Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

PragoFFest 2013 ze dvou pohledů: Legrace z Edda Starka i poníků

Redakce

Redakce

3. 2. 2013

FOTO: PragoFFest 2013Od čtvrtku 31. ledna do neděle 3. února ovládl Modrou školu v pražských Hájích největší festival her a fantastiky pořádaný v české metropoli, PragoFFest 2013. FANZINE.cz u toho nemohl chybět a na akci vyslal své, podobnými akcemi nejostřílenější, dva reportéry.

Přinášíme netradičně dva tak trochu geekovské dojmy Honzy Nohovce a Neumana.

Očima Honzy Nohovce

Ačkoli jsem od hlavního organizátora Václava Pravdy slyšel, že opadá zájem fanoušků připravovat pořady, a dostaly se ke mně i náhodné stížnosti návštěvníků na nedostatek zajímavých témat, osobně si myslím, že letošní PragoFFest byl zase o něco lepší než ty předcházející. Naopak mi přijde, že zajímavých pořadů bylo až až a při zpětném pohledu do programu objevuji nové a nové přednášky, kde by to mohlo stát za to.

Rozhodně jsem si nemohl stěžovat, že se nudím: dorazila řada hvězd české fantastiky a fandomu jako Jiří W. Procházka, Františka Vrbenská, Petra Neomillnerová, Josef Pecinovský nebo Martin D. Antonín, křtil se nový díl Johna Francise Kováře, skypovalo se do zahraničí a povídalo nad pivem až do časných ranních hodin.

Dokonce jsem měl tentokrát tak málo času, že jsem ani pořádně neozkoušel všechny deskové hry. Nemluvě o konzolích a počítačových hrách, které se ostatně těšily tak velkému zájmu účastníků, že chvíli trvalo, než se k nim člověk probojoval.

Na druhou stranu jsem si ale dosyta užil jiných dětinských kratochvílí. Veleúspěšný seriál My Little Pony: Friendship Is Magic letos dostal vyhrazený vlastní program, takže se po chodbách Modré školy procházel početný dav okostýmovaných bronies. Řeknu vám, potkat chlapce oblečené do křiklavě růžové barvy, to je jen pro silné nátury. A o slashi a fan fiction obecně se ostatně mluvilo i jinde – přednášky od Tess nebo vážených kapacit ze SeriesConu se již staly legendami.

Tak jako po každém conu na mě i tentokrát doléhá těžká deprese. Už si nemůžu dojít na festivalové tousty, zaskočit zahrát GuitarHero, ověsit si batoh plackami nebo postupně přicházet o hlasivky na jukeboxu písní z muzikálových epizod a seriálů. A taky mi chybí ty salvy smíchu, které jsem vrhal třeba při famózním multifandomovém divadle Příběh geeka. Tak snad zase příště na červencovém Festivalu fantazie v Chotěboři.

Očima Honzy Neumana

FOTO: Jan NeumanPragoFFest 2013 byl ve znamení filmů, ale hlavně seriálů, a to v nejrůznějších podobách. Návštěvníci mohli navštívit jak klasické přednášky věnované jejich oblíbeným dílkům, tak i promítání. Jednou z nejzajímavějších byla přednáška o fenoménu Hra o trůny, která byla pojata jak skvěle fakticky, tak ale i velice humorně. Patrně asi nikdo po této přednášce nezapomene na sestříhané video smrtí Seana Deana, jež hrál Eddarda Starka a je mezi fanoušky znám pro vysokou úmrtnost v něm ztvárněných rolích. V tomto ohledu se z něj stala legenda, ze které vzešel nejeden vtip a promítané video to dokazuje.

Provedením podobná přednáška bude uveřejněna na letním Festivalu fantazie a bude zaměřená na různé hudební variace na úvodní znělku právě z Hry o trůny. Některé z nich byly ukázány a přehrány i na PragoFFestu a milovníci Hry o trůny, ale i dobré muziky se mají v létě asi opravdu na co těšit.

Dalším rozrůstajícím se fenoménem na festivalech jsou adaptace na improvizaci ve stylu Partičky od Genzera se Suchánkem. Na PragoFFestu byly uveřejněny dvě a hlavně ta zaměřená na sci-fi praskala ve švech a publikum místy doopravdy brečelo smíchy. Ale ani ta s tematikou Harryho Pottera náročného diváka určitě nezklamala.

Stejně jako na Festivalu Fantazie 2012 MineCraft se stal ikonou seriál My Little Pony, který měl prvně na podobném festivalu svou samostatnou linii, a přednášky trhaly rekordy v návštěvnosti.

Návštěvnost těchto přednášek se pohybovala okolo 60 až 80 návštěvníků, ale nebyly výjimky i takové počty jako třeba 120 nebo i více, což je na premiéru opravdu hodně a uvidíme, jak se tento fenomén bude vyvíjet dál.

Celkově na programu je jasně patrné, že lidé, kteří jej připravují, jsou už zkušení, a proto jeho kvalita neustále roste a nejjednodušším způsobem, jak se o tom přesvědčit, je se přijít podívat na nějaký příští festival.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PragoFFest 2013 ze dvou pohledů: Legrace z Edda Starka i poníků

Hide picture