Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Poslední vymítání ďábla na DVD: Satan řádí na americkém Jihu

Foto : The Last Exorcism Ashley BellNový horor vypráví o pastorovi pochybujícím o existenci ďábla. Posedlost jedné farmářské dívky však jeho váhavost přesvědčí…

Foto : The Last Exorcism Ashley Bell

Nell (Ashley Bell) je pěkné čertovo kvítko. Zdroj: distributor filmu

Film

Reverend Cotton Marcus (Patrick Fabian) převzal po otci rodinnou tradici umění vymítat démony. Samotné vymítání však už dnes bere spíše jako dobrý byznys. Po nějaké době ho začne hryzat svědomí a rozhodne se vymítačství pověsit na hřebík. Na svůj poslední kšeft si ovšem pozve skupinu dokumentaristů, aby ukázali světu, že vymítání je jeden velký podfuk.

Daniel Stamm je německý režisér, který Posledním vymítáním ďábla na filmovém plátně debutoval. Před příchodem do USA natočil v Německu několik cenami ověnčených televizních filmů.

Posledním Cottonovým zákazníkem je farmář Louis Sweetzer (Louis Herthum), který má podezření, že jeho dcera Nell (Ashley Bell) je posedlá ďáblem a v záchvatech vraždí dobytek na farmě. Cotton provede na Nell svou vymítačskou show, inkasuje odměnu a už se pomalu vydává spolu s filmaři k domovu. Záchvaty ovšem pokračují dál, a tak nakonec zůstane. Na farmě se schyluje k děsivým událostem…

Poslední vymítání ďábla se snaží navázat na tradici satanských hororů z přelomu 60. a 70. let (Vymítač ďábla, Rosemary má děťátko) v moderním hávu. Vlasy vám však hrůzou začnou vstávat až ve druhé polovině filmu.

První půlka se totiž věnuje především Cottonově vysvětlování, jak je celé jeho řemeslo jedna velká komedie. Příběh je vyprávěn z pohledu přizvaných dokumentaristů, takže snímek je vlastně poskládaný z jejich záběrů natočených ruční kamerou. Tato dnes typická metoda pomáhá vytvořit atmosféru, trochu ji ovšem shazuje přehrávání některých herců.

Ve druhé části pak horor přidá plyn na pedálu hrůzy, přibyde i více krvavých záběrů, ovšem hlavu znechucením odvracet nebudete. Zajímavě budované vyprávění bohužel na konci vyústí v trochu zmatenou pointu, takže je spíše na divákovi, aby si domyslel, co za událostmi na jedné farmě v New Orleans stálo.

Foto: The Last Exorcism

Na tohohle ďábla peří evidentně nestačí. Zdroj: distributor filmu

Na snímku je vidět, že vznikal ve skromných podmínkách, což mu na druhou stranu pomáhá vytvořit zdání reality. Snaha tvůrců o pravdivost však zůstala někde na půli cesty, takže se Vymítání patrně nezahrne mezi podobně laděné úspěšné šlágry jako Záhada Blair Witch nebo REC. Kdo však dává přednost skryté hrůze před kalužemi krve, by mu mohl dát šanci.

DVD

Obrázek zkrvavené dívky na obalu DVD může na někoho působit děsivě, je to ale patrně to nejkrvavější, co na disku uvidíte.

Milovníci bonusů pak mohou směle utřít nos, protože na DVD se nachází jen málohlasý český dabing a titulky.

Poslední vymítání ďábla (The Last Exorcism)

Drama / Horor / Thriller
USA, 2011, 83 min

Režie: Daniel Stamm
Hrají: Patrick Fabian, Ashley Bell, Iris Bahr, Louis Herthum, Caleb Landry Jones, Tony Bentley

Zvuk: český, anglický
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 3*
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poslední vymítání ďábla na DVD: Satan řádí na americkém Jihu

Hide picture