Menu
FANZINE.cz

Přední stránku červnové Pevnosti okupuje kapitán Jack Sparrow

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

14. 6. 2011

V červnové Pevnosti se lze dočíst o knihách Guye Gavriela Kaye, zda stojí za to vidět nové Piráty z Karibiku a zda je filmový Kazatel lepší než ten komiksový.

Johny Depp jako Jack Spparow na obálce červnové Pevnosti Zdroj: Distributor filmu

Přestože první stránku Pevnosti zdobí tvář Jonnyho Deppa alias kapitána Jacka Sparrowa, filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna se časopis dotýká pouze okrajově, na třech stránkách se rozkládá vyčerpávající recenze, podle které mají noví Piráti své mouchy, ale přinášejí solidní popcornovou podívanou. Režiséra Gora Verbinského vystřídal Rob Marshall (režisér oscarového Chicaga) a tato změna filmu kupodivu prospěla k lepšímu. Recenze je sice fajn, zamrzí však absence detailnějších článků o natáčení jednoho z nejočekávanějších filmů léta.

Dále se Pevnost zaměřila na slavného spisovatele fantasy Guye Gavriela Kaye a jeho Fionavarskou tapisérii. Z rozhovoru s tímto kanadským autorem se čtenáři mohou dozvědět, proč se rozhodl psát právě fantasy, jak moc ho ovlivnil Tolkien a co chystá v budoucnu. Kromě rozhovoru a článku podrobně zaměřeného na Kayovu trilogii se v Pevnosti nachází doslova agitační text. Historické lekce pana Kaye přesvědčují čtenáře, proč se vyplatí jeho díla přečíst.

Prsten od vévodkyně knihou měsíce

Knižní recenze se zaměřily na novou knihu Andrzeje Sapkowského Zmiji, která ale získala pouhých 60%. O něco lépe je na tom antologie Meče & temná magie (recenze Jan Nohovec a Jakub Ehrenberger). Sedmnáct povídek sestavených Lou Andersenem a Jonathanem Strahanem rozhodně stojí za přečtení. Knihou měsíce se stalo velmi očekávané dílo Prsten od vévodkyně. Autor František Novotný v něm obohacuje českou historii o fantasy prvky. Prsten od vévodkyně si pohrává s životopisem Boženy Němcové, která vlastní (alespoň v knize) Magický drahokam s kouzelnou mocí.

Leoš Kyša – Alláhův hněv

Knižní příloha Pevnosti Alláhův hněv tvoří volné pokračování románu Poutník z Mohameda, který vyšel v roce 2009 jako padesátý svazek Edice Pevnost. Hlavní hrdina Daniel Kalandra pracuje jako špión v carských službách a bojuje proti muslimské nadvládě ve vesmíru. Situace se ještě zhorší, když se dozví, že muslimové vlastní zbraň schopnou zničit celou planetu. Celá ta zápletka o ničení planet je jako přes kopírák opsaná z Hvězdných válek, k čemuž se v doslovu autor přiznává. Přesto Alláhův hněv představuje jeden z nejlepších sci-fi románů, co kdy v Pevnosti vyšly. Myšlenka světa ovládaného z jedné strany muslimskými kolonizátory a z druhé carským impériem je velmi odvážná. Ne nadarmo věnuje svůj román Leoš Kyša všem muslimům, kteří mu po vydání Poutníka z Mohameda nechtěli uřezat hlavu.

Filmová sekce si vzala na paškál komiksové adaptace X-men: První třída a Kazatel. Recenze na Kazatele je velmi zajímavě pojata, srovnává se v ní komiks i film a kupodivu si adaptace vede lépe než její předloha.

Jedinou povídku doplňuje komiks Godot nezmrazitelný

Červnová Pevnost obsahuje pouze jednu povídku, a to od amerického spisovatele Christophera Barzaka. Jeho Krásná dcera lovce duchů silně připomíná jednu z epizod seriálu Lovci duchů. Sice je příběh celkem rozsáhlý, zamrzí ale, že měsíčník nemá povídek víc. Redakce se absenci povídkových příloh snaží vyžehlit alespoň dvěma komiksy. Jedním Garfieldem a hlavně Godotem nezmrazitelným. Dílo Milana Sodoma a Tomáše Prokůpka tvoří vtipnou variaci na conanovské povídky R. E. Howarda.

V příští Pevnosti se čtenáři mohou těšit na analýzu komiksu Incal, českého spisovatele Miloše Urbana nebo filmy Transformers: Temná strana měsíce a fantasy Princ a Pruďas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přední stránku červnové Pevnosti okupuje kapitán Jack Sparrow

Hide picture