím, že by se tím ztratila část kouzla každé knihy. Všechny tři už svými překrásnými obálkami prozrazují, že čtenáře čeká vždy jiná návštěva Darínu, vždy s trochu jiným nádechem. Přesto všechno bude na úspěšné čtenáře minulých svazků dýchat nezaměnitelná atmosféra města, které se stalo svébytným univerzem Blanky Jiruškové. Pro ty, kteří si zamilovali její styl psaní dobrá zpráva. Tolik jiný a mnou chválený styl vyprávění se nezměnil, čímž tedy má čtenář možnost opět číst text bez přehnaně dramatických a dynamických vět, které však nenudí, a příjemně uklidňují. Pro mě, coby recenzenta zde vyvstal menší problém, jak se vyprořáda s knihou, která je napsaná stejným jazykem i stylem a její zápletka je na podobné úrovni jako v předchozí knize, tudíž zajímavá, čtivá a uspokojivá ve svém rozřešení. Toto je také důvod, proč jsem vytvořil možná svojí zatím nejkratší recenzi.

kocicinoci1

Město Darín má mnoho podob, které každý návštěvník odhaluje sám a vždy se mu díky autorce ukáže v jiném světle. Každá kniha je jako střípek snu o tomto městě, který má své hranice, co může dovolit nahlédnout a co již ne. Text totiž opět není nijak rozsáhlý a koncentruje se pouze na to nejnutnější, co je třeba sdělit a zároveň tak navodit tu správnou atmosféru. V případě Paní z peřejí již město jako takové ustupuje lehce do pozadí a vše se nyní točí okolo hlavních hrdinů. Je téměř jisté, že ani jeden z nich nesetrvá v původním stavu od první knihy až na konec série. Tedy především okolo jednoho, který se začíná vybarvovat do palety různých odstínů a záleží pouze na čtenáři, jak jej bude vnímat.

Řeč je pochopitelně o Espétranovi, jedné z nejlepších postav celé série, která na sebe poutá vždy nejvíce emocí. Je fenoménem a jedinou nevyřešenou otázkou, kolem které se vše točí. Ač se zpočátku jevil jako luxusní záporák, postupem času jej v knihách autorka proměnila a jeho změna je proměnnou postupnou, kterou si vychutná pouze ten, kdo pozorně četl i knihy předchozí.

Jak již bylo řečeno, každá kniha se točí okolo něčeho jiného, ovšem středobodem zůstává vždy Espétran a jeho nebojácný nepřítel Fínka se svými přáteli. Kočičí noci jsou v podstatě klasickou fantasy, jejíž tři díly obsahují ve své vlastní formě všechny atributy, které má trilogie tohoto kalibru mít. První díl má čtenáře uvést, namlsat a rozjet příběhy. Druhý čtenáře připravit na díl třetí a poslední část představuje masivní finále korunové velkou bitvou. Ač se to skutečně nezdá, autorka toto schéma dodržela, alespoň po svém.

Atmosféra Paní z peřejí houstne už od počátku možnou válkou mezi vyznavači Ginai a její sestry Anstrei. Boje jsou skutečně na spadnutí, jenže to by nebyly Kočičí noci, aby nevynikla hedvábná jemnost stylu psaní, takže ti krvelačnější opět ostrouhají. Tam, kde by se jiný jen trochu akční autor vyřádil na krvavých bitkách v hořícím městě, jde Blanka Jirušková svojí stezičkou jemnosti a možná až tichosti, díky které vyhrotí a vyřeší své zápletky tak, aby potěšila všechny čtenáře, kteří si její styl psaní oblíbili.

Paní z peřejí je tedy závěrečnou tečkou, která najede na, dá-li se to tak říci, připravené koleje a ukončí celý příběh s kočičí elegancí. Všechny dějové linky autorka sice neukončí nijak přehnaně dramaticky, ale přesto kdo by očekával něco jiného? Vše zapadne do správných kolonek, takže i třetí díl má své hodnocení zasloužené. Tato kniha je důkazem, že lze psát i jinak, jemněji a zároveň tak, aby nekoukala z textu nuda. Svým rozsahem je text adekvátní k dynamice textu, takže se sice jedná o jedno odpoledne či večer četby, ovšem bude to čas strávený příjemně v dobré společnosti hrdinů a na místě, které si žije svým, nerušeným životem, ač se v něm dějí veliké věci.

Název: Kočičí noci
Autor: Blanka Jirušková
Obálka a ilustrace: Jana Šouflová
Počet stran: 216
Vydalo: Straky na vrbě, Praha 2009
Doporučená cena: 160 Kč
Hodnocení: 70%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poslední návštěva Darínu za Kočičích nocí

Hide picture