Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Poznej partnera, stačí k tomu půlhodinka. Že to není možné? S pomocí deskové hry ano!

Petra Vlková

Petra Vlková

28. 10. 2011

Mnozí se domnívají, že o své lásce vědí už všechno. Nebo si to naopak nemyslí, ale chtějí se to dozvědět. Nebo snad radši ne? Páry každopádně mají jedinečnou možnost navzájem se otestovat a zároveň dobře pobavit. Tuto originální kombinaci přináší hra Poznej partnera.

Poznej partnera v krabici, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Hry pro páry na trhu volným tempem přibývají, ale stále jich není moc. V drtivé většině případů jsou ryze eroticky laděny a jen občas se mezi nimi objeví i zaměření na manželství. Výrobce ani tyto tematiky nezavrhnul a využil je ve svých dříve vydaných hrách.

Patří mezi ně například Cesta manželstvím či Kámasútra, přičemž více informací a jejich prodej umožňuje e-shop spolecenska-hra.cz. Nově teď přibyla deskovka Poznej partnera, která přichází s jedinečným a dosud nevyužitým motivem. Navíc takovým, jenž zaujme na první pohled.

Odtajněný obsah hry Poznej partnera

Poznání partnera, to je oč tu běží a co má v praxi nezanedbatelný význam pro budoucí život. Ne vše si zvládnou dva lidé na sebe sami prozradit. Mnohdy rozhodují více či méně nečekané situace, dilema, životní osudy a zvraty. A právě z nich čerpá inspiraci skoro dvě stě otázek, které hráči v deskovce najdou na nastřihaných kartičkách s modrým pozadím. Aby odpovědi neztroskotaly na váhání, nabízí se pokaždé jejich čtyři různé možnosti.

Rozhodně lze ocenit nejen celkovou hojnost textu, ale také fakt, že varianty řešení často oplývají vtipem a otázky nepostrádají nápad a originalitu.

Poznávání partnera může začít

Modré kartičky ale nesou jen jednu část hlavní pointy hry. Vedle nich dále figurují karty béžové, jež stanovují hráčům úkoly. Jakého druhu? Všelijakého, někdy ryze technického a významného pro postup hry, jindy lehce lechtivého, občas docela praštěného, ale dost z nich ponechává prostor fantazii samotného páru.

Jedna ze záludných otázek

Tímto výčet součástí hry ještě nekončí. Karty s otázkami a úkoly pochopitelně tvoří jakýsi hlavní pilíř, avšak podpírají jej dvě velice nevšední a zajímavá zpestření, která v oblasti deskových her doposud nemají konkurenci.

Kratší a užší trasa s úkoly

První z nich představuje speciální fotorébus. Celkem šestnáct fotografií vyobrazuje různé předměty nejen domácí potřeby. Ne však celé, pouze malou část a ještě natolik detailně přiblíženou, že to donutí hráče hezky si polámat hlavu. Aby opět nebylo řešení nekonečné, přiložený list nabízí jedincům pět možností a v zápatí prozrazuje správnou variantu. Skoro vše si zaslouží palec nahoru, až na onu dolní část papíru, která správnou odpověď dává příliš viditelně a okatě na obdiv. Možná by stačilo text obrátit vzhůru nohama a namísto celých odpovědí použít pouze číslici.

Velice netradiční součást deskové hry

Za druhým bonusem oproti jiným deskovým i karetním hrám se skrývá perfektní využití zadních částí modrých a béžových karet. Na rozdíl od líce je tyto ani žádná další jednolitá barva necharakterizuje, nýbrž to, co samostatně neznamená nic, ale v celku mnoho – puzzle. Každá kartička zahrnuje dílek některé ze skládaček, která ve své finální podobě zobrazuje tematické kreslené vtipy od známého kreslíře Igora Zajíčka. Nutno podotknout, že i doprovodná grafika obalu a hrací desky pochází z jeho dílny.

Puzzle z kartiček? Skvělý nápad

Přes všechno vyzdvihování netradičních komponent nelze vynechat klasickou a základní část, tedy stručný popis systému a principu hry. Deska se může pochlubit oboustranností, tudíž dvojí trasou. Vezme-li se to do detailu, tak vlastně čtvero, protože na každé straně naleznou hráči cesty dvě. Jednu užší a kratší s úkoly, druhou delší a širší s otázkami. Pár si může vybrat, zda bude hrát pouze některou z nich, nebo obě naráz. O dostatek figurek nemusí mít starost.

Potřebné komponenty ke hře

Ať již se jedná o kteroukoli trasu, pokaždé má svůj jasný začátek a konec. Postup k cíli není nijak složitý, ba naopak. Někdy možná až příliš jednoduchý, protože figurky dokáže zdržet nebo přesunout pouze úkol nebo speciální políčko. Těch však hráči nepotkají při své cestě příliš a hra může až nečekaně brzy skončit, ač se to na první pohled nezdá. Nelze tvrdit, že by ona pole s popisky trpěla nedostatkem nápaditosti, či snad nebyla vydařená. Svoje ovšem mohou dělat určité nejasnosti v pravidlech.

Takto začíná jedna z tras s otázkami

Ty na první pohled zaujmou stručností a jednoduchostí, avšak později hráč může tápat například v tom, kdo komu má vlastně pokládat otázky a kdo na ně má odpovídat. Navíc chybí určité sankce za špatné odpovědi, tedy neznalost partnera, přičemž ty by mohly herní systém výrazně oživit.

Namátkou vybrané úkolové karty

Jinými slovy se člověk během kochání nad vydařeností deskovky u herního systému trochu zarazí, zmatené pocity však ještě přispěchá zaplašit dojem z celkového zpracování.

Hráč bezpochyby uvítá materiál figurek i kostky. Obojí je ze dřeva, lehoučká kostka se navíc pěkně převrací. A o co matněji působí tyto nezbytné částečky, o to víc oslní svou nablýskaností hrací deska. Má hladký a přesto neklouzavý povrch, který stoprocentně upoutá nikoli negativní pozornost.

Základ vypadá sice opět kartónově, ale ve výsledku natolik vypilovaně, že se každému nutně zalíbí. Kromě toho se skládá nevšedním způsobem podobným zmíněnému puzzle. Dá se hovořit i o jeho praktičnosti, ale pouze v případě, kdy si hráči deskovku rozloží na stole nebo jiném tvrdém podkladě. Chtějí-li si partneři vzít hru třeba do postele, nastává malý problém. Tam se jim totiž bude deska rozpojovat.

Více či méně záludné otázky prověří charakter

Celkově lze hru Poznej partnera hodnotit velice kladně a dále ji doporučit. Mimo jiné jsou otázky ve většině případů koncipovány tak, že tu existuje možnost přizvat si k partičce namísto partnera třebas kamarádku (bez nutnosti měnit orientaci). V praxi to znamená větší příležitosti ke hraní, což je v tomto případě jedině dobře.

Název hry: Poznej partnera
Typ hry: Desková, společenská, pro páry
Výrobce: DIVJA – Spolecenska-HRA.cz
Doporučená cena: 270 Kč
Počet hráčů: 2
Hrací doba: 15 – 45 min
Doporučený věk: 18 +

Hodnocení: **** (80 %)

Klady:
Originální tematika
Velký počet nápaditých otázek k testování
Zvláštní prvky – fotorébus, puzzle
Dřevěné figurky
Vydařené zpracování
Vtipnost

Zápory:
Nedostačující popis pravidel
Jednoduchý postup k cíli

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poznej partnera, stačí k tomu půlhodinka. Že to není možné? S pomocí deskové hry ano!

Hide picture