Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Povídku do Knihy bolesti jsem musel napsat, říká Jiří W. Procházka

Martin Peška

Martin Peška

5. 12. 2013

Antalogie s názvem Kniha bolesti, která byla představena v polovině září na festivalu IstroCon v Bratislavě, spojila prostřednictvím tématu bolesti několik českých i slovenských autorů.

video
play-sharp-fill
01:18

Knihu sestavil z povídek převážně mladších autorů Mark E. Pocha, který na sebe poprvé upozornil v roce 2008 v soutěži Ježíšku, já chci plamenomet. Přispěl ale i Jiří W. Procházka, který má na kontě například fantasy sérii o holywoodském kaskadérovi Kenu Woodovi a je spoluzakladatelem úspěšné knižní sci-fi řady Agent JFK. Ten o Knize bolesti prohlásil, že je natolik brutální, aby k sobě přitáhla další brutální čtenáře.

„Povídku do Knihy bolesti jsem musel napsat už jen proto, že psaní je pro mne bolest, čtení je pro mne bolest a dívání se je pro mne bolest. Proto jsem veškeré své životní utrpení vtělil do pětistránkové povídky, v níž jsem deníkovým způsobem popsal svůj běžný, brutální život,“ řekl redakci FANZINE.cz spisovatel Jiří W. Procházka.

Svá slova záhy dovysvětlil: „Psaní je pro mne bolest tehdy, když po sobě rediguji už po čtrnácté svůj text, než ho pustím ven. Čtení dosti velké části textů světových i domácích je pro mne také bolest stejně jako dívání se na většinu filmové produkce. A pak je ještě na hovno, když člověka bolí zuby.“

Vedle zkušených matadorů jako je Jiří W. Procházka i několik pravidelných účastníků literárních soutěží. „Vlastně všichni autoři v Knize bolesti už buď bodovali v literární soutěži anebo mají už něco publikované,“ uvedl Mark E. Pocha.

Bude pokračování s useknutým penisem na obálce?

OBR: Kniha bolesti - obálkaDo antalogie tak přispěl například Ján Iša, držitel Ceny Béla 2012 za nejlepší horor, nebo Daniel Tučka, který se se svou fantasy povídkou Na věčnou památku dostal mezi finalisty Fantastické povídky 2011, o rok později debutoval s městským fantasy románem Umrlčí tanec.

Ačkoliv do knihy plné tří set stran utrpení přispěli jak čeští tak slovenští autoři, vydaná byla kompletně v českém jazyce.

„Povídky jsou žánrově rozmanité, od hororu přes sci-fi až po klasickou fantasy,“ uvedl Pocha, který si umí představit i pokračování s názvem Kniha bolesti 2: Poslední řez. „Na obálce by mohl být stejný motiv jako u jedničky, jen s jiným useknutým orgánem,“ dodal.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Povídku do Knihy bolesti jsem musel napsat, říká Jiří W. Procházka

Hide picture