Menu
FANZINE.cz
Literatura

Přemýšlivá Ursula K. Le Guinová v další ze svých mistrovských knih. Dary

Redakce

Redakce

22. 11. 2009

ursula-k-leguinova-dary-perexUrsula K. Le Guinová je zavedenou autorkou, jejíž knihy se nikdy neztratí. Zcela nejslavnějším se stal její fantasy cyklus Zeměmoří, ale známá je i mnoha dalšími knihami. Ať už je to sci-fi jako Levá ruka tmy, Vyděděnec, či Mohutněji než impéria a pomaleji, nebo fantasy jako právě Dary.

ursula-k-leguinova-dary

Na odlehlé Vysočině žijí již odedávna klany horalů, kteří musí své živobytí vydobývat těžce, na roztroušených osamělých statcích, z kamenité půdy strmých svahů. A možná právě proto vlastní většina z nich i zvláštní schopnosti, kterým se přezdívá jednoduše „dary“. Jednotlivé síly se dědí z rodičů na potomky už po mnoho generací, a tak se pro různá hradiště vyvinuly různé dovednosti, hlavní hrdina Orrek by měl po svém otci podědit dar ničit a jeho kamarádka od dětství, Gry, zase může myšlenkami přivolávat zvířata na dálku.

V románu Dary si Ursula K. Le Guinová střihla něco, co se jemně vymyká jejímu stylu. Přestože tu najdeme většinu atributů její tvorby, je tato kniha primárně určena mladistvým čtenářům. Orrek a Gry v něm totiž pomalu dospívají a mají to ztížené o to, že mají mnohem více problémů, než máme my v našem světě. Kdo z nás někdy pracoval od svítání do šera na statku, kdo se trápil, protože se nemohl naučit ovládat svůj dar, koho chtěli v patnácti zasnoubit za cizí slabomyslnou dívku z hnusného nepřátelského rodu, když měl od dětství po boku krásnou, inteligentní a vnímavou Gry?

Přestože kniha je opravdu primárně zaškatulkována jako young adult fantasy, nemusí se stydět ji číst ani dospělí. Její děj plyne klidně a pomalu, zdánlivě bez zápletky, dopředu jej ale posunuje autorčin velice příjemný poetický styl, který vám umožní všech dvě stě stran prolétnout jedním dechem. Ačkoliv dějový spád román postrádá, čte se i tak pěkně a v tom právě spočívá část jeho kouzla. Dospívání je pomalý a delikátní proces a stejně tak musí svůj příběh vyprávět Le Guinová, aby nějakými nepřístojnými skoky v ději nepřerušila kontinuitu jednotlivých kapitol Orrekova života. Proto si vlastně ani nevšimnete, jak čas pomalu plyne, chlapec roste a roste a jeho myšlení se mění. Na závěr vám možná bude stále připadat jako ten malý chlapec, který si zoufal nad tím, že nedokáže svou sílu vůbec ovládnout, ale věřte, že takovým už dávno nebude.

Pokud bych měl Dary přirovnat k některé z knih, které jsem přečetl v nedávné době, napadá mne Hranice Cormaca McCarthyho, autora Pulitzerovou cenou ověnčené Cesty. Přestože Hranice je čistý mainstream z prostředí pohraničí USA a Mexika v období počátku světové války, jeho hrdinové a hlavně zpracování příběhu je Darům Ursuly K. Le Guinové velice podobné. Děj plyne stejně pomalu a přívětivě, ačkoliv v sobě skrývá krutost dospívání v tvrdých podmínkách. Jediný výraznější rozdíl je smysl Le Guinové pro poetičnost, ten je ale na druhou stranu v Darech mírně upozaděn a projevuje se jen ve zpěvavém jazyku a v legendách, které vypráví Orrekovi jeho matka. Ve všech ostatních případech však jde o styl drsnější, než na jaký jsme od ní zvyklí.

Le Guinová si prostě chtěla napsat něco nového, něco moderního. Něco fantasy, ale ne ve stylu Zeměmoří. To se jí povedlo, a dokonce i docela dobře. Příjemnou atmosféru navíc bezvadně doplňuje grafická úprava, kterou tvoří nejen obálka, ale i výborné vnitřní ilustrace. Přestože Dary bezpochyby mají svou kvalitu, jen těžko se dá srovnávat s mnohem vybroušenějšími díly, jako jsou na začátku jmenované sci-fi nebo fantasy. I přesto je však škoda, že Triton nevydal zbývající dva díly Kronik Západního pobřeží, neboť otevřený závěr Darů dává tušit mnohem zajímavější a výpravnější pokračování. Ale třeba se ještě dočkáme, přestože už asi ne tak pěkné grafické úpravy.

Název originálu: Gifts
Český název: Dary
Autorka: Ursula K. Le Guinová
Překlad: Petr Kotrle
Obálka: Milan Fibiger
Ilustrace: Aleš Veselý
Počet stran: 232
Vydal: Triton, Praha 2006
Doporučená cena: 189 Kč
Hodnocení: 60%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Přemýšlivá Ursula K. Le Guinová v další ze svých mistrovských knih. Dary

Hide picture