Menu
FANZINE.cz

Pražská strašidla se prohánějí nejen uličkami Židovského města

Redakce

Redakce

16. 3. 2011

Praha má stejně jako každé starší město svá temná zákoutí, úzké dlážděné uličky, které za nocí stále osvětluje měkká záře pouličních lamp, tajemné hřbitovy přímo v srdci města a pořád žije legendami, jež se po setmění zhmotňují z páry stoupající ze sluncem rozžhaveného kamene. Číhá na turisty i něco horšího než zloději?

Ilustrace na obálce knihy, autor: Lucie Paceltová

Pražská strašidla a všemožná jiná zjevení jsou souborem lidových pověstí a zároveň průvodcem po tajuplných místech našeho hlavního města. Věnují se pětačtyřiceti zjevením, strašidlům a legendám, které se v průběhu historie proháněly pražskými ulicemi a děsily místní obyvatele.

Čtenář se na svých toulkách setká se zjeveními pro něj dobře známými, jako je například Golem, ale potká i neklidné duše neznámých hříšných lidí města pražského. Bludné duše nešťastných milenců, vrahů a lakomých Židů se denně turistům producírují přímo před očima, ale málokdo je zahlédne.

Krátké povídky ze života a smrti pražských strašidel vždy začínají uvedením na místo a jeho historii. Pak se rozběhne příběh stylem sešli se takhle jeptiška, kněz a ziskuchtivý Žid a tragédie na sebe nenechá dlouho čekat. Je až s podivem, jak velká část pražských zjevení jsou příslušníci katolických řádů, kteří posmrtně courají ulicemi a hledají ztracenou, za života zakázanou, lásku. Možná by papež měl ten celibát přece jen přehodnotit. Koncentrace sexuálně frustrovaných strašidel v Praze to jen potvrzuje.

Hledá bezhlavý jezdec svou hlavu, nebo poklad?

Vyprávění je stručné, chytlavé a v mnoha případech i poučné. Například kdo tušil, že bezhlavý jezdec pochází z Prahy z dob třicetileté války, kdy malostranští obyvatelé strhli z koně švédského nájezdníka, usekli mu hlavu, zase ho vysadili zpátky a nebožákovu hlavu zakopali neznámo kde?

V některých případech, například ve jmenovaném Bezhlavém Švédovi převažují faktografické údaje nad těmi lidovými. Občas by příběhům prospěl přímý vstup do děje. Koneckonců úvodní informace jako doba prvního výskytu, denní doba a místo výskytu, podoba a charakter zjevení a jeho zvláštní znamení jsou pro čtenáře dostatečné. Datace válek, a téměř souřadnicové popisy ulic už tak nutné nejsou. Je sice dobré znát přesnou lokaci místa, pro případ, že by člověk chtěl jít přízrak lovit, ale zrovna v případě bezhlavého jezdce by asi stejně moc nepochodil, vzhledem k tomu, že bezhlavec má k dispozici dopravní prostředek.

Vyprávění samo o sobě je velmi poutavé. Magdalena Wagnerová má talent na vytvoření jak hutné atmosféry, tak vpravdě časové trhliny. Stačí si pražské uličky představit a hned je člověku jasné, že se za posledních pár století až na krámky pro turisty zase tolik nezměnily. Stále v létě drží chlad a vlhkost, stále jsou temné i v poledne, stále v člověku vzbuzují pocit, že se mu zavírají nad hlavou a stále voní deštěm, i když už bouřka dávno pominula.

Na hon za strašidly i na duchařské večery jsou Pražská strašidla a všemožná jiná zjevení ideální. I pro příležitostné pražské turisty i pro hromadnou dopravou zocelené Pražany skýtá tato útlá knížečka zcela nový pohled na zapadlé pražské uličky, kde ani v největší denní špičce není živáčka. Ale že by nutně musela tvořit součást každé knihovny, to se říct nedá.

Název: Pražská strašidla a všemožná jiná zjevení
Autorka: Magdalena Wagnerová
Obálka: Lucie Paceltová
Počet stran: 240
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 185 mm
Vydal: Plot, Praha 2010
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pražská strašidla se prohánějí nejen uličkami Židovského města

Hide picture