Menu
FANZINE.cz
Sci-fi a fantasy filmy

PREVIEW: Enderova hra. Harrison Ford se po 30 letech vrací do vesmíru

Vendula Kadlecová

Vendula Kadlecová

31. 10. 2013

Když Zemi minule napadly nadpozemské síly vesmíru, málem to nepřežila. Další útok by znamenal úplný zánik civilizace a úkolem posledních přeživších je vycvičit novou generaci bojovníků, aby naši planetu mohli zachránit.

 

video
play-sharp-fill

Enderova hra je prvním filmovým zpracováním stejnojmenné knižní série Orsona Scotta Carda. Mezi fanoušky sci-fi se tato sága stala jakýmsi kultem a převedení na filmové plátno je bezpochyby velkým soustem pro všechny režiséry. První kousnutí patří tentokrát Gavinu Hoodovi (X-Men Origins: Wolverine, Lovci lebek), který se tím údajně vyrovnává i s vlastními životními zkušenostmi, kdy byl v sedmnácti letech povolán do ozbrojených sil Jihoafrické republiky během éry apartheidu.

„Je to příběh o mladých lidech, kteří se ocitli na místě, na něž nejsou psychicky připravení. A jejich úkolem je najít svůj morální smysl,“ popisuje Hood základní linii příběhu. Důležité ale bylo taky technické zázemí a snaha pozvednout divácký zážitek zase o něco výš. „Scéna a celé to zpracování musí být obrovské, tak velké, aby zachytilo rozsah knihy a dalo jí ten správný rozměr sci-fi klasiky, jaký si zaslouží. Diváci musí mít pocit, že to není jen nějaká videohra na plátně, ale že je to skutečná věc, něco hmatatelného,“ domnívá se jeden z producentů Roberto Orci.

FOTO: Enderova hra - Harrison Ford - Bontonfilm CZ

Škola budoucnosti. Místo lavic obří tablety a učitel radši jen na obrazovce. Zdroj: Bontonfilm CZ

Celý příběh je vystavěn na mladém hrdinovi, kterému je určeno spasit svět. Zkrátka klasický scénář toho, že zatímco jakási rada starších už neví kudy kam, tak vyzáblý kluk, který vypadá, že neumí do pěti napočítat, je poslední nadějí lidstva. Velitel Bitevní školy Graff (Harrison Ford) má za úkol takového hrdinu najít a udělat z něj hvězdu vesmírných soubojů. Tahle hvězda se nakonec stane velitelem mezinárodní flotily a povede bitvu proti mimozemšťanům.

Naději vidí v Enderovi (Asa Butterfield), zázračně nadaném teenagerovi, a tak ho zařadí do tvrdého výcviku v kosmu společně s dalšími dětmi. Nejedná se rozhodně o výuku válečné strategie bezpečně v lavicích. Všichni náctiletí jsou okamžitě hozeni do nemilosrdného kolotoče válečných simulátorů a vzájemných soubojů, kde mezi sebou neznají soucit ani největší přátelé. Ender se prokáže jako ten nejnadanější a nakonec je vedením blížící se války pověřen on. Brzy ale začne pochybovat, zda toto rozhodnutí bylo správné.

Do role hlavního vesmírného hrdiny režisér obsadil Asu Butterfielda. Toho zatím diváci mohou znát spíše jen z pohádkových příběhů jako jsou Kouzelná chůva a velký třesk či Hugo a jeho velký objev, takže je pro něj role v takovém snímku určitým krokem do světa dospělejších filmů. Míří ale mnohem výš. „Když Harrison Ford spí, našeptávám mu do ucha: Han Solo Junior,“ směje se Butterfield. Naráží tím na tolik očekávané sedmé pokračování Star Wars a na předešlou roli Harrisona Forda, jenž si v Hvězdných válkách zahrál Hana Sola před třiceti lety.

Enderova hra - Hailee Steinfeld a Asa Butterfield - Bontonfilm CZ

„Před záchranou světa bych čekal vydatnější jídlo. Třeba řízek.“ Zdroj: Bontonfilm CZ

Další ne úplně známou tváří je šestnáctiletá Hailee Steinfield, která ztvárnila Enderovu blízkou přítelkyni Petru. Výrazně zatím zazářila jen v Opravdové kuráži a nedávno také jako Julie v nejnovějším filmovém zpracování Shakespearovy klasiky Romeo a Julie. I ona doufá, že jí tato role posune o kousek dál. „Enderova hra přišla v pravou chvíli. Je to jedna z těch věcí, kdy máte radost, že vám do cesty přišlo něco tak velkého a cítíte se pyšní, že jste toho součástí,“ nechala se slyšet mladá herečka.

Tvrzení některých diváků, že je Enderova hra vesmírnou obdobu Harryho Pottera, je možná trochu nadsazené. Nemůžeme přeci každého dospívajícího hrdinu, který ještě nemůže volit nebo řídit auto, srovnávat s nejslavnějším kouzelníkem naší generace. Přesto lze souhlasit, že si stejně jako mladý čaroděj dokáže Ender získat na svou stranu mladší i starší publikum. Ostatně, přesvědčit se o tom můžete už 31. října, kdy má u nás sci-fi snímek Enderova hra premiéru.

Hodnocení snímku:

SFX Magazine: Gavin Hood si zaslouží pochvalu za zachování Enderovy temnější stránky. Navíc má kliku, že jsou některá klíčová témata pravděpodobně vhodnější dát do filmu.
Guardian: Apokalyptické finále filmu je na ukousnutí asi víc, než by člověk mohl rozžvýkat, ale stále to vypadá dobře.
The Wrap: Enderova hra je vzácný příklad filmového umění se skalpelem v měřítku, které obvykle vyžaduje sekeru.

video
play-sharp-fill
video
play-sharp-fill
video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PREVIEW: Enderova hra. Harrison Ford se po 30 letech vrací do vesmíru

Hide picture