Menu
FANZINE.cz
Technologie

Praktické využití termovizní kamery v praxi

O termovizních kamerách jste během svého života jistě slyšeli. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, kde a jak se dají využít v praxi? Přinášíme vám hned několik příkladů, díky kterým si uvědomíte, že termovizní kamery mají mnohem širší praktické využití, než jste se domnívali. Jak usnadňují práci myslivcům, policistům či zaměstnancům v průmyslu?

Pozorování přírody a stopování zvěře za každého počasí

První oblastí, ve které má termovizní kamera své nezastupitelné místo, je pozorování přírody a stopování zvěře. Tímto způsobem je využívají myslivci, když se snaží v hustém porostu vystopovat určité zvíře. Výhoda termovizních kamer totiž spočívá v tom, že nevyužívají zbytkové světlo, nýbrž infračervené záření. Proto je možné využívat je i v naprosté tmě, a přesto budou vysoce účinné.

Praktické využití v průmyslu k detekci závad

Ovšem termovizní kamery najdou své uplatnění také v průmyslových odvětvích. S jejich pomocí lze snadno najít případné úniky tepla ve stavebnictví a strojírenství, snadno zaměří poškozené fotovoltaické panely, ale také s jejich pomocí jednoduše zjistíte, zda někde nedochází k úniku plynu.

Hledání ztracených osob je s termovizí snazší

Dalším způsobem využití termovize v praxi je hledání ztracených osob. V případě, že se nějaký člověk pohřešuje, policie se vrhne do pátrání právě s využitím termovizních kamer. Ty dokážou spolehlivě monitorovat okolí. Jestli je například hledaný člověk uprostřed lesů, kde kromě něj není žádná jiná lidská bytost, bude na monitoru doslova zářit, protože vůči okolí bude vyzařovat vysokou teplotu. Dalo by se tedy říci, že termovizní kamery fungují podobně jako puškohledy – jakmile s nimi namíříte na danou oblast, snadno dokážete zaměřit hledaný cíl.

Do boje s požárem jedině s termovizní kamerou

Kromě myslivců, policistů a pracovníků v průmyslu, využívají termovize při své práci také hasiči. Při hašení požáru v terénu jim totiž kromě hasičského vybavení, které se skládá ze speciálního zásahového obleku, kvalitní venkovní obuvi, ochranných pomůcek a nezbytného nářadí, pomáhají právě termovizní kamery. Hasiči díky nim snáze naleznou ohniska požárů a mohou se lépe orientovat v hustém dýmu a ve tmě.

Termovize

Zdroj: Shutterstock

Jak je tedy patrné, termovizní kamery jsou pro lidský život důležité. Včas totiž dokážou upozornit na blížící se nebezpečí, snadno s jejich pomocí můžeme vystopovat zvíře či ztracené osoby a práci zjednodušují také hasičům, protože termovize snadno dokáže zaměřit ohnisko požáru. Tomu, jak mají termovizní kamery široké spektrum využití, také odpovídá jejich cena. Když se rozhodnete pro nákup termovizní kamery, uvědomte si, že se jedná o investici na celý život.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Praktické využití termovizní kamery v praxi

Hide picture