Menu
FANZINE.cz

Pozor! Viset může každý!

Redakce

Redakce

7. 7. 2010

Všichni milovníci příběhů Jakuba Vandrovce by se po dočtení této věty měli okamžitě poohlédnout po takovém množství minimálně 70% alkoholu, aby naplnil hořčičnou sklínku. Jedině tak lze skutečně adekvátně připít na oslavu návratu slavného exorcisty amatéra, opilce, nenávistného bijce všech upírů a dalších nadpřirozených šmejdů, před kterým se třese i samotný Lenin, protože ten stále ještě žije!

Andrzej Pilipik Zdroj: archiv nakladatelství Laser-books

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Po bezmála šesti letech se do Čech konečně vrací jeden z nejúspěšnějších autorů polské fantastiky Andrzej Pilipiuk a s ním přichází také jeho nejoblíbenější hrdina Jakub Vandrovec. No, hrdina, buďme k sobě upřímní, označit Jakuba jako hrdinu se vším, co k tomu patří (gloriola slávy, úcta okolí, projevy vděku a podobně), by bylo stejně nemístné jako označit české politiky za nezkorumpované lidumilce. Jakub je prostě Jakub a díky svému mnohdy až nechutně šokujícímu přístupu k okolnímu světu je českými čtenáři milován.

Prodám chaloupku na kuří nožce s hypotékou. V ceně očkování proti ptačí chřipce

Vandrovec je totiž přesný protipól jakéhokoliv kladného hrdiny, kterého kdy čtenář potkal. I všechny ty rádoby na první pohled zlé postavy, které později vyměknou, se jen krčí v koutku při srovnání s charakterem Vandrovcova kalibru. Pálení samohonky, psí lahůdky, svébytný přístup k zákonu, vzdělání a okolnímu světu v kombinaci s temnou magií a polskou historií je takřka dokonale chutný mix, který si vychutná nejeden čtenář. Pilipiuk si ve svých povídkách nebere servítky. Alkohol teče proudem, viagra pochybné ukrajinské produkce staví, co může, násilím a magií se to v textu jenom hemží. Nakonec vždy přijde pointa, která čtenáře (pokud to už neudělal předchozí text) definitivně odstřelí.

O celé sérii čtěte v samostatném článku.

Prodám koště s vystřelovacím airbagem. Nízká spotřeba. Funkční

Vandrovec měl skutečně našlápnuto stát se konkurencí i samotnému Geraltovi (profesně určitě, prodejně pomalu také) a česky vyšly celkem čtyři svazky – Kroniky Jakuba Vandrovce, Čaroděj Ivanov, Vezmi černou slepici a Záhady Kuby Rozparovače. Všechny díly byly kvalitativně velice vyrovnané, jenže krátce po vydání čtvrtého dílu nastal problém v nakladatelství a Jakub přestal být vydáván.

Nejenom, že byli čeští čtenáři odříznuti od nového dílu, který vyšel již v roce 2006, ale zároveň tak vyschl pramen dotisků již vydaných svazků, čímž se zejména třetí díl Vezmi černou slepici stal žádaným a velice drahým artiklem, za který dychtiví čtenáři a sběratelé neváhali utratit i tisíc korun.

Magisterské diplomy jako originální. Pro zájemce o prezidentské křeslo sleva

Nyní je tedy čas skutečně odšpuntovat láhev samohonky ještě po dědovi a pořádně si zavdat, protože nakladatelství Laser-books oznámilo, že ještě v tomto roce vyjde se čtyřletým zpožděním pátý svazek Jakubových příhod se slibným názvem Viset může každý.

Příhodná obálka a pochvalné kritiky dělají z této knihy skutečně výběrovou záležitost pro všechny milovníky drsného humoru okořeněného různými narážkami a exkurzemi do historie. Doufejme tedy, že samohonka opět poteče proudem, že se konečně dozvíme, jak to nakonec skončí s Leninem a egyptskou kletbou a kdo nebo co jsou Zelení mstitelé (že by Bursík a jeho parta zavítala i do literatury?). Na čtenáře toho čeká opravdu mnoho, takže nezbývá, než s dobrou pálenkou přečkat zbytek času, který zbývá do vydání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pozor! Viset může každý!

Hide picture