Menu
FANZINE.cz
Literatura

Představujeme další zrealizované sci-fi vynálezy. Směle do druhé šestky

OBR: Neviditelný plášťSoučasnost je protkána mnoha fantaskními předměty, které by se hodily spíše do příběhů zasazených v budoucnosti. Již nyní se používají technologie donedávna viděné jen na filmových plátnech. A náš svět postupně nabývá jejich podoby.

FOTO: Star Trek 2: Do temnoty

Ilustrační foto: Film Star Trek 2: Do temnoty. I takhle může vypadat svět budoucnosti…

7. Sedmimílový skok na poli medicíny

Začátkem tohoto měsíce publikoval projekt Human vůbec nejrozsáhlejší výzkum lidských mikrobiomů. Představili 10 způsobů, jak pomocí těchto mikroorganismů změnit vědu a medicínu. Jeden z objevených způsobů je, že by naše lékařské záznamy byly na základě enterotypů – stejně jako existuje osm typů krve, existují i tři různé lidské „enterotypy“ = střevní bakteriální komunity. Zajímavé je, že enterotypy má každý stejné. Není v nich rozdíl věku, pohlaví, národnosti či celkového zdraví.

V našem i na našem těle žije přes bilion mikroorganismů. Pochopení jejich vlivu na naše tělo by opravdu mohlo vést k lékařské revoluci. Léčba se pak může cíleně dělat právě na základě našich mikro-kamarádů.

OBR: Neviditelný plášť8. Můžete mít neviditelný plášť jako Harry Potter

Již před pěti lety vědci oznámili, že si Harryho plášť přetvořili do reálné skutečnosti. Objevili materiály, které vám díky jejich schopnosti lámat světlo umožní zmizet z dohledu. Pokud ovšem máte dostatečné množství. Nitě daného materiálu jsou široké 400 nanometrů. Zkuste si však představit, že budete vlastnit dostatečně velkou plochu na zakrytí sama sebe či jiných objektů. Jak by tohle změnilo váš život? Mohli byste ze svého života vytvořit optickou iluzi.

9. Možný způsob snížení nezaměstnanosti

Syntetická biologie je velice úspěšná, co se vynálezů týče. Díky ní máme bakterie, které bojují s nádory, implantáty, které nám pomáhají dýchat pod vodou, had-disky zakódované v naší DNA. Ovšem největší překvapení je program virové výroby spotřební elektroniky. Kolik nových profesí by to dokázalo vytvořit? Je tato otázka bio-inženýrství v rozmezí jedné generace, nebo se jí dočkají až naše vnoučata?

10. Sbohem obtížnému nabíjení elektroniky

Vynález, který by zaručoval, že byste již nikdy nemuseli pracně nabíjet své elektronické přístroje. Díky „nanogenerátoru“, což je malý čip, byste energii přenášeli do přístrojů díky pohybu vašeho těla či tlukotu srdce. Generátor je velice flexibilní počítačový čip, který stačí zmáčknout mezi prsty. Čip pak převádí tlak na elektrickou energii, jež se může ukládat v kondenzátorech a použít k napájení třeba telefonu. Své nabíječky ještě ale nevyhazujte. Počkáme si ještě tak pět let.

Jak se asi vydaří remake známého filmu?

11. Dost bankovních podvodů

Bitcoin – kyber peněženky pro online úschovnu vašich peněz procházejí častými útoky hackerů. Mnoho společností, které tuto službu provozují, kvůli tomu pozastavilo svou činnost. Finanční systémy a obchodování na burze se stále provádí prostřednictvím automatizovaných systémů. Je jen otázka času, než si hackeři najdou cestu i sem.

12. Genová terapie

Chybí vám gen, který je nutný pro vaše zdraví? Je zde nová „crispr“ technika, která umožňuje vědcům vložit geneticky upravený materiál do vašeho těla. Provádí se tak pomocí řezaného enzymu DNA nazvaný CAS9. Tato léčební technika může být použita třeba při léčbě HIV či rakoviny nebo k odstranění genetické poruchy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Představujeme další zrealizované sci-fi vynálezy. Směle do druhé šestky

Hide picture