Menu
FANZINE.cz
Technologie

PREVIEW: The Last of Us zavání pekelně dobrým zombie hororem

Marek Jedinák

Marek Jedinák

17. 3. 2012

Fantasticky vypadající hra The Last of Us vychází z klasického tématu skomírající lidské civilizace. Na pozadí pozvolného příchodu biblické apokalypsy chce vybudovat emotivní pouto mezi ostříleným čtyřicátníkem a mladou dívkou. Čtěte preview jedné z nejslibnějších her letošního roku na TOPZINE.cz.

The Last of US je nový projekt legendárního studia Naughty dog, tvůrců pecek jako Crash Bandicoot či Uncharted. Jejich relativně dlouhou dobu utajovaný projekt stylovým trailerem okamžitě vzbudil pozornost snad každého majitele konzole PlayStation 3, pro kterou hra exkluzivně vyjde.

Ačkoli svoji velmi silnou atmosférou již na první pohled vychází ze zombie hororového žánru, vývojáři se dle svých vyjádření snaží více přiblížit filmům Cesta a Potomci lidí.

Čtěte také: Vybrali jsme nejlepší hry na PlayStation 3 za rok 2011

Svět byl zachvácen epidemií podobnou té z klasických zombie hororů. Lidé přežívají jako psanci či kočovné klany a snaží se o to vůbec nejdůležitější, o přežití. Část přeživších se uchýlila do státem organizovaných utečeneckých táborů, ve kterých je jim slibováno útočiště.

Ty jsou svým charakterem oproti očekávané oáze klidu spíše přísnými totalitárními institucemi, jež se uchylují k přímo machiavellistické politice. U koho se projeví náznaky infekce, je okamžitě popraven.

FOTO: MravenciHouba Ophiocordyceps unilateralis

Klíčovým prvkem netradičního zpracování je i racionalizace tohoto infekčního fenoménu. Celý svět napadla epidemie mikroskopické bakterie houbovitého typu, která dokáže měnit chování hostitele, případně napadat jeho mozek, čímž dochází k fyziologickým mutacím.

Sami autoři vyzdvihují fakt, že podobný organismus skutečně existuje a napadá mravenčí kolonie v latinskoamerických pralesech. Vědci dlouho nemohli najít odpověď, proč nalezená mrtvá mraveniště zanikla tak rychle. Odpovědí je zmíněný parazit, který v koloniích vyvolává touhu po kanibalismu a zvyšuje jejich agresivitu.

V táboře přežívají dvě hlavní postavy, lehce antagonistická postava čtyřicátníka Joela, jehož neustále pronásleduje vlastní minulost, a čtrnáctiletá puberťáčka Ellie, která se narodila až po výskytu epidemie. Ellie má Joel za úkol nenápadně propašovat z tábora a dostat na svobodu. Již klasicky se něco zvrtne a obě postavy musí absolvovat dlouhou pouť napříč Spojenými státy.

Velmi slibně působícím rysem je grafika. Kulisy nejsou pouze šedivé siluety rozpadajících se mrakodrapů, ale bývalé urbanistické oblasti začínají zarůstat vegetací a přirozená krajina se začíná opět obnovovat.

The Last of Us vypadá minimálně z grafického hlediska skutečně fantasticky zdroj: facebook hry

Dle tvrzení tvůrců nemá jít o klasickou střílečku, nýbrž spíše o komornější akci. Nábojů má být ve hře minimální množství, primární úlohu budou hrát chladné zbraně. Největším nebezpečím totiž již tradičně nejsou zombie, ale lidé. Skupinky lidských kanibalů či roztoužených chlístváků budou pro skupinku hlavním problémem. Nejsou to však žádní hlupáci, často vymýšlejí nejrůznější pasti a strategie, jak okolní poutníky zabít.

Čtěte také: Nejočekávanější hry roku 2012 mohou přinést i velká zklamání

Mohou klidně záměrně volat o pomoc, nebo se vydávat za mírumilovného obchodníky.

Ruku v ruce s tímto konceptem jde i přání vytvořit hru, v níž by akce byla pouze lehkým zpestřením příběhu. Autoři se pokoušejí více přiblížit klasickému Tomb Raiderovi, nikoli až příliš akčnímu Uncharted 3.

Titul má být dostupný v zatím blíže nespecifikovaném datu na přelomu let 2012 a 2013.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PREVIEW: The Last of Us zavání pekelně dobrým zombie hororem

Hide picture