Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Před asteroidem by se lidstvo mohlo bránit i painballovou pistolí

Redakce

Redakce

6. 11. 2012

Dejte sbohem složitým technickým řešením, jako gravitační traktor a solární plachta, ode dneška budeme nebezpečné asteroidy barvit na bílo.

video
play-sharp-fill

Pokud asteroid blížící se k Zemi spatříme s dostatečným předstihem, tak na záchranu planety nebudeme potřebovat Bruce Willise a pár atomovek. Můžeme se pokusit vychýlit jej z kurzu méně drastickou metodou.

Nepřehlédněte: NASA má nový meziplanetární pohon. Inspirovala se ve starověku

Na toto téma byla vyhlášena studentská soutěž s názvem Move an asteroid 2012. Její vítěz, student MIT Sung Wook Paek, přišel s velmi originálním řešením. Konkrétně se zaměřil na asteroid Apophis, který kolem Země prolétne roku 2029 a znovu roku 2036 a odborníci jej považují za hrozbu pro Zemi. Apophis má v průměru 450 metrů a váží 27 gigatun (miliard tun).

Asteroid Apophis podle ilustrátora z ESA Zdroj: ESA

Jeho řešení spočívá ve využití energie Slunce. Pokud vystřelíme na asteroid dvě dobře mířené dávky kuliček s bílou barvou, s celkovou hmotností asi 5 tun, a podaří se nám pokrýt co největší plochu, zbytek práce vykoná Slunce, konkrétně zvýšený tlak solárních paprsků.

Nepřehlédněte: Warpový pohon možná bude realitou. Dostane nás k dalekým hvězdám

Bílá barva odráží asi dvakrát více světla než původní povrch asteroidu. Každý foton má určitou hybnost a díky tomu na asteroid působí tlakem a posouvá jej dále od Slunce. Odklonění z kurzu by trvalo celých 20 let, nicméně samotná NASA označila Peakův projekt za novátorský.

Na problematice asteroidů pracují týmy po celém světě. Ve hře jsou gravitační traktory, solární plachty a také lasery a jaderné zbraně. Dle mého názoru to bez Bruce stejně nezvládneme.

Demonstrace síly světelného tlaku, tzv. světelný mlýn (vpravo) a jeho starodávná varianta:

play-sharp-fill

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Před asteroidem by se lidstvo mohlo bránit i painballovou pistolí

Hide picture